69. Na cestě Malou Stranou s externím průvodcem
neděle 15. 1. 2017
navštíveny: RestauraceU Schnellů, Malostranská beseda, Dům U Flavínů, U Hradeb 64, U Glaubiců, Lichtenštejnský palác, U černého orla, Šelmberkovský palác, U krále Brabantského, Palác Pánů z Hradce, dům U pelikána, dům U divého muže, Thunovský palác, Sterneggovský dům, U Zlaté studně, Dům U Turkovy hlavy, U tří růží, Valdštejnský palác, Kolovratský palác, U bílé botky, Čertovka, U krucifixu, Kampa, Lichtenštejnský palác, Werichova vila, Juditina věž, palác Beethoven, Schönbornský palác, U tří červených růží, U osla v kolébce, Malostranské dvorky, hřbitov u sv. Jana v Oboře, Lobkovický palác, nemocnice Pod Petřínem, Roškotova vila, pramen sira Nicholase Wintona, lavička Jindřicha Pavliše, Na krásné vyhlídce, U zeleného jelínka, U dvou slunců, U bílé řepy, U Bonaparta, U zlatého orla, Thun-Hohenštejnský palác, Baráčnická rychta, U zlaté číše, U Kocoura
Pozvánka
Další Posedlost, tentokrát
už s číslem 69 a názvem "Na cestě Malou Stranou s externím průvodcem" bude v neděli 15. ledna. Sraz je ve 13 hodin před Malostranskou besedou. Startovací pivo U Glaubiců proti vchodu do zvonice sv. Mikuláše - info pro mimopražské :-). Plzeň je za téměř bezkonkurenčních 33 K.
Jaká vycházka byla
Nedělní vycházku jsme zahájili na místě a způsobem bytostně patřícím k Malé Straně - v sedm set let starém sklepení hospody U Glaubiců a startovací Plzní za 33 K. Před Malostranskou besedou jsem odtajnila našeho externího průvodce - Dana Hrubého a jeho knihu Na cestě Malou Stranou a vycházkový kvapík mohl začít. Začali jsme trochu neradostně - kvůli obecné škole zbourali hned dva pivovary, ale pak už se před našimi zvídavými zraky odvíjely jen samé zajímavosti a kuriozity - střešní bazén na barokním paláci, Ema Destinová s kostlivcem, Starci na chmelu na místě dalšího zbouraného pivovaru, tichý Američan v Praze s animovaným Oscarem, 27 českých pánů, Zentiva - a to všechno na jednom malostranském náměstí. V Zámecké jsme se podívali, jestli Mirek Kovařík ještě neskládá uhlí, na palác, kde přespával Masaryk i Hitler a zamířili okolo krále Brabantského k dalšímu paláci, kde se prostřídal Alfons Mucha s Olga Scheinpflugovou, odkud místodržící prchal před vášní zajatou herečkou, a který si nakonec nechali Italové opravit fyrmou z Turína. Zlatá studna je lemována domy malířů, na náměstíčku pod nimi bydlel přes půl století Josef Fanta, ale dům s nejzajímavějšími osudy nás čekal na Valdštejnském náměstí. Ne, není to palác, ve kterém se hraběnka Valdštejnová prokouřila do 104 let, ale dům U tří růží a především jeho dvorek, který proslavil stárnoucí faun Suchařípa a domovnice Polívková. A Chytilová, Kotalík, Brdečka, Ladislav Matějka a Olof Palme - to si prostě musíte přečíst. Přímo proti Valdštejnovi, který jakoby z oka vypad´ tomu v Jičíně, je palác, kde se přijímal mnichovský diktát a pak se proti němu urputně bojovalo. Prošli jsme okolo monogramu SB, labutí bezpochyby s ptačí chřipkou, kolem bohužel už neexistujícího Švába Malostranského ze štětce pana Pivovarského a zamířili k opuštěným křesílkům v Hergetově cihelně u Čertovky. Musíme se v mrazu trochu zahřát grogem a svařákem doneseným z našich zásob. A taky oslavit. Cože? Další vnučka po třech měsících? Vy nás ale zásobujete, pane Roulin! Připili jsme na zdraví Verunky, ale náš externí průvodce už netrpělivě podupává.
Musíme vyrazit. Okolo Holana a Amadeova kárajícího otce jsme došli na náplavku. Tam jsme se dozvěděli o nezastupitelné úloze Karlova mostu při vzniku Švejka, o překonání kanálu La Vltava i o tom, že nad hudebníky z Kampy sedával oficiální akt Národního divadla. Z opěrného bodu sledovali Šebela se Spurným Čáru II a my Kampu plnou příběhů. Okolo nenápadného vchodu do Šatlavy a paláce Beethoven, který jsme celý prošmejdili při TURAS bále, jsme došli do další podzemního středověku - do baru Saint Nicolas. Ti bláhoví si mysleli, že už končíme. Ale kdepak, ještě jsem vám neprozradila, že Franz Kafka bydlel v paláci, který teď střeží samopaly, kam doputovala Nobelova cena a taky vám musím ukázat malostranské dvorky - bohužel špejle na Jánském vršku už kdosi vytrhal. Šporkova ulička je dost ponurá - z jedné strany hřbitov a z druhé kosily obyvatele schody a svítiplyn. Okolo zaparkovaných trabantů jsme došli k uskladněnému mariánskému sloupu, ale to už se snesla na střechy Malé Strany egyptská tma. Takže o domku, kde pařil Bobby Hull, jsme si za svitu čelovky už jen četli. Výhled na Malou Stranu a Prahu stejně jako stoupání byl dechberoucí. V Nerudovce jsme zavzpomínali na doby, kdy po hospodách ponejvíce sedávali jen místní, a na Mirku, pro kterou vznikly Muchomůrky bílé. Poslední příběh se odehrál v domě, který patřil Santinimu i vnuku Heinricha Manna. Kruh se uzavřel. Vešli jsme do hospody U Kocoura, kterou jsme na začátku vycházky bez povšimnutí minuli. U dvou slunců, U Bonaparta i vchod do Divadélka v Nerudovce jsou poničeny honbou za turisty. Ale U kocoura jako by se zastavil čas - a dokonce i ceny. Kdyby tu byl s námi Hrabal, určitě by si přisedl ke stolu štamgastů a poslouchal místního pábitele. Ale my jsme jen tak seděli, nic nedělali, popíjeli malé plzínky a zvolna mizeli do mrazivého večera. Z třiceti malých černoušku na začátku - (z)bylo nás pět. Z poloprázdné hospody jsme vyšli na liduprázdné Malostranské náměstí (to víte, je leden a neděle večer – jak nám vysvětlil pan vrchní) a vychutnávali si nádhernou noční opuštěnou Malou Stranu. To byla hezká vycházka. Dane, díky.2) Pavel Juráček bydlel nad hostincem U Schnellů 5) Nejdřív pivovar, poté čtvrt století díra, od roku 1964 dům U hradeb
3) Najděte tři rozdíly: Radecký, Malostranská beseda je bez věží, 6) I Glaubicovi mají středověké sklepy
dům U Splavínů je ještě pivovar
Dnešním externím průvodcem po Malé Straně bude Dan Hrubý a jeho Pražské příběhy – Na cestě Malou Stranou a Cesta na Hradčany Nový Svět a zpátky na Malou Stranu.
