Expedice Ra - Pl aneb Od pramenů Radbuzy do Plzně
25. 5. – 28. 5. 2023
navštíveny: Domažlice, Městský minipivovar Domažlice, Galerie pod širým nebem Baldov, vrch Baldov, Pomník bitvy u Domažlic 1431, Draženovský špýchar, Dobrá Voda, Klenčí pod Čerchovem, Postřekov, hospoda U Hadamů, Díly, Pomník americkým vojákům nad Díly, augustiniánský klášter v Pivoni, pramen Radbuzy, Rybník, Mostek, Bělá nad Radbuzou, Sycherák, Újezd Svatého Kříže, lipicáni ve Svržně, Hostouň, Horšovský Týn, pivovar Gurmán, Muzeum Křenovská váha, Staňkov, Merklín s pivovarem PPP, Holýšov, koncentrační tábor Holýšov, Hradecká skála, Stod, klášter Chotěšov, Vstišské kamenné spirály, Dobřany, Pivovar Modrá hvězda, kašna Pocta baroku, Slza válek, přehrada České údolí, soutok Radbuzy s Úhlavou, DEPO 2015, soutok Radbuzy se Mží, pivovar Prazdroj, Spilka
Jaká expedice byla
Velké řeky už došly, tak už se musíme spokojit jen s jejich přítoky. Ale když dokážeme jet k prameni obchvatem den a půl, vystačí i Radbuza na čtyři dny. Skupina A se vydala z Prahy tak, aby Stáňa stihla vlak s odřenýma ušima a my v Plzni pivo. Pak už společně se skupinou B do Domažlic, kde nás na zahrádce na náměstí dostihla skupina C. Tak už si můžeme začít plnit. Oběd v Sokolském domě, výstup na úředně potvrzenou šikmou věž a přesně úderem druhé návštěva pivovaru. Domažlice máme spojené s Jirkou Michlem, a tak nemůžeme minout ani ulici jeho tatínka. Je mezi ulicemi dalších malířských velikánů Ladou a Švabinským. Vystoupali jsme okolo soch na Baldov a jako kardinál Cesarini obhlédli vojenskou situaci. Je výtečná, tak můžeme do Klenčí k Psůtkům, zřejmě jediné otevřené hospodě na Chodsku. To v Postřekově, kde jsme spali, byla otevřená jen paneláková hospoda, která Chodsko připomínala jen jménem malíře chodských krojů. Ale společenská místnost s výtečným chardonnay od Vietnamců a ranní snídaně na terásce neměla chybu.
Michal přivezl cestovní šampusky pro celou výpravu, a tak jsme si mohli poprvé společně bouchnout a zavolat Ra Ra Ra – Pl. Okolo legendární hospody U Hadamů (jak jinak než zavřené) jsme vystoupali na Díly. V albu je foto vyhlídky z podzimní Stezky a z Expedice. Vidíte ten rozdíl? Po polévce na terásce hotelu Sádek jsme se zanořili do lesa a vyjeli z něj až v Pivoni. V lesním baru jsme zakoupili plechovky, usedli na terásku a marně dumali, kde jsme to před 42 lety na jarní Stezce vlastně spali. A teď vzhůru a dolů k prameni. Pro vyrovnání kalíšků na slavnostní přípitek nám postavili altán a po něm nám Jarmilka přednesla sáhodlouhou pověst o žábě, končící lakonicky její vlastní básní: „Žabičko, ty stranou uhni, nech Radbůzu téci k Plzni“. A tak jsme učinili. Pak už jsme jeli pořád dolů až do Bělé k andulkám a klokanům. Sehnat noclehy dalo práci, nakonec se podařilo. Ale něco za něco. Vždycky byly někde vysoko nad řekou. Tentokrát jsme museli vystoupat do chatiček na Sycheráku. Noci jsou zde tak chladné, že se ani komáři nedostali k lizu.
