47. Bermudský trojúhelník mezi Globusem, Albertem a Petrem
neděle 22. 12. 2013
navštíveny: Hypermarket Globus-Zličín - zvenčí, pramen Motolského potoka,
hypermarket Albert-Řepy - zdálky, kaple Nalezení sv. Kříže, Hajčí dvůr,
rybník Brouček, Galerie Richard Watzke, motolský ordovik, golfové hřiště
Motol, nádraží Stodůlky, Vidoule, hospoda U Petrů
Pozvánka
Sraz v neděli 22. prosince po jedné na konečné metra Zličín před barem Zličín. Kdo má odvahu a přijde včas (před jednou), může i vstoupit do baru, zařazeného na internetu do kategorie špeluňka, a dát si startovací pivo. Každopádně v 13:15 odjíždí náš bus do stanice Globus (nástupiště 2, hned za stanicí busu do IKEA) a ten na rozdíl od kamarádů na nikoho nepočká.
Jaká vycházka byla
Posedlostní vycházku Bermudský trojúhelník mezi Globusem, Albertem a Petrem jsme začali nástupem do autobusu směr hypermarket Globus
Zličín. Místo k přeplněným regálům jsme si to ale namířili ke dvacetimetrovému pískovcovému útesu hned za obchoďákem. Právě z něj spadl bus, z něhož jsme právě vystoupili (dva roky tomu nazad). Zvolili
jsme poněkud schůdnější cestu k místu dopadu a pak už jsme se zanořili do divokého údolí Motolského potoka. Jen náznak návratu do civilizace jsem dopřála trosečníkům při pohledu z železničního mostu na druhý vrchol
bermudského trojúhelníka - Alberta v Řepích. Ale pak už jsme opět bloudili
nepřístupnou divočinou - ke kapli, kam chodíme stejně často jako Marie Terezie, k polorozpadlému Hajčímu dvoru a poetickému Broučku. Přerostlá vila Richarda Watzkeho byla místem prodejní vernisáže obrazů i domovem letošních Superstar. My jako vážní zájmeci o koupi vily jsme vystoupali
na terasu a vystřelili několik signálních světlic. Musíme uznat, že pařit se tu dá dobře, ale ani tady se nás nikdo nepokusil zachránit ze spárů alkoholu.
A tak jsme se museli dál prodírat Bermudským mořem přes několik
terénních vln, než jsme dorazili na ztišenou hladinu oceánu golfového hřiště. Vojíni absolventi se vykašlali na dobývání kóty Hliník a raději se věnovali zdobení úhledné borovičky, cukroví, prskavkám a jedné koledě. Další záchytný bod bylo staveniště korintských sloupů, označených neznámo proč Nádraží Stodůlky. Zdolali jsme ztečí stolovou horu a mezi bunkry a polorozpadlými budovami vystoupali na odpalovací rampu. Pod námi se objevilo rozzářené velkoměsto. Posilněna všemi druhy lihovin jsem nepatrně falešně zazpívala: Svítí, U Petrů se svítí - chvíli, ještě malou chvíli, a budeme v cíli. Bude konec dobrodružství... Opravdu, třetí vrchol bermudského trojúhelníka - hospoda U Petrů byla přímo před námi. Moje
ovečky, které čtyři hodiny bloudily mezi Plzeňskou třídou a plzeňskou dálnicí, byly tak šťastné, že se z neznámé divočiny dostaly do míst, kde jezdí autobus, že všechny do jedné!!! (snad poprvé v dějinách vycházek)
vešly do závěrečné hospody a mohutně oslavily radost ze šťastného přistání. Rodinné vánoce jsou zachrůněny!
2) V roce 2011 spadl přímo za Globusem autobus ze srázu 5) Pramen Motolského potoka patří soukromníkovi
3) Těsně za hypermarketem jsou pískovcová jezírka 6) Tady už Motolský potok teče volně
Bermudský trojúhelník - Jako bermudský trojúhelník je označována oblast ležící mezi jižním cípem Floridy, Portorikem a Bermudami na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku. Oblast bermudského trojúhelníku má pověst oblasti s výrazně zvýšeným výskytem „záhadného“ mizení lodí a letadel nebo případy lodí nalezených bez posádky bez logického důvodu pro opuštění plavidla.
Globus, Sárská - Život 60letého řidiče a 13 zraněných pasažérů si v dubnu 2011 vyžádala havárie autobusu místní přepravy, který na pražském Zličíně sjel ze skály. V ulici za hypermarketem Globus autobus vybočil a sjel ze zhruba dvacetimetrového srázu; při tom se převrátil na levý bok a zůstal zčásti zaklíněný o skálu zapřený přední částí se zádí trčící vzhůru. Zastavil se jen několik metrů od jezírka. Řidiče autobusu kyvadlové dopravy vozícího zákazníky od stanice metra k nákupnímu centru postihl za volantem infarkt. Protože havarovaný autobus nebylo možné vytáhnout nahoru, rozhodli se hasiči, že autobus opřený o kamenitý svah stáhnou za pomoci těžké techniky do strže, tam postaví na kola a odtud odtáhnou. Museli kvůli tomu rozbít i kus pískovcové skály, aby vytvořili plochu k umístění havarovaného vozidla. „Naše jednotka asistovala i při odtažení vozidla do garáží,“ připomněla Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů.