Pavel Juráček, Josefská – Po návratu z emigrace v roce 1983 až do své smrti v květnu 1989 žil režisér a scénárista Pavel Juráček, talentovaný tvůrce české nové vlny. Mezi jeho nejznámější filmy patří Případ pro začínajícího kata. Režisér a scénárista byl donucen po podpisu Charty 77 k emigraci do Německa. O několik roků později se vrátil, aby zbytek života strávil u přítelkyně v rohovém domě nad hospodou U Schnellů. To už jen pil, zemřel v květnu 1989. Připomíná ho pamětní deska naproti kostelu Svatého Tomáše ve slepém zakončení Josefské ulice.
Restaurace U Schnellů, Tomášská 2 – U Schnellů vznikl nápad na film Vrchní, prchni. Na začátku 70. let Cimrmani hráli v Malostranské besedě. V pauze mezi představeními si odskočil Zdeněk Svěrák v tmavém obleku s motýlkem ke Schnellům na něco k jídlu. A jen, co vešel dovnitř, zvedl se les nespokojených rukou s poznámkami typu: "No konečně, tady se člověk nedočká placení." "Já nejsem vrchní," ujišťoval hosty Svěrák. Nicméně anekdota o falešném vrchním mu nedala spát, až podle ní po letech (film je z roku 1981) napsal scénář.
Malostranská beseda, Malostranské náměstí 21 – Až do sloučení pražských měst v roce 1784 zde byla radnice Menšího města pražského. Zároveň v zadním traktu radnice byl pivovar. Dokonce při radikální přestavbě budovy v roce 1628 rozhodli nájemci pivovaru o tom, že na průčelí radnice vyzdvihnou tři věže. I v 19. století docházelo ke stavebním úpravám hlavního objektu, kdy byly v roce 1828 pro změnu z průčelí odstraněny všechny tři věže. Radniční pivovar fungoval až do roku 1870. Pivovar byl záhy zbořen, protože v zadní části směřující do Josefské ulice byla v letech 1871-72 vystavěna školní budova. Při stěžejní rekonstrukci v roce 2009 byly věže, které budově dodávaly honosný charakter, v podobě replik obnoveny. Dodnes tu sídlí legendární Malostranská beseda. Koncerty kapel i výstavy kresleného humoru tu pořádal dlouholetý vedoucí a nájemce Malostranské besedy Robert Radosta, do roku 2005 tu působil rovných 40 let. I po rekonstrukci zůstalo naštěstí vše při starém. Na koncertu ke čtyřicátinám hanspaulské skupiny Bluesberry v listopadu 2011 se Robert Radosta opíral u pódia o zeď a radostně nosil Petaru Introvičovi jedno pivo za druhým.
U Flavínů, Malostranské náměstí 22 - Původně dva gotické domy byly po požáru v roce 1503 při renesanční přestavbě spojeny v jeden dům U Splavínů alias U Flavínů. V 18. století byl dům barokně upraven a z této doby pochází nepřehlédnutelná freska Korunování Panny Marie v průčelí domu. I zde byl v zadním traktu pivovar, i když s daleko menším výstavem než vedlejší Radniční. Zdejší výroba piva vydržela o dva roky déle, pivovar skončil v roce 1872. Fyzická likvidace nastala o deset let později, když došlo kvůli rozšíření školy v Josefské ke zboření obou dvorních křídel a zadního traktu. V roce 1938 v domě vznikly první veřejné záchodky v Praze. Posledním majitelem domu byl sochař Josef Nálepa, autor jediné busty Salvátora Dalího, při jejímž vzniku stál španělský umělec modelem (v roce 1974). Na Malé Straně proslul Josef Nálepa coby budovatel prvního střešního bazénu. Lze ho spatřit ze zvonice sv. Mikuláše. Sochař má na svědomí i vodníka Kabourka, který posedává u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna na Kampě.
Kaiserštejnský palác, Malostranské náměstí 23 – Ve druhém patře paláce si v roce 1907 pronajala třípokojový byt Ema Destinnová a žila tu až do roku 1914. Do svého bytu umístila bohaté sbírky hudebních nástrojů, obrazů milovaného Napoleona i kuriozity včetně kostlivce Ivánka, usychajících věnců a také sbírku erotických písemností a předmětů, které pěvkyně shromažďovala.
Malostranské náměstí 24 – Malostranští chtěli mít na náměstí honosný dům, a tak v roce 1895 zbořili čtyři barokní domy a na jejich místě postavili současný palác. Věž s lucernou se stala novou dominantou náměstí. Dlouhé roky v ní bydlel režisér Zdeněk Podskalský.