Ráno po snídani jsme sjeli zpátky k Radbuze do Bělé na místní Karlův most a poté navštívili hřbitov, kde se to hemžilo samými Roithy. Tak dlouho Jirka vyprávěl o bílých lipicánech, kteří pronikli do Hollywoodu, až je všichni minuli. Ale Hostouň – reklamu na Sudety vidět musíte. 1200 obyvatel, na zámku pasťák, nula hospod. Ještě že máme ty Vietnamce. Hezky zvlněnou krajinou pochopitelně bez hospod do Horšovského Týna, kde bylo zase tolik restauračních zařízení, že jsme se v nich poztráceli. Ale nakonec jsme se všichni našli v místním pivovaru Gurmán. Ve Staňkově jsme se v malířském koutku posílili na výživný kopec, který nám stál v cestě za dalším noclehem. V Merklíně U Josefa byl ráj, útulné pokojíčky, skvělá večeře a nečekaní Krokodýli z pivovaru PPP.
Ráno zase tak hezky, že došlo i na rozcvičku bez piva i s ranním pivem. Sjeli jsme do Holýšova, kde Madame Michelin vyráběla za války místo pneumatik výbušniny a poté k trampům u Hradecké skály. Projeli jsme Stod, přerostlý klášter v Chotěšově, přejeli Radbůzu i s kroužkem, ale na otevřenou hospodu jsme narazili až v Dobřanech. A hned to byl shodou okolností pivovar Modrá Hvězda. Doteď jsme jeli převážně po asfaltu, teď už nás čeká jen průtah Plzní. Ale když velitel výpravy trvá na tom, že pojedeme důsledně podle Radbuzy, čeká nás Cimrman, louka, žlutá značka, přenášení kol přes skálu u přehrady České údolí i amazonský prales, ve kterém jsme objevili soutok Radbuzy s Úhlavou. Pak už po plzeňské náplavce až tam, kde pramení Berounka – na soutok Radbuzy se Mží. Naposled vyrovnané kalíšky, poslední hromové Ra-Pl. Zatímco skupina A se jala bloudit z pivovarského dvora na nádraží, skupina B usedla do chládku Spilky a pila nejlevnější Plzeň v Plzni za Plzní. A nakonec přišel i Japonec, tedy Leoš, který nás v plzeňské divočině několik hodin marně naháněl.
2) I Pentle pro Jindřicha Jindřicha je od něj 5) Obnovený pivovar Domažlice
3) Úředně potvrzená šikmá věž 6) František Michl má v Domažlicích i ulici
čtvrtek Domažlice - Postřekov
Domažlice – Taus je to německy. 11 tisíc obyvatel. První zmínky 10. století, v 13. stole za Přemysla Otakara II. opevněné královské město. V období husitských válek se město přidalo na stranu táboritů. V srpnu roku 1431 byli v bitvě u Domažlic poraženo vojsko čtvrté křížové výpravy husity pod velením Prokopa Holého (bitva u Domažlic). Historické jádro s měšťanskými domy ze 14. až 16. století je součástí městské památkové rezervace. Dochovaly se také zbytky gotického opevnění. Zámek, gotický farní kostel a klášter.
Památník osvobození 1945, Chodská – Pod Chodským hradem je památník připomínající osvobození Domažlic dne 5. května 1945. Autorem je klatovský sochař Václav Fiala.
Chodský hrad - Vznikl souběžně se založením města Přemyslem Otakarem II. v letech 1260-65. Po požáru v roce 1592 se proměnil ve zříceninu a takřka zanikl. Pozůstatky hradu nechalo město v první polovině 18. století postupně přestavět do dnešní barokní podoby. Z původního hradu zůstala zachována obvodová zeď a válcová věž, která je veřejnosti přístupná a nabízí výhled na okolí. Po započatých opravách v dubnu 1995- krátce před dokončením rekonstrukce - zachvátil objekt požár. Následná obnova skončila v červnu 1998. V současnosti se zde nachází Muzeum Chodska. Pentle pro Jindřicha Jindřicha, Chodské náměstí - Dřevěná socha před školou, ve které Jindřich Jindřich vyučoval, vytesal opět Václav Fiala.
Sokolský dům, náměstí – Na domě je žulová pamětní deska s bronzovým medailonem připomíná působení Boženy Němcové na Domažlicku z roku 1895.
Dolejší brána - Dvacet metrů vysoká mohutná věž s branou byla postavena v době založení města kolem roku 1270. Z původních tří bran se do současnosti dochovala pouze tato. Brána prošla úpravami v roce 1481, vnějšími renesančními úpravami v 16. století, současná podoba je výsledkem rekonstrukce v roce 1906.