Motolský potok - Motolský potok pramení na soukromé zahradě s chatkou v údolí Motolského údolí, které na jižní straně vymezují svislé pískovcové stěny, nad nimiž leží hypermarket Globus. Na severozápadě je zkušební železniční trať a na východě silnice k betonárně. Městská část Prahy 13 provedla v roce 2004 revitalizaci prameniště a části údolí Motolského potoka, které je z přírodního hlediska cenná lokalita s výskytem mnoha vzácných rostlin. Projekt sponzoroval majitel hypermarketu Globus (6 milionů korun), pivovar Staropramen (500 tisíc korun) a Ministerstvo životního prostředí (150 tisíc korun). Pamětní listina s fotografiemi stavu před úpravami byla ve schránce zabetonována do nového stavidla ve středu vypuštěného Jezírka v lomu.
2) Momentálně jsme nabrali kurs na sever 5) Před námi je Dientzenhoferova kaple
3) Rušnou komunikaci překonáváme přes most 6) Klíčovou dírkou
Kaple Nalezení sv. Kříže, Pod viaduktem-u železniční tratě - V místě, kde kostelík stojí, tábořila v roce 1742 vojenská posádka císařovny Marie Terezie, pod velením jejího manžela vévody Františka Štěpána Lotrinského. Jejím úkolem bylo vypudit z Prahy nepřátelskou francouzskou a bavorskou posádku. Při kácení stromu nalezl jeden voják v něm zarostlý kovový kříž. Odevzdal jej vévodovi, který jej později předal císařovně. Všichni se shodovali na příznivosti tohoto znamení a vývoj válečných událostí jim dal za pravdu. Francouzská armáda vydala Prahu bez boje za povolení svobodného odchodu. V průběhu české korunovační slavnosti v roce 1743 položila Marie Terezie společně se svým manželem na místě nálezu kříže jako díkuvzdání základní kámen ke kapli. Při druhém pobytu císařského páru v Praze v roce 1754 byla kaple vysvěcena za jejich přítomnosti. Kaple sloužila pouhých 30 let, v rámci reforem jí syn Marie Terezie Josef II. zrušil a odsvětil. Architektem a stavitelem kostelíka je s největší pravděpodobností Kilián Ignác Dientzenhofer. Interiér chrámu je bohatě zdoben nástěnnými malbami. V současné době je kostel v soukromém vlastnictví. V kapli jsou každou neděli dopoledne bohoslužby, je tedy možnost od cca 8:30-9:45 si nástěnné malby prohlédnout.
2) Nádrž s poetickým názvem Brouček 5) Na jaře tu bydleli soutěžící Superstar
3) V této vile byla Galerie Richard Watzke 6) A teď jsme si tu zapařili my
Fotoalbum vycházky...
Hajčí dvůr, Ke Konstruktivě 74 - Původní statek obhospodařoval pole a lesy v širokém okolí. Ve čtvercovém půdorysu jsou zbytky stájí, sýpek a stodola. Jedním z jeho nejzajímavějších obyvatel byl v třicátých letech 19. století průmyslník a bankéř Leopold Lämmel, první ředitel České spořitelny. Hájčího dvora Lämmel využil jako letního sídla pro sebe i svoji rodinu. Za tím účelem nechal roku 1836 postavit vpravo od vstupní brány patrový letohrádek. V blízkosti usedlosti se až do 19. století těžilo černé uhlí. Od roku 1987 je objekt památkově chráněn. Zčásti je využíván jako skladiště, zbytek se úspěšně rozpadá. Dvůr je dnes ve vlastnictví Nadace českého fondu umění, kde byl zapsán do soupisu konkurzní podstaty.
Rybník Brouček – Byl přeměněn na retenční nádrž a odbahněn v roce 2007.