Rezidence U Hradeb, Mostecká 21 – Na této adrese stál pivovar U Hermanů, Pivovar je zde zaznamenán už na konci 14. století. V posledním dvacetiletí 19. století vystavoval pivovar U Hermanů 13 000 hektolitrů ročně, v polovině 80. let dokonce přes 20 000 hl a byl bezkonkurenčně nejvýkonnějším pivovarem na Malé Straně. Součástí pivovaru byla též vinopalna na výrobu kořalky, likérka a octárna. V roce 1884 zde byl instalován Lindeův stroj na umělý led, první toho druhu v českém pivovaru. Nicméně v roce 1900 začal vařit Branický pivovar a toto datum je i datem konce tohoto pivovaru. Po ukončení výroby piva tu hostinec nadále fungoval. V roce 1938 se nový majitel rozhodl dům zbořit a na jeho místě postavit nový. Demolice proběhla na konci roku 1939. Trvalo ale léta, než se začalo stavět. 4. 4. 1956 vyšlo ve Večerní Praze: „Praha je krásná, ale díra mezi jugoslávským velvyslanectvím a podloubím na Malostranském náměstí je ošklivá. Stojí tam prkenná ohrada, sešlá a důkladně zčernalá. Je tam už málem dvacet roků. Povídalo se, že tam bude biograf, kulturní středisko, já nevím, co všechno. Zatím je tam jen prkny zabarikádovaná díra“. Vysvětlení podává opět Večerní Praha v září 1956: „V roce 1936 koupila dva domy pojišťovna Koruna a zadala vypracování projektu na obytný dům, obchody a kino. Protože základová půda je špatná, začaly se během stavby trhat zdi vedlejších budov. Přestalo se dělat, sousední domy dostaly provizorní podpěry a v tomto stavu je staveniště dodnes! O parcelu není zájem, neboť stavba by vyžadovala velkých investic“. Na zacelení rány se čekalo až do konce roku 1962, práce ve dvorním traktu trvaly ještě o dva roky déle. V komplexu byla zřízena vinárna, mléčný bar a kino pro 540 diváků s názvem Kino 64 U Hradeb. Je skoro symbolické, že se zde na místě bývalého pivovaru v roce 1964 jako první promítal muzikál Starci na chmelu. Do novostavby se v roce 1962 přistěhoval a čtyřicet let tu bydlel Gene Deitch (1924), americký scénárista a režisér animovaných filmů. Do Prahy přicestoval v roce 1959, aby ve společnosti Bratři v triku vyráběl pro americké producenty animované série Tom a Jerry nebo Pepek námořník. „Když jsem dostal nabídku na práci do Prahy, domníval jsem se, že to je ta Prague v Oklahomě, kde jsem byl na vojně. Říkal jsem si, že se ten chlap, co mi to nabízel, asi zbláznil. Že by v takové díře měli animační studio?,“ směje se Gene. „Češi mě mile překvapili. Všichni byli lépe informovaní než běžní Američané. Poslouchali Hlas Ameriky, říkali mi pane, nikoli soudruhu, a říkali: Československo je země, kde je vše zakázané, a vše možné.“ Gene si do Prahy přivezl i materiály k animovanému filmu Munro, satiru o čtyřletém chlapci povolaném do armády. Film se nakonec stal jeho životním úspěchem, neboť za něj získal Oscara v kategorii nejlepší animovaný film roku 1961. V Praze poznal svou budoucí ženu - dlouholetou ředitelku Studia animovaného filmu, a oženil se - za svědka v roce 1960 mu šel Jiří Brdečka. V roce 1966 jako první zfilmoval Tolkienova Hobita: obrázky nakreslil Adolf Born a celý děj byl zhuštěn do deseti minut. Na invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 zareagoval filmem Obři, oceněným na festivalu v San Sebastianu. Dalšími jeho úspěšný film byla Hloupá žába (1971) podle písničky Pete Seegera. Vydal autobiografii For the Love of Prague. Gene Deitch se musel z domu U hradeb odstěhovat, ale bydlí stále na Malé Straně, je mu 92 let.
Hostinec U Glaubiců, Malostranské náměstí 5 – Pivo v tomto domě vařili už ve 14. století. V roce 1615 koupili dům Baltazar Globic, po němž hostinec a pivovar získal jméno. Pivovar přestal vařit v roce 1830. Popularitu místní šenk ani zastavením výroby piva neztrácel, naopak zůstal nebo stal se v proměnách věků asi nejznámějším hostincem v této části Malé Strany. Jeho návštěvníkem býval též Jan Neruda. Ve svých Arabeskách píše: „Tenkráte chodíval můj otec ke Kloubicům na džbáneček. Přicházeli tam hlavně staří kanonýři, jeho bývalí soudruhové. Tam mne brával otec s sebou, seděl jsem tiše vedle něho se slaným rohlíkem v ruce a naslouchal historkám, jež sobě podvacáté vypravovali.“ Hostinec v podstatě bez přerušení fungoval až do roku 1984. Měla následovat rekonstrukce, ale objekt byl jen obestavěn lešením. Restaurace U Glaubiců nakonec byla opravena a znovu otevřena za přítomnosti primátora Jana Koukala až v roce 1998. Vše je zde drahé, ale pokud máte chuť na levnou Plzeň, přijďte sem. V současné době ji čepují za 33 Kč.
Dům Skálovský, Malostranské náměstí 9 – Dům je průchozí na Tržiště. Za železnými dveřmi je vstup do legendárního divadelního sálu – dnes se jmenuje A-Studio Rubín. Ale v roce 1967 tu Radim Vašinka zakládal divadélko Orfeus.
2) Tady se zrodila Zentiva
5) Před Italy tu bydlel Alfons Mucha
3) V Šelmberkovském paláci přespával Masaryk i Hitler 6) Italské velvyslanectví opravila fyrma z Ytalie
Lichtenštejnský palác, Malostranské náměstí 13 - Před palácem stojí patníky, které vytvořil v roce 1993 Karel Nepraš. Znázorňují dvacet sedm českých pánů, popravených v roce 1621. Místo nebylo vybráno náhodně - palác patřil knížeti Karlovi z Lichtenštejna, který jako místodržitel po bitvě na Bílé hoře rozhodl o krutém potrestání vůdců stavovského povstání. Zároveň v letech 1621-23 shromáždil obrovské jmění, které mu umožnilo sjednotit několik malostranských domů a přestavět je do podoby reprezentativní budovy. Finanční spekulace, během nichž skupoval levně majetek zabavený protestantům (používal k tomu měnu s nízkým obsahem drahých kovů, kterou nechal sám razit) přivedly zemi ke státnímu bankrotu. Lichtenštejn zemřel roku 1627 a jeho dědici pak museli Habsburkům zaplatit obrovskou pokutu… V tomto paláci měl svůj třípokojový byt plukovník Alfréd Redl, šéf pražského generálního štábu a organizátor rakousko-uherské výzvědné služby, jenž se sám dal do služeb nepřítele. Potřeboval totiž soustu peněz na vydržování milenců. Alfred Redl byl odhalen 24. května 1913 ve Vídni ještě tutéž noc v pokoji číslo 1 v hotelu Klomser donucen k sebevraždě. Skandál se přesto nepodařilo ututlat. Druhý den byl otevřen plukovníkův byt v Lichtenštenském paláci. O tom, co zde důstojníci objevili, píše E. E. Kisch. „První, co zarazilo komisi, když vstoupila do bytu, byl ženský vkus. Nábytek byl všechen červený, hedvábné prošívané přikrývky a růžový plyšový přehoz na posteli s nebesy, všude ozdobné drobnůstky a všechny tři pokoje plné pachu z voňavek. Nápadný byl obrovský toaletní stůl plný barviv na vlasy, tub, kelímků, ondulovaček, pouzder s manikúrou a voňavek."