Kostel Narození Panny Marie, náměstí Míru - Z původní gotické stavby zachovány křížové klenby boční lodi a profilované portály. Po požáru barokně přestavěn. Ke kostelu přiléhá typická válcovitá věž, která byla původně hláskou, a která tvoří dominantu Domažlic. Věž je 56 metrů vysoká, nahoru vede 194 schodů. Je šikmá, její odchýlení od svislé osy činí 59 centimetrů.
František Michl (1901-1977) - Narodil se v domě č. 44 na náměstí v Domažlicích, Byl žákem Otakara Nejedlého na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1925–1928. Původně studoval na přání rodičů Obchodní akademii v Plzni, ale obdržení peněžité odměny za vítězný návrh emblému plzeňské Škodovky "Okřídlený šíp" mu umožnilo vybudovat si v Domažlicích malířský ateliér, vystudovat AVU v Praze a cestovat. Mezi lety 1922-1935 podnikl řadu studijních cest, zejména na Helgoland, do Dalmácie, severní Afriky, na Korsiku, do Alp či Bulharska. Michl byl spolu s dr. Kalandrou, spisovatelem J. Vrbou a redaktorem Prachem organizátorem slavné pouti ke sv. Vavřinci 13. srpna 1939, které se zúčastnilo přes sto tisíc lidí a stala se tak největší protifašistickou demonstrací co do počtu lidí v období po Mnichovu. To bylo též jednou z příčin jeho zatčení a věznění na Pankráci, v koncentračních táborech Terezín a Flossenbürg v letech 1940–41 a 1943–45. V roce 1958 reprezentují tři jeho obrazy československé výtvarné umění na Světové výstavě v Bruselu. Po válce zakoupil letní ateliér v Kolinci u Sušice, kde maloval, pobýval s rodinou i přáteli. V roce 1961 byl odsouzen na jeden rok za podvracení republiky, uvězněn na Borech v Plzni. Od roku 1967 mohl opět vystavovat, v březnu 1968 v Montrealu, v listopadu 1968 newyorská galerie Rullos zakoupila 165 jeho pláten. Připravovala se výstava v londýnské National Gallery, veškeré jednání skončilo po okupaci v srpnu 1968. Poté už nesměl s výjimkou tří výstav pořádaných jeho karlovarskými přáteli, kamuflovaných jako "úspěchy budování socialismu" pod patronací podniků ČSAD. Zemřel v roce 1977. V Domažlicích je pojmenována ulice Michlova. My jsme byli na vernisáži jeho obrazů v Lysolajskému údolí U Špačků v březnu 2007.
Městský minipivovar Domažlice, Komenského 8 - Pivovar s tradicí vaření piva již od roku 1341 je po 24 - leté pauze opět v provozu. Po rekonstrukci se v prostorách bývalé humnové sladovny z 19. století začalo v roce 2020 znovu vařit pivo. Pivovar otevírá ve 14 hodin.
Okresní soud, Paroubkova - Mohutná budova vystavěná v letech 1926-30.
Michlova ulice – pojmenovaná po malíři Františku Michlovi. Nachází se mezi ulicemi dalších českých velikánů Švabinského a Ladova.
2) Památník bitvy u Domažlic s šestimetrovým kalichem 5) V Klenčí nás nejvíc zajímala hospoda U Psůtků
3) Vzorně opravený Draženovský špýchar 6) Byla otevřená, na rozdíl od hospody U Hadamů v Postřekově
Galerie pod širým nebem, Baldov - Galerie soch v přírodě připomíná dějiny města kolem roku 1431, kdy zde došlo k vítězné bitvě husitů nad křižáky. Díla vznikla během sochařských sympozií Tusta Sculpta v letech 2013 a 2015 a jejich autory jsou čeští i zahraniční umělci. Vše je doplněno texty s odkazy na bitvu, z které křižácká vojska prchla hned, jak uslyšela mocný husitský chorál.
Pomník bitvy u Domažlic 1431, Baldov - Nad městem stál v torzu nedokončený husitský Národní památník Domažlice s robustní základnou složeného základního kamene od roku 1931. Pravděpodobně právě zde roku 1431 kardinál a papežský ablegát Cesarini sledoval vojenskou situaci před bitvou u Domažlic, v níž se vojska V. kruciáty obrátila na panický útěk před přicházejícími husity. Torzo bylo v roce 2015 opraveno a nově doplněno o šest metrů vysoký žulový kalich. Autorem je Václav Fiala. Zájem veřejnosti o toto místo mělo podpořit také velkoformátové panoráma, zachycující vítězoslavnou scénu z Bitvy u Domažlic. Autorem návrhu z roku 1935 ve formátu 9 krát 30 metrů, které dosud čeká na jeho úplné dokončení, byl akademický malíř Jan Šebek.