Galerie Richard Watzke, Za Mototechnou 37 – V listopadu 2012 spustil podnikatel Richard Watzke byznys, který mu měl zajistit příjmy ze dvou dosud nespojených oborů podnikání - z prodeje realit a z prodeje obrazů, které v těchto domech vystavuje. Umělci, jejichž díla podnikatel nabízí, věří, že jim tento způsob prodeje přitáhne nové zákazníky. "Ze svých zkušeností při prodeji realit jsem zároveň věděl, že dům s obrazy se prodává mnohem líp než prázdný, a tak jsem začal pracovat na novém konceptu. Obrazy dají místnostem atmosféru a každý prostor ozvláštní", popisuje Watzke. Začal tím, že postupně nakoupil zhruba 600 obrazů od známých umělců, jako je Josef Čapek, Václav Špála či Vasilij Kandinskij, k nim přidal díla současných českých autorů Pavla Roučka, Jana Go či Ladislava Janigy. Souběžně s tím pak přes vlastní realitní kancelář sháněl lukrativní domy na prodej, v nichž by se díla pěkně vyjímala, což mohou podle něj být nemovitosti v řádu několika desítek milionů korun, ale i zajímavě řešená chata za tři miliony. Watzke zkoušel oslovit novým způsobem skupinu lidí, kteří běžně na výstavy nechodí. Další zpráva je z 8. března 2013:" Exkluzivní vila značky Richard Watzke, která je na prodej za 60 miliónů korun, bude po tři měsíce hostit účastníky soutěže česko-slovenské Superstar 2013. Vila je vystavěna z prvotřídních materiálů, které jsou instalovány ve čtyřech patrech na celkem 700m2 užitných ploch. Podlahy obou společenských sálů, stejně jako vstupní schodiště zdobí černý kámen řezaný z jednoho kusu, dřevěná schodiště v patrech, připomínají sochy. Prostorná terasa je doslova uměleckým pódiem, které v jarních měsících umožní venkovní produkci. Značková vila Richard Watzke je přímo protknuta pozitivní energií, kterou jí dodává unikátní sbírka uměleckých děl, česko-slovenských autorů, jejíž odhadovaná cena je 6,5 miliónů eur. Vila, jejíž interiér posloužil mnoha významným osobnostem z uměleckého, politického či podnikatelského světa pohostí nyní i nové tváře populární hudby. Po Medě Mládkové a Blance Matragi osvěží nadčasový interiér vily mladí uchazeči o titul česko – slovenské Superstar." A pak už jen následuje zpráva, že Richzard Watzke s tímto podnikáním končí. Vila je nyní na prodej údajně za 37 miliónů.
2) Nekonečné bermudské moře 5) Bylo nás pět, co jsme tady v kopřivácích každý týden dobývali kótu Hliník
3) Ozdobili jsme vánoční borovičku 6) Nikde nikdo
Motolský ordovik - V sedmdesátých letech 19. století vznikl při budování buštěhradské železniční dráhy v terénu zářez, čímž došlo ke vzniku význačného geologického profilu s odkrytými vrstvami břidlic. Chráněné území bylo vyhlášeno v roce 1988. Jedná se o nejmenší chráněné území v Praze o rozloze 0,2 ha. Území ohrožuje případná rekonstrukce železniční trati, konkrétně rozšiřování zářezu nebo nevhodná stabilizací svahů cementováním apod. Ohrožení také představují lidé, kteří provádí nekontrolovatelnou sběratelskou činnost. Tím dochází k porušování stability svahů. Okolo přírodní památky nejsou žádné informační tabule značící chráněné území. Protože je tato lokalita velmi špatná přístupná, není hojně turisticky využívaná.
Golfové hřiště v Motole – Patří nejstaršímu golfovému klubu v Česku - GC Praha, založeném v roce 1926. Jeho aktivními zakladateli byl britský velvyslanec sir George Clerk, baron Ringhoffer, předsedou čestného výboru byl Jan Masaryk, členy primátor Karel Baxa, ministr Edvard Beneš, americký velvyslanec Louis Einstein. První golfové hřiště si klub vybudoval v letech 1927-1937 na protějším svahu – bývalém vojenském cvičišti – zhruba v místech, kde se dnes rozkládá fakultní nemocnice. V období první republiky se v Motole kromě politiků vystřídalo na golfu i řada umělců např. Vlasta Burian či Nataša Gollová. V předválečných letech muselo motolské hřiště ustoupit plánované výstavbě nemocnice. GCP proto urychleně vybudoval nové hřiště v Klánovicích. Po válce sice bylo klánovické hřiště obnoveno, ale v padesátých letech padlo za oběť vypořádání s „třídním nepřítelem“. Až do přelomu sedmdesátých let byli pražští golfisté sportovními „bezdomovci“, odkázanými dojíždět za hrou do Karlových Varů, Mariánských Lázní či Brna. Teprve po Pražském jaru se otevřela možnost vybudovat druhé motolské hřiště – shodou okolností též na armádou užívaných pozemcích. Hřiště bylo vybudováno v letech 1974-1981, výhradně svépomocí – tj. skutečně jen a jen brigádnickým úsilím členů občanského sdružení GCP. Svépomocná výstavba hřiště vyvrcholila v roce 1978 uspořádáním 1. Velké ceny Motola. 18tijamkové hřiště je charakteristické výhledem na Prahu a především dramaticky členitým terénem. Proto se o hřišti se traduje, že zde golfista stojí rovně pouze na podlaze v klubovně.