U černého orla, Malostranské náměstí 14 – V domě U černého orla Písmena B a F v lunetě nad vchodem připomínají rodinu, která na tomto místě podnikala a žila od roku 1854. Tehdy budovu zakoupil teprve třiadvacetiletý farmaceut Benjamin Fragner a založil firmu, která nesla jeho jméno až do znárodnění v roce 1946. Syn Karel vystavěl tento novorenesanční činžovní dům, jehož sgrafitovou výzdobu navrhl Mikoláš Aleš. V přední části byla lékárna, ve dvoře výroba. Když dvůr domu nestačil, vybudoval vnuk Jiří v roce 1930 v Dolních Měcholupech novou továrnu na léčiva, kterou navrhl jeho bratr, architekt Jaroslav Fragner. Dnes zde sídlí společnost Zentiva, jeden z největších výrobců léčiv ve střední Evropě.
Zámecká 5 – Zde bydlel a dosud bydlí Mirek Kovařík, neúnavný propagátor moderní české poezie, recitátor a dlouholetý moderátor hudebního festivalu Porta. Dochoval se snímek od Stanislava Tůmy, jak Kovařík skládá dovezené uhlí.
U zlaté rolničky, Thunovská 9 – Symbol zvonu se objevuje na domovních znameních poměrně často, ale rolnička je v Praze jen jediná. V roce 1842 se po svatbě ke Zlaté rolničce přistěhoval K. J. Erben a vzniklo zde několik skladeb jeho Kytice.
Šelmberkovský palác, Thunovská 18 - V letech 1896 – 1907 zde bydlel T. G. Masaryk se svou rodinou. V listopadu 1899 skupina mladých mužů – českých studentů přišla k paláci a skandovali: „Hilsner je vrah!“ „Masaryk - Žid!“ Mezi nimi byl i advokát Karel Baxa, ač synovec Karla Havlíčka Borovského je známý svými antisemitskými názory (zastupoval mj. rodinu Hrůzovu v procesech s Leopoldem Hilsnerem). Ten vykřikuje: „Zavraždili nevinnou křesťanskou dívku, aby se zmocnili její krve.“ Katolické noviny totiž zveřejnily Masarykovu adresu a označily okna, která vedou k jeho bytu. Charlotta Masaryková vyzve studenty, ať do bytu vyšlou svého zástupce, ale ti se zbaběle rozejdou. Hilsner je odsouzen k trestu smrti, ale nakonec ve vězení stráví 18 let a je propuštěn po císařské amnestii v březnu 1918. Doktor Karel Baxa, který pomáhal celý případ rozpoutat, byl v roce 1919 zvolen starostou Prahy a v roce 1922 prvním primátorem Velké Prahy. Znovuzvolen byl ještě třikrát, rezignoval až v dubnu 1937 pro vysoký věk. Zemřel jen několik týdnů po Masarykovi, začátkem roku 1938. V roce 1922 byl palác přestavěn pro potřeby německého velvyslanectví. Tady se připravovala nacistická okupace a zde 16. března 1939 během 22 hodinového pobytu v okupované Praze přespal Adolf Hitler.
U krále Brabantského, Thunovská 15 – Je prý nejstarším, nepřetržitě otevřeným hostincem v Praze. Jeho dějiny měly započít v roce 1375. Od sedmdesátých let do pivnice chodil dramatik Josef Topol. Sousední dům Thunovská 17 si totiž v roce 1971 koupil společně s tanečníkem Vlastimilem Harapesem. O okolnostech koupě vypravoval: „O dům se zajímal Jan Zrzavý nebo Pavel Kohout, ale paní Střílkovou, která ho vlastnila, nadchlo moje jméno. Já jsem Josefa, vy jste Josef – a Topol, to je moje rodná vesnice u Chrudimi. Vám já ten dům prodám“.
Palác Pánů z Hradce, Thunovská 25 - Vedle zadního vchodu italského velvyslanectví je umístěna pamětní deska – „Tento palác byl opraven Fyrmou Persano z Torina roku 1982“. V paláci pánů z Hradce bydlel před Italy v letech 1911 až 1924 s přestávkami Alfons Mucha. V březnu 1915 se tu narodil jeho syn Jiří Mucha. Když v roce 1919 odjel Alfons Mucha do Ameriky, přenechal zdarma svůj byt rodině Karla Scheinpfluga. Sem často Karel Čapek doprovázel jeho dceru Olgu, 17letou herečku z Vinohradského divadla. A ještě jedna domněnka, vážící se k Muchovi. Jiří Mucha je možná bratr Adolfa Hitlera. Adolf Hitler se narodil 20. dubna 1889. Když odečteme devět měsíců, jsme někdy v červnu 1888, tedy v době, kdy Alfons Mucha studoval na Akademii výtvarných umění v Mnichově. A Hitlerova matka Klára Muchovi tehdy údajně posluhovala a uklízela ateliér.
Nerudova 20 - V době první světové války, v roce 1916, zakázalo rakouské místodržitelství divadelní festival připravený ke třístému výročí Shakespearova úmrtí. Herečka Leopolda Dostalová se snažila toto rozhodnutí zvrátit. Vydala se za místodržitelem do jeho soukromého sídla na Malé Straně. Vstoupila předním vchodem z Nerudovy ulice a čekala. Hrabě se neodvážil herečku přijmout, a protože potřeboval opustit palác, rozhodl se odejít zadním vchodem na Zámecké schody. Vrátný to však herečce vyzradil a ona proběhla nahoru dnes už uzavřenou prolukou a Thuna dostihla. Zaskočený místodržitel shakespearovský festival povolil. O šedesát let později se Leopolda Dostalová vypravila na Pražský hrad za prezidentem Svobodou, aby se pokusila zvrátit zrušení Divadla Za branou, ve kterém tehdy vedle Josefa Topola, Otomara Krejči nebo Jana Třísky působila. Tehdy ji prezident vůbec nepřijal.