Luženičky – Zde v místní hospodě byl druhý nocleh na jarní Stezce 1981.
Muzeum Draženovský špýchar, Draženov - V rekonstruovaném historickém stavení je možno si prohlédnout chodskou sednci, ždánovskou keramiku, kovářské pomůcky a výrobky a historické dokumenty. Obecní muzeum vzniklo zásluhou rodiny Sladkých.
Kaple Panny Marie, Dobrá voda - Nejmladším poutním místem na Domažlicku je tato kaple Panny Marie, Pomocnice křesťanů. Kolem roku 1800 zde vybudovala draženovská obec malou dřevěnou kapličku. Tu po požáru nahradila v letech 1882–1883 kaple zděná. Hlavní oltářní obraz Matky Boží Pomocné namaloval Jaroslav Špillar, který údajně vtiskl světici podobu své manželky. Studánka s údajně léčivou vodou a Křížová cesta.
Klenčí pod Čerchovem - Městečko se rozkládá u východního okraje pohoří Český les pod horou Čerchov (1042 m. n. m.).
Budova tzv. Staré pošty, Klenčí - V této budově na náměstí dříve sídlila celnice, pošta i zájezdní hostinec. Klenčí v minulosti leželo na důležité obchodní a poštovní cestě vedoucí z Prahy přes Plzeň do Waldmünchenu a dále do Řezna. Přes Klenčí také pochodovala v dobách válek vojska, a tak zde v roce 1799 v období napoleonských válek přenocoval ruský generál Suvorov.
Budova Dům přírody Českého lesa, muzeum – Zajímavá expozice v budově pošty
Jindřich Šimon Baar - Nejslavnější chodský spisovatel se narodil 7. února 1869 v Klenčí "U Holubů". Jako kaplan byl dosazen roku 189 na německou faru v Přimdě, odtud do Spáleného Poříčí u Plzně, pak do Ořechu a Únětic. Za sedm let dostal faru v Klobukách a v roce 1909 se vrací opět do Ořechu. V roce 1919 odchází na vlastní žádost na trvalý odpočinek do svého rodného Klenčí. K jeho nejznámějším dílům patří román Jan Cimbura. V den jeho úmrtí 24. října 1925 byla na klenečské radnici otevřena jeho poslední vůle, kterou odkázal své jmění, autorská práva a jednopatrový dům obci Klenčí s podmínkou, že po jeho smrti má tu být zřízeno muzeum, veřejná knihovna a čítárna. V roce 1932 byla na jeho rodném domu odhalena pamětní deska a rok nato odhalena jeho socha na Výhledech. Na klenečském hřbitově je spisovatel pochován v hrobě číslo 1.
Jindřich Jindřich - Nekorunovaný král chodské písně se narodil ve staré škole v Klenčí (na místě dnešního sídla úřadu městyse) 5. března 1876. Základy hudebního vzdělání získal doma od otce, typického venkovského kantora s širokým hudebním vzděláním. Největším jeho dílem je 26 dílný etnografický sborník Chodsko. Výsledky své sběratelské činnosti publikoval v devítidílném Chodském zpěvníku, který obsahuje 1400 notových záznamů písní a na 4000 textů. Zkomponoval více než 170. Jindřich Jindřich zemřel v roce 1967 a je také pochován na hřbitově v rodném Klenčí.
Hospoda U Psůtků - u odbočky Na Díly.
Muzeum chodských krojů, Postřekov - Expozice chodských krojů. Prezentace krojů pro různé příležitosti a oblasti (Horní a Dolní Chodsko), v minimuzeu provozovaném švadlenami zabývajícími se šitím chodských krojů.
Pátek Postřekov - Sycherák
Hospoda U Hadamů, Postřekov 129 – Ač zmíněna v seriálu ČT Staré hospody, je běžně zavřená a otevírá jen příležitostně.
2) Vyhlídka za obecním úřadem v Dílech 5) Opravovaný klášter v Pivoni
3) Památník pěti padlým Američanům nad Díly 6) Pramen Radbuzy je řádně označen
Fotoalbum vycházky...