2) Jeden ze série Churchillů Franty Belského skončil v Thunovské 5) V domě U Turkovy hlavy žil Josef Fanta přes půl století
3) V domě U malířů bydlel malíř Láďa Novák 6) Dvorek za vraty proslavil stárnoucí faun Suchařípa a domovnice Polívková
Fotoalbum vycházky...
U pelikána, Zámecké schody 6 – Do druhého patra se v roce 1959 přistěhoval a bydlel tu až do své smrti v roce 1977 malíř Jan Zrzavý. Dům patřil sochařce Haně Wichterlové, sestře vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterleho. Malíř dokázal být i trochu zlomyslný. Vzpomíná historik umění František Dvořák, ke kterému chodil Jan Zrzavý téměř deset let každou sobotu na večeři. „Jednou mě Zrzavý požádal:,Znáte se s Horníčkem? Já jsem sledoval ty Hovory H, jakej je to vzdělanej a sečtělej člověk. Já bych se s ním chtěl seznámit.´ Horníček pozvání na sobotu radostně přijal, ale myslel si, že musí Zrzavého bavit, a tak řečnil a řečnil, Seděli jsme u takového dlouhého stolu, až se Zrzavý namíchl a schválně nahlas povídá: ,Kdo je ten člověk, co má tolik řečí?´ Říkám, to je přeci pan Horníček. A Zrzavý na to: ,Horníček? Nikdy jsem to jméno neslyšel.“ Busta Zrzavého byla na dům umístěna v roce 1989. Později bustu ukradli její nově instalovaná podoba je už bez typické čepičky.
U kříže, Zámecké schody 4 - V domě U kříže bydlel až do své smrti v roce 1994 herec Petr Čepek.
Busta Winstona Churchilla, Thunovská - Autorem je František Bělský, sochař, zahraniční voják a poúnorový emigrant, který dosáhl pod jménem Franta Belsky úspěšné kariéry portrétisty oficiálních politických osobností ve Velké Británii. U nás je autorem pamětní desky padlým parašutistům na zdi pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici a památníku československým letcům na náměstí Svobody. Na atiku budovy muzea V. I. Lenina v Hybernské ulici bylo v padesátých letech umístěno šest revolučních bojovníků včetně Stalina od manželů Ireny a Ludwiga Kodymových. Zatímco Irena Kodymová (1928) v roce 1966 emigrovala do Velké Británie, Ludwig Kodym se stal sochařem téměř sériové výroby Leninů, jeden z nich stál na tehdejším náměstí VŘSR, dnešním Kulaťáku. V roce 1996 si Irena jako třetího manžela vzala Františka Bělského sochaře téměř sériové výroby Churchillů. Irena Sedlecká (jméno po druhém manželovi) už dávno Staliny nedělá. K jejím nejznámějším dílům patří bronzová socha Freddie Mercuryho na břehu Ženevského jezera v Montreux. Bělský žil se Sedleckou čtyři roky, v roce 2000 zemřel.
Thunovská 14 – Tři prampouchy v Thunovské ulici se objevují ve filmu Amadeus, kdy pod nimi kráčí skladatel. Mozart v Thunovské ulici dokonce bydlel - v lednu a únoru 1787 v Thunovském paláci.
Thunovská 10 – V domě U Hrocha žil po návratu z emigrace v devadesátých letech fotograf Stanislav Tůma, autor několika fotografických knih o Malé Straně. Malou Stranu fotil i před emigrací v letech sedmdesátých. Zemřel v padesáti pěti letech v roce 2005.
U divého muže, Sněmovní 1 – Dům U Divého muže si v roce 1990 pronajala od ministerstva vnitra Linhartova nadace. V archivu ministerstva založila kulturní centrum. Konaly se tu výstavy, divadelní představení, autorské večery. V listopadu ´91 nájemní smlouvu odmítlo ministerstvo vnitra prodloužit, v lednu došlo k násilnému vyklizení objektu. Nyní je nevěřitelné, že na jednom z nejdražších míst Prahy, místo poslanců, sídlila alternativní kulturní scéna.
Thunovský palác, Sněmovní 4 – V Thunovském paláci sídlil Zemský sněm od roku 1861. Habsburská monarchie zde byla v říjnu 1918 zbavena práv na český trůn. Na štítě budovy, kde dnes zasedají poslanci stojí nápis SALVS REI PVBLIKAE SVPREMA LEX ESTO. Blaho státu nejvyšším zákonem budiž!
Palác Lažanských, Sněmovní 5 - V roce 1962 se do paláce Lažanských nastěhovala rodina Jiřího Brdečky, autora románu a posléze filmového scénáře Limonádový Joe a autora scénářů k filmům Adéla ještě nevečeřela a Tajemný hrad v Krpatech. Zemřel v roce 1982.
Sterneggovský dům, Sněmovní 7 – V padesátých letech se sem nastěhoval s přítelem filmový režisér Václav Krška. Několik měsíců po smrti Kršky na jaře 1970 získal jeho byt Eduard Cupák, který vděčil režisérovi nejen za byt. Těsně před ukončením studia na brněnské konzervatoři byl vyloučen kvůli své homosexualitě. Zachránil ho právě režisér Václav Krška, který z něj všem navzdory udělal filmovou hvězdu. V roce 1952 ho obsadil do role spisovatele Aloise Jiráska ve filmu Mladá léta a o dva roky byl septimánem Janem Ratkinem ve Stříbrném větru. V roce 1955 se seznámil se svým životním partnerem, zrekonstruoval byt ve druhém patře barokního paláce a žil tu až do své smrti v roce 1996.
Pětikostelní ulice – Ve skutečnosti název poukazuje k Janu Bernardu Fünfkirchenovi z Fünfkirchenu, jenž se zúčastnil stavovského povstání v roce 1620, za což byl odsouzen k trestu smrti. Posléze byl omilostněn, nicméně majetek mu propadl. Přišel tak o svůj dům zvaný u Fünfkirchenů. Z neznámých důvodů v 19. století, kdy oficiální název náměstí vznikl, někdo chybně přeložil šlechticovo příjmení.
U Zlaté studně 2 – V roce 1865 se tu narodil malíř Luděk Marold. Jeho matka ten samý rok zemřela na tuberkulózu, otec důstojník rakouské armády padl následujícího roku v bitvě u Hradce Králové. Chlapce vychovávala teta, dvojče matky a majitelka trafiky. Později jí Marold na trafiku nakreslil Bulhara, a dá tak název části Prahy. Rok před smrtí se Marold vrátil z Paříže do Prahy a na Výstavišti maluje panoráma Bitva u Lipan. Dílo úplně neokončí, ve 33 letech umírá na tyfus. Pět let po jeho smrti spáchala sebevraždu jeho manželka. Dvanáctiletého syna Luďka pak vychovala jako jeho otce samá teta - Josefa Maroldová.
U malířů, U Zlaté studně 3 – V domě U Malířů žil malíř Láďa Novák. V roce 1898 se rozhodl sládek od Fleků hostinec zvelebit. V té době vyšla v časopise Světozor Novákova ilustrace Sirotci, v němž skupina mužů běduje nad prázdným sudem piva se slovy „Kdybys nám, pivečko, umřelo, co by tu sirotků pro tebe plakalo.“ Sládek požádal malíře, aby to samé namaloval i U Fleků. Za odměnu měl malíř doživotně konzumaci zdarma a ten to náležitě využil. Byl U Fleků denním hostem a zároveň členem stolní společnosti zvané Akademie, v roce 1907 ho dokonce zvolili králem. Na svém upraveném trůně (měřil dva metry) sedával U Fleků až do konce třicátých let, zemřel v roce 1944.
U Zlaté studny 4 – V domě uzavírající slepou uličku sídlila po desetiletí jedna z legendárních pražských restaurací U Zlaté studny. Do restaurace na úpatí hradčanských zahrad je třeba vystoupat po několika schodištích a přejít po několika pavlačích. Nahoře pak byla normální, lehce zašlá dvojka reálného socialismu, ale neskutečný výhled. I dnes můžete do Studny přijít povečeřet, ale už to není ušpiněný pajzlík – pečený dančí hřbet tu stojí 905 Kč.
U Turkovy hlavy, Sněmovní 8 – V domě u Turkovy hlavy se dožil 98 let architekt Josef Fanta (1856 - 1954). Autor Hlavního nádraží, spolkového domu Hlahol na Masarykově nábřeží, Mohyly míru u Slavkova. Jeho poslední realizací byla obří budova dnešního ministerstva průmyslu a obchodu, která v letech 1932-33 vyrostla Na Františku. Budova v době výstavby vzbuzovala značné kontroverze. Fanta v 76 letech navrhl dům ve stylu historismu, což byla na konci dvacátých let totálně anachronická architektura. Např. souběžně v Holešovicích se stavěl funkcionalistický palác Elektrických podniků. Není divu, že avantgardisté se Fantovu poněkud ponurému výtvoru posmívali. Dům U Turkovy hlavy si architekt přestavěl v roce 1903. Jeho manželka zemřela v roce 1908 a on se musel starat o jejich čtyři děti od sedmi do patnácti let. Syn zemřel na italské frontě, dvě dcery emigrovaly, zůstala jen nejstarší dcera Marie, která své články v Lidových novinách podepisovala zkratkou Ma-Fa. Miloval ji Jan Masaryk, předtím než v roce 1915 narukoval do první světové války. Josef Fanta zde žil až do své smrti v roce 1954. Díky svému dlouhému životu získal různé řády a vyznamenání od všech panovníků počínaje Franzem Josefem I. a konče Antonínem Zápotockým. Podle dostupných pramenů bydlel v tomto domě v mládí malíř Petr Brandl. Velice úspěšný, jenže pak opustil ženu se třemi dětmi a peníze rozházel. Autorem obou pamětních desek Josefa Fanty i Petra Brandla je Vladimír Preclík.
Pomník Milady Horákové, Sněmovní – Pomník byl odhalen 16. listopadu 2015. Autor Josef Faltus vytvořil skřivánka sedícího na mikrofonu řečnického pultu, za kterým stála Milada Horáková u soudu ve vykonstruovaném procesu za údajnou špionáž a velezradu.
U tří růží, Valdštejnské náměstí 2 – Ze všeho nejvíc proslavila dům U Tří růží režisérka Věra Chytilová. Nejprve zde v padesátých letech bydlela se svým prvním mužem fotografem Karlem Ludwigem. Manželství vydrželo jen krátce 1950-53. Teprve o čtyři roky později v roce 1957 začala studovat pražskou FAMU. Karel Ludwig dál na střeše domu potají fotografoval ženské akty. Věra Chytilová se ke Třem růžím vrátila na začátku osmdesátých let, aby v jednom z podkrovních bytů i na domovním dvoře natočila Faunovo velmi pozdní odpoledne. „To natáčení bylo velkou událostí pro celý dům. Už proto, že tehdejší domovnice paní Polívková hrála ve filmu samu sebe,“ vzpomíná historik umění Jiří Kotalík, který se v domě narodil. V přízemním bytě naproti paní Polívkové bydlel od druhé poloviny 50. let spisovatel Jiří Brdečka, autor povídky, podle které napsaly Věra Chytilová a Ester Krumbachová scénář k Faunovi. Rodiče Jiřího Kotalíka se na Valdštejnské náměstí přistěhovali v roce 1950. Před nimi bydlel v bytě redaktor Lidových novin Ladislav Matějka, který v roce 1948 emigroval do Spojených států. Až do roku 1989 působil jako profesor slavistiky na michiganské univerzitě. Vydával anglické překlady české literatury, v roce 2007 připravil k vydání třísvazkovou korespondenci Voskovce a Wericha. Scénárista Jiří Brdečka, propašoval pozdrav svému příteli a sousedovi do komedie Adéla ještě nevečeřela. Ladislav Pešek, zde středoškolský profesor na penzi několikrát opakuje: „A kdybyste v Americe potkali Ladislava Matějku, tak ho pozdravujte.“ V tomto domě také bydlela po válce paní Rennerová s dcerou Jelenou. Ta se seznámila se švédským studentem Olofem Palmem, který přijel do Československa, aby poznal, jak vypadá komunistický režim v praxi. V konfrontaci s bezprostřední poúnorovou realitou nabídl Jeleně, že s ní uzavře s ní formální svazek a umožní jí tak emigrovat. Stalo se tak na dálku v prosinci 1948. Olof Palme ji ve Stockholmu obstaral bydlení a formální svazek udržovali až do roku 1952, kdy se rozvedli. Olof Palme byl předsedou vlády v letech 1969-1976, podruhé od roku 1982. V roce 1986 byl při návratu z kina zavražděn, vraha nikdy vypátrali.