Kaplička sv. Cyrila a Metoděje, Díly – Byla postavena v roce 1967.
Díly – Před kaplí je kámen s pamětní deskou padlým vojákům americké armády. Byl odhalen v roce 2015. V květnu 1945 nedaleko obce najeli na protitankovou minu.
Vyhlídka Díly - Vyhlídka je přistavěná k budově obecního úřadu. Vstoupit na vyhlídku je možné uličkou mezi obecním úřadem a požární zbrojnicí.
Horský hotel Sádek, Díly – vyhlídková kavárna, otevírá v 11 hodin.
Pomník americkým vojákům, v lese za Díly - Kámen s pamětní deskou padlým vojákům americké armády, kteří zde najeli na protitankovou minu.
Lesní bar, Pivoň - Samoobslužný bar v přírodě, ovšem kontrolovaný z nedalekého penzionu Pivoňka.
Augustiniánský klášter, Pivoň - Jedna z nejcennějších kulturních památek svého druhu v ČR. V době josefínských reforem byl klášter zrušen a přestavěn na zámek. Poté vícekrát zpustošen a znovu obnoven. V současné době je z kláštera zchátralý objekt, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. V Pivoni jsme měli třetí nocleh na jarní Stezce 1981.
Pramen Radbuzy - Tok Radbuzy měří 111,5 km. Pramení v Českém lese na západním svahu Pivoňských hor ve výšce 720 metrů n. m. pod vrchem Lysá (870 m). Protéká Bělou nad Radbuzou, Horšovským Týnem, Staňkovem, Holýšovem, Stodem a přes Dobřany doteče do Plzně, kde se spojí s řekou Mží a vznikne tak Berounka. U pramene je altánek, vybudovaný v roce 2011.
Rybník – Rekreační zařízení přístupné jen ubytovaným. Občerstvení na bowlingu otevírá v pátek v 17 hodin.
2) Most v Bělé nad Radbuzou, ale Radbuza to není 5) Kostel v Újezdu Svatého Kříže
3) Spali jsme na Sycheráku 6) Na hřbitově jsou pochováni předci našeho šéfa
Mostek – Kamenný most je jedinou dochovanou památkou na zaniklou obec Mostek. Klene se tři metry nad řekou Radbuzu, je 14 m dlouhý a 5 m široký.
Restaurace Radbuza, Bělá nad Radbuzou - Kromě občerstvení nabízí i klece s andulkami a klokany
Sycherák – chatky, penzion, restaurace, rybník Chobot
Sobota Sycherák - Merklín
Kostel Archanděla Michaela, Dubec - Zbudován r. 1748 na místě staršího objektu, který pravděpodobně pocházel ze 13. stol.
Bělá nad Radbuzou - Kamenný most se sochami přes řeku Radbuzu. Na začátku 18. století ho nechala postavit kněžna Anna Terezie Metternichová podle vzoru pražského Karlova mostu. Je dlouhý 45 m, má 8 oblouků a stojí na něm 6 soch. Za 2. světové války po něm jezdily tanky a další těžká technika útočící americké armády i ustupujícího německého wehrmachtu.
Kostel Nalezení svatého Kříže, Újezd Svatého Kříže - Kostel je nejvýznamnější památkou na Bělsku. První písemné známky o jeho existenci pocházejí z roku 1352. Je to původně gotická stavba. Kostel byl téměř zničen za husitských válek a později opět za třicetileté války. V 2. polovině 17. století byl přestavěn do barokní podoby. V roce 1818 byla přistavěna věž. Na věži kostela je kříž a kohout – snad jako památka na roky 1562 až 1629, kdy v tomto kostele působili protestantští kněží. Na hřbitově jsou pochováni předci našeho šéfa, jsou tu nejméně tři náhrobky Familie Roith.
2) Zámek Horšovský Týn 5) Pivo z pivovaru PPP jsme pili U Josefa v Merklíně
3) V Horšovském Týně mají i pivovar – Gurmán 6) Holýšov - německé sídliště Siedlung se teď jmenuje Výhledy
Svržno u Hostouně, lipicáni - Původně měl Dragounský pluk Plukovník Reed na konci války u Hostouně osvobodit spojenecké válečné zajatce. Prvotní úmysl kavaleristů podpořila zpráva o deponovaných lipicánských koních, velitel dragounů plukovník Reed byl totiž zanícený milovník koní. Převedení koní za hranice republiky dostal krycí název Operace Kovboj. Chtěli přemístit hřebčín do bezpečí, protože hrozilo, že koně uhynou hladem a žízní anebo budou pobiti ruským vojskem kvůli masu. Díky tomu, že v okolí kapitulovala velká německá vojenská jednotka, ukořistili Američané dostatek nákladních aut, kterými lipicány odvezli do Německa. Teprve 20. září se část koní vrátila zpět do Hostouně. Zbývající byli prohlášeni za válečnou kořist a z italského přístavu Janov převezeni do Spojených států. O záchraně lipicánů z Hostouně natočilo hollywoodské studio Walt Disney roku 1963 film Miracle of the White Stallions (Zázrační bílí hřebci). Protože se jednalo o hraný snímek, neodpovídal příliš historické skutečnosti. Plukovník Reed podle jeho tvůrců vzdoroval německým i sovětským hrozbám a přes jejich hrozby odehnal lipicány do Německa.
Hostouň – 1200 obyvatel, nula hospod.
Zámek Hostouň - Hostouňští vladykové jsou připomínáni od počátku 13. století. V 16. století přestavěli Gutštejnové tvrz na prostorný renesanční zámek, ten byl původně čtyřkřídlý a ohrazený vyzděným vodním příkopem. V polovině 18. století bylo odstraněno jedno patra a ubourána dvě křídla. Do roku 1990 objekt využívala Sovětská armáda. Dnes je v zámku umístěn pasťák pro mládež.
Zbytky tvrze Tasnovice - Zachovány zbytky věžovité stavby se sklepy. Stopy ohradní zdi. Za ní obíhal tvrziště dvojitý pás vodních příkopů.
Horšovský Týn - Od roku 1953 městská památková rezervace.
Zámek, Horšovský Týn - Je to hrad přestavěný na zámek. Na tomto místě stával nejdříve biskupský dvorec, poté přestavěn na hrad ve 13. stol. V roce 1547 hrad vyhořel a byl Janem mladším Popelem z Lobkovic přestavěn na renesanční zámek. Přestavba pokračovala až do 17. stol. Nejcennější památkou na hradě je gotická kaple. U zámku je park o rozloze téměř 40 ha.
Pivovar Gurmán, náměstí Republiky 2 - Ve sklepě hotelu Gurmán je od roku 2014 v provozu malý pivovar. Vaří pivo Zlatý, Jemný, Tmavý a Pšeničný Gurmán.
Muzeum Křenovská váha, Křenovy - Muzeum najdeme v bývalém objektu zemědělské váhy. Vystavené exponáty vah se nachází na ploše pouhých 4,32 m2, což činí muzeum nejmenší v České republice.
Staňkov - 3000 obyvatel
Most přes Radbuzu, Staňkov - Železobetonový silniční most přes řeku Radbuzu byl vybudován v letech 1920 - 1921 plzeňskou firmou Müller a Kapsa.
Penzion U Josefa, Merklín – Točí místní pivo PPP – pivovar Petr Petružálek.
Neděle Merklín - Plzeň
Šachta č. 1 Merklín - Těžba černého uhlí v merklínské uhelné pánvi započala v 19. století. Hloubka šachty dosahuje maximálně 85m a dnes je zatopena vodou.
Bunkr Holýšov – Pěchotní srub byl rekonstruován skupinou nadšenců v roce 2002. Vnitřek byl opraven do podoby před 2. světovou válkou a vybaven původním zařízením. Je zde expozice věnovaná výstavbě české opevněné linie na Holýšovsku a bohatá fotodokumentace z válečné historie města.
2) V Holýšově v koncentráku byla i Madame Michelin 5) Ve Staré poště ve Stodu přespal generál Suvorov
3) Hradecká skála 6) Přerostlý klášter Chotěšov
Radnice Holýšov – K secesní budově radnice přibyla v letech 2009-10 novodobá přístavba podle návrhu Ateliéru Sladký.