2) Zde byl přijat Mnichovský diktát, aby se pak proti němu zde bojovalo 5) Za tři měsíce další vnučka? Vy nás ale zásobujete, pane Roulin!
3) Dům U bíle botky se dosud z povodní nevzpamatoval 6) Čertovka – slalomové branky tu už nespatříte, to spíš gondolu
Valdštejnský palác, Valdštejnské náměstí 4 – Ve Valdštejnském paláci sídlilo po roce 1948 ministerstvo informací, vedené Václavem Kopeckým a v podkroví dožívala hraběnka Valdštejnová. Její manžel zemřel v roce 1913, zbylí Valdštejnové odešli po druhé světové válce do zahraničí a majetek jim byl pro kolaboraci vyvlastněn. Zůstala jen stará paní, které bylo 94 let. Kopecký se za ní do podkroví vypravil a představil se jako ministr. ´Přišel jsem se vás, paní hraběnko, zeptat, co potřebujete´. ´Vy jste komunista?´ ´Ano´. ´Tak to jste mi přišel něco ukrást´. Kopecký ji přesto značným nákladem nechal adaptovat byt a zřídit koupelnu. Tento stalinista, organizátor politických procesů, jí nechával o narozeninách posílat květiny a cigarety, neboť hraběnka byla až do své smrti vášnivou kuřačkou. Vzpomínku na svéráznou hraběnku si uchoval i hrabě Zdeněk Sternberg. Její výrok pochází z doby po 15. březnu 1939, když Prahu okupovali nacisté. Tehdy se zamyslela a povídá: „No, to je hrozný, ty Němci, už jsou zase v Praze. Já jsem koukala z okna a víte, co je zajímavé, že v šestašedesátém přišli od Malostranského náměstí a teď přijeli z Klárova“. Ještě si pamatovala bitvu u Hradce Králové v roce 1866 a Prusy v Praze. Hraběnka Valdštejnová zemřela 30. prosince 1955. Byly jí 104 roky. Ještě v tom roce ji zachytil Zdenko Feyfar s cigaretou.
Socha Albrechta z Valdštejna, Valdštejnský palác - Na druhém nádvoří Valdštejnského paláce stojí socha Albrechta z Valdštejna, který v pravé ruce drží jako symbol své vojenské hodnosti maršálskou hůl. Jde o bronzový odlitek restaurátora Petra Dvořáka vytvořený podle sádrové sochy Ludvíka Šimka, pravděpodobně z roku 1873. Socha byla odhalena v roce 2009, slavnostního aktu se účastnili i Valdštejnovi potomci. O další odlitek požádalo město Jičín, a tak na muzejním nádvoří zámku stojí od roku 2014 ten samý Valdštejn.
Kolovratský palác, Valdštejnská 10 – V roce 1920 odkoupil Kolovratský palác československý stát pro sídlo ministerské rady. Tady se 30. září 1938 odehrálo pohnuté jednání československé vlády o mnichovském diktátu. Za okupace sem ministerský předseda Alois Eliáš umístil utajený osobní vojenský štáb, jehož prostřednictvím udržoval kontakty s vojenskou odbojovou organizací Obrana národa i exilovou vládou v Londýně. Na pamětní desce umístěné na paláci je nepřesnost. O Aloisi Eliášovi se zde říká „Na příkaz Reinharda Heydricha byl popraven jako jediný předseda vlády v nacisty okupované Evropě.“ Jenže Alois Eliáš byl popraven 19. června 1942, tedy patnáct dní po smrti Heydricha (4. 6. 1942), právě odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora.
U černého beránka, Valdštejnská 4 – V domě a žil a zemřel v pouhých 29 letech na tuberkulózu krajinář Adolf Kosárek. Na budově je od roku 1960 umístěna pamětní deska s portrétním reliéfem od Hany Wichterlové, sestry vynálezce a majitelky domu U Pelikána na Nových zámeckých schodech.
Letenská 2 – V přízemí bydlely dvě sestry - provdaná Ludmila Soukupová a o dva roky mladší Marie Kovárníková. Obě ženy dělaly po Praze doprovod parašutistům Janu Kubišovi a Jozefu Gabčíkovi. Marie se stala Kubišovou milenkou. Ve svém bytě pak předávaly parašutistům informace o pohybech protektora, které sem přinášel František Šafařík. Ten měl přístup do Černínského paláce, kde sídlil Heydrichův úřad. Deset dní před atentátem informoval sestry o trase, po níž jezdí protektor z Panenských Břežan na Hradčany. Starší Ludmila byla zatčena hned atentátu, Marie o týden později. Udal je domovník. Ženy musely identifikovat mrtvá těla parašutistů. Přestože je gestapo považovalo za nezasvěcené milenky atentátníků, byly odsouzeny k smrti a popraveny 24. října 1942 v Mauthausenu.
U bílé botky, U Lužického semináře 48 - Dům U bílé botky koupila herečka Slávka Budínová koncem šedesátých let. Domek zrekonstruovala se svým manželem, režisérem Ivo Tomanem. Sbírala starožitnosti, v posledních letech dům téměř neopouštěla. Bála se zlodějů, kteří ji několikrát vykradli. Umřela naštěstí jen pár dní před povodněmi v roce 2002. Francouzské okno, kterým chodila do zahrady, bylo tlakem vody vražené dovnitř domu, půlka dveří se našla až o stovky metrů dál u ministerstva financí. Starožitný nábytek nasákl špinavou vodou, zbytek dokonalo následné rabování. Nyní je vlastníkem vizovická likérka, která plánuje udělat z domu své centrum s reprezentační prodejnou. Už jen monogram SB vytvořený z dlažebních kostek na chodníku připomíná, že tady třicet let herečka žila.