Holýšov - 5 100 obyvatel. Roku 1897 zde byla sklářskou rodinou Zieglerů založena rozsáhlá sklárna na tabulové a zrcadlové sklo. Šlo o největší podnik svého druhu v Rakousko-Uhersku, který čítal kolem 900 zaměstnanců. Sklárna ročně produkovala až 1000 vagónů skla, které se vyváželo do celé Evropy a Ameriky. V roce 1934 byl provoz sklárny ukončen v důsledku hospodářské krize. Holýšov po podepsání Mnichovské dohody připadl do Říše. Bývalá sklárna byla v roce 1939 přebudována na muniční továrnu vyrábějící letadlovou a protiletadlovou munici. V továrně pracovalo asi 6000 pracovníků, které tvořili totálně nasazení, váleční zajatci a vězni. Na území obce vzniklo 6 pracovních a zajateckých táborů a v roce 1944 také pobočný ženský koncentrační tábor tábora ve Flossenbürgu. Mezi vězeňkyněmi byla i Marie-Marguerite Michelin ze slavné rodiny zakladatele továrny na pneumatiky. Od Píčmanova statku, kde pracovala, vede nyní ulice Madame Michelin. Pro mistry, jakož i pro dozorce bylo v obci vystavěno rozsáhlé sídliště v saském stavebním stylu označované jako Siedlung, po válce mu byl přidělen název Výhledy. V prostorách bývalé sklárny se vyráběly pouze mechanické součástky, v lese severním směrem od města pak měla továrna svůj pobočný závod, kde docházelo k chemické výrobě složí a finální kompletaci střel. V těchto prostorách po válce vznikla vojenská kasárna československé armády. Po válce se muniční továrna změnila na výrobnu automobilových dílů a Podnik se poté proslavil především výrobou autobusu Škoda 706 RTO. Tento model se rozšířil po celém Československu a v Holýšově se denně vyrábělo až 8 autobusů. Dále zde bylo vyrobeno několik přenosových vozů pro československou televizi. Poté LIAZ, nyní patří Mercedes Benz.
Dům dějin Holýšovska, Holýšov - Expozice jsou věnovány historii Holýšova a historii II. světové války v obci. Průvodcem po expozici je malý chlapec Johann, který na statku opravdu v minulosti žil.
Památník koncentrační tábor Holýšov - Památník je na Naučné stezce Holýšov II, před hospodářským stavením Píčmanovým statkem, kde byl zřízen v roce 1944 koncentrační tábor.
Hradecká skála - Výrazná skála na břehu Radbuzy vysoká téměř třicet metrů. V jejím nitru je skrytá nepřístupná průzkumná štola.
Kostel sv. Jiří, Hradec - Gotický kostel byl založen v polovině 14. století a barokně přestavěn polovině 18. století. Dnešní novogotickou podobu získal až v 19. století. Kolem kostela je zeď s barokními branami. V lomu za vsí je koupání s občerstvením.
Stod - První písemná zmínka pochází z roku 1235, kdy král Václav I. daroval ves Stod, rozloženou na břehu Radbuzy při důležité bavorské cestě, ženskému premonstrátskému klášteru v Chotěšově. Král Jan Lucemburský povolil klášteru proměnit ves v městečko. K roku 1363 Stod získal od Karla IV. další práva a svobody. Po druhé světové válce byla většina obyvatel nuceně vysídlena.
Stará pošta, Stod - Zrekonstruovaná barokní budova staré pošty z roku 1747. Je zmiňována již v roce 1548 a je tak jednou z nejstarších pošt u nás. Fasádu zdobí tři volutové štíty a pamětní deska ruského vojevůdce Suvorova.
Klášter Chotěšov - Rozsáhlý komplex bývalého kláštera premonstrátek byl založen ve 13. století blahoslaveným Hroznatou. Budova konventu je ve stylu vrcholného baroka. K největší devastaci kláštera docházelo po roce 1950, kdy ho měla v užívání armáda. V současnosti se pracuje na jeho opravách. Přístupná je část konventu s novou muzejní expozicí, kapitulní síní, kostelem, freskou nad schodištěm, výstavní sály a lapidárium pískovcových soch a vyhlídková věž. Dále pak letohrádek – hasičské muzeum a severní věž sloužící jako vyhlídka s dalekohledem.
2) Vstišské kamenné spirály 5) Slza válek je též od něj
3) Pivovar Modrá hvězda v Dobřanech 6) I v Dobřanech mají kamenný most
Most v Chotěšově - Jedině tady se Radbuza jmenuje Radbůza.