Malostranská pivnice, Cihelná 3 – Na ohradní zdi restaurace se od roku 2003 proháněl Josef Šváb-Malostranský namalovaný panem Pivovarským. Šváb byl písničkář, kabaretiér, vydavatel letáků s kuplety a také herec prvního hraného filmu Kříženeckého Dostaveníčko v mlýnici z roku 1898. V Saském domě v Mostecké ulici č. 1 hned za Juditinou věží měl knihkupectví. Teď tu místo Josefa Švába pochoduje univerzální Švejk.
Čertovka - K Čertovce v minulosti směřovalo několik úzkých uliček, v případě požáru se škvírami mezi domy dopravovala na Malou Stranu vltavská voda. Ulička U Lužického semináře 24 se semaforem pro chodce zůstala poslední. Až do začátku devadesátých let se po Malé Strany pohybovali i vodáci, na Čertovce měli vytyčenou slalomovou trať.
U krucifixu, U Lužického semináře 18 – Od roku 1968, kdy se odstěhoval z Werichovy vily, tu v domě U krucifixu žil a v roce 1980 také zemřel básník Vladimír Holan. V posledních letech života ze svého bytu vůbec nevycházel. K jeho bytu se váže jedna literární mystifikace, jejímž původcem je Jaroslav Seifert. V básni Hlava Panny Marie (sbírka Deštník z Piccadilly, 1979) popisuje návštěvu Holanova bytu: "Na nízké skřínce u dveří zahlédl jsem odlitek ženské hlavy. Proboha, tu znám! Ležela tam, spočívajíc na tváři, jako pod gilotinou. Byla to hlava Panny Marie ze Staroměstského rynku. Shodili ji poutníci, když právě před šedesáti lety vraceli se z Bílé Hory." Byla to však jen básníkova imaginace, Vladimír Holan hlavu světice ze sloupu, strženého demonstranty v čele s Frantou Sauerem v listopadu 1918, neskrýval. V roce 1957 ji koupilo Národní muzeum v jednom z pražských starožitnictví.
Míšeňská 4 - Až do povodní zde žil výtvarník, muzikant a malostranský patriot Martin Němec. Spolutvůrce slavného filmového obrazu. „Když se točil Amadeus, obrátil se Miloš Forman na tatínka a my museli přes noc namalovat obraz Mozartova otce. Formanovi se ten, který mu připravili – měl viset v Amadeově bytě – nelíbil“, vzpomíná Martin Němec. A tak vzniklo plátno s přísnou tváří Leopolda Mozarta. „Tátovi to bylo jedno, ale mě štvalo, že nejsme v titulcích. Když je tam každý podržtaška!“.
Karlův most - Dne 10. 2. 1911 přineslo České slovo lokálku: "Na dnešek v noci ve 3/4 na 2 se chtěl vrhnout ze zábradlí Karlova mostu do Vltavy 30letý Jaroslav H. Divadelní vlásenkář Eduard Brauer jej strhl zpět. Policejní lékař shledal silnou nervózu. Dotyčný byl dopraven do ústavu pro choromyslné." A tak se Jaroslav Hašek ocitá v blázinci, kterému velel doktor Antonín Heveroch. Na druhý den Hašek sebevražedný úmysl rozhodně popřel. "Pacient si vzpomíná, že byl ve velmi mnoha lokálech, pil tam pivo a všady něco vína. Ví, že někam lezl, snad na kandelábr. Chtěl prý způsobit efekt na kolemjdoucí, aby viděl, co budou dělat." Zpráva z chorobopisu pak pokračuje: „Pacient se zaměstnává rovnáním archívu chorobopisů, kteroužto práci ochotně po celý den koná. Přitom činí si sem tam poznámky, prý sbírá materiál pro svoji literární práci.“ Po čtrnácti dnech je propuštěn. Poznatky z blázince využil Hašek v kapitole Švejk před soudními lékaři, kde se jméno doktora Heverocha několikrát opakuje. „Já těm soudním lékařům nic nevěřím,“ poznamenal muž inteligentního vzezření. „Když jsem jednou padělal směnky, pro všechen případ chodil jsem na přednášky k doktoru Heverochovi, a když mě chytili, simuloval jsem paralytika právě tak, jak ho vyličoval pan doktor Heveroch. Kousl jsem jednoho soudního lékaře při komisi do nohy, vypil jsem inkoust z kalamáře a vydělal jsem se, s odpuštěním, pánové, před celou komisí do kouta. Ale za to, že jsem jednomu prokousl to lýtko, uznali mne za úplně zdravého a byl jsem ztracen.“ Poté je Švejk předveden před komisi soudních lékařů, která měla rozhodovat, zdali duševní obzor Švejkův odpovídá všem těm zločinům, pro které jest žalován. Sestávala ze tří neobyčejně vážných pánů s názory, s nichž názor každého jednotlivce lišil se znamenitě od jakéhokoliv názoru druhých dvou. Jestli v případě Švejkově došlo k úplné shodě mezi těmito vědeckými tábory, dá se to vysvětliti čistě jedině tím ohromujícím dojmem, který na celou komisi učinil Švejk, když vstoupiv v síň, vykřikl, zpozorovav na stěně visící obraz rakouského mocnáře: „Ať žije, pánové, císař František Josef I.!“ Věc byla úplně jasnou. Spontánním projevem Švejkovým odpadla celá řada otázek. V relaci odevzdané vyšetřujícímu soudci stálo: Níže podepsaní soudní lékaři basírují na úplné duševní otupělosti a vrozeném kretenismu Josefa Švejka, vyjadřujícího se slovy jako, Ať žije císař František Josef I., kterýžto výrok úplně stačí, aby osvětlil duševní stav Josefa Švejka jako notorického blba.
Překonání kanálu Vltava – V létě 1971 zdolal František Venclovský kanál La Manche. To inspirovalo Přemka Černého, zakladatele skupiny Flamengo a manažera Petra Nováka, k happeningu u Vltavy. Jen pár týdnů po překonání la Manche se na Novotného lávce svlékl mladý muž a namazal se indulonou, aby ho chránila před prochladnutím. Připravený autojeřáb ho spustil do Vltavy a on začal plavat podél Karlova mostu. Na doprovázející pramici vhazuje do „moře“ před plavce lopatou sůl. Mezitím na druhém břehu natřeli asistenti kameny na bílo – plavec se blíží k útesům doverským. Když se vypotácí na břeh, vítá ho místo uvítacího výboru jen příslušník VB, který ho opakovaně vybízí: „Občane, váš občanský průkaz!“