Vstišské kamenné spirály - Patří ke kamenným geopunkturním řadám, které jsou výtvorem geomantů. Podílela se na nich mezinárodní umělecká skupina z Čech, Rakouska, Německa, Slovinska a USA pod vedením slovinského velvyslance UNESCO Marka Pogačnika. Vstišské kamenné spirály jsou někdy nazývány Dobřanským či Českým Stonehenge.
Dobřany - Nachází se zde také psychiatrická léčebna se současnou kapacitou 1 225 pacientů. Pro Plzeňské jsou Dobřany synonymum jako pro Pražáky Bohnice.
Pivovar Modrá Hvězda, nám TGM, Dobřany - Tradice pivovarnictví v Dobřanech sahá až do roku 1378. V minipivovaru s restaurací Modrá Hvězda se vyrábí Dobřanské pivo tradičním postupem z českých surovin.
Kašna, náměstí TGM - Při přestavbě dobřanského náměstí v letech 2008 až 2010 byla vystavěna nová kašna, která byla osazena uměleckým artefaktem nazvaným „Pocta baroku“ od sochaře Václava Fialy.
Slza válek, náměstí TGM - Památník Obětem válek byl slavnostně odhalen dne 1. května 2015. Dobřany vybudovaly památník z vděčnosti za 70 let života v míru a z úcty ke všem obětem válek. Autorem třítunového žulového památníku ve tvaru kapky je Václav Fiala. Měla tu být pouze pamětní deska. Ale sochaře napadla Slza. Zastupitelé se změnou souhlasili, pomník mohl vstoupit do Guinnessovy knihy rekordů tím, že od zahájení po odhalení uplynul pouhý měsíc.
Most přes Radbuzu, Dobřany - Most na místě středověkého brodu přes Radbuzu je poprvé písemně zaznamenán v polovině 16. století. V 18. století byl barokně upraven.
2) Terénní vložka u přehrady České údolí 5) Cíl expedice Ra-Pl - soutok Radbuzy se Mží
3) V amazonském pralese jsme objevili soutok Radbuzy s Úhlavou 6) Závěr v Plzeňské Mecce - v Prazdroji
Lávka Járy Cimrmana - Lávka pro pěší s názvem po českém géniovi.
Vodní nádrž České údolí - Vlastní výstavba probíhala v letech 1969 až 1972. Přehrada byla dokončena v roce 1973. Jméno získala podle Českého údolí, v jehož závěru byla postavena hráz.
Tyršův most, Plzeň - Silniční most přes řeku Radbuzu v Plzni. Jde o první zcela svařovaný obloukový most v Česku a ve své době byl řazen mezi pět nejodvážnějších konstrukcí světa. Projekt mostu vytvořil prof. František Faltus, tehdejší konstruktér ve Škodovce, jejíž mostárna most také vyrobila, smontovala a v roce 1933 dokončila.
Soutok Radbuzy s Úslavou – za Tyršovým mostem
DEPO2015 – Bývalé budovy depa městských dopravních podniků byly v rámci projektu "Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015" přetvořeny v kreativní zónu. V prostoru dnes najdete otevřenou řemeslnou dílnu, interaktivní výstavy, kavárnu s dětským koutkem, komunitní zahradu, umělecké ateliéry a sály pro kulturní akce.
Háčkovaná věž - Autorem kovové rozhledny je Čestmír Suška. Z vrcholu věže je možné si prohlédnout industriální areál bývalého autobusového depa.
Wilsonův most - Most v Plzni převádí Americkou třídu přes Radbuzu mezi Anglickým a Denisovým nábřežím. Byl postaven v roce 1913 podle projektu Ing. V. Mencla, zhotovitelem byla stavební firma Müller & Kapsa. Od roku 1988 je chráněn jako kulturní památka.
Soutok Radbuzy se Mží - Soutok s Radbuzou ve Štruncových sadech je konec Mže a počátek Berounky.
Prazdroj – Prazdroj byl poprvé na celém světě jako tento druh piva uvařen 5. října 1842 v plzeňském pivovaru německým sládkem Josefem Grollem. Od roku 2017 patří český Plzeňský Prazdroj pod japonskou mateřskou společnost Asahi. V bývalých humnech je restaurace Spilka. Nejlevnější Plzeň v Plzni, nyní za 55 Kč.
« NAHORU