Ky-Pr aneb Expedice Kytlice - Praha

23. 5. – 27. 5. 2018
navštíveny: Krásná Lípa - Hielleho vila, Dittrichova hrobka, pivovar Falkenštejn, Palmeho vila, Jägerova vila, Doubice - chaloupka Karla Gotta a Park dřevěných soch, Chřibská, Kytlice - pivovar Helene, chalupa Miroslava Horníčka a Lesní divadlo, Fredevald, Česká Kamenice, pivovar Česká Kamenice, koncentrační tábor Rabštejn, Benešov nad Ploučnicí, Děčín - Jižní zahrady, Růžová zahrada a pivovar Nomád, pivovar Velké Březno, hrob Victora Cibicha ve Valtířově, Ústí nad Labem - Mariánský most a pivovar Na rychtě, Masarykovo zdymadlo, Střekov, Litoměřice, Káva s párou, Biskupský pivovar sv. Štěpána, Lounky, Roudnice nad Labem, Dobříň – mateřská škola a vila Zity Kabátové, Račice – kanál, Mělník - pivovar Němý medvěd a Vrázova vyhlídka, Zámek Brandýs nad Labem, hostinec v Chaloupkách v Hloubětíně

Jaká expedice byla

    Řeky s cyklostezkami, které kopírují tok řeky a nedrápají se střídavě do kopce a z kopce, už nějak došly, a tak jsme po šesti letech vrátili pokorně k Labi. Lehce jsem oprášila Pr-DEl, změnila směr postupu, vyměnila Drážďany za malebnou Kytlici a rázem z toho byla expedice Ky-Pr.

    Nultou etapu zahájila úderná skupina v Krásné Lípě. Neboť tato severočeská p.del dala světu Bellindu, nejdelší motorku na světě, jégrovky, vyhřívanou hrobku, opičí pavilon a - což jsme ocenili nejvíce - pivovar Falkenštejn. Řádně posilněni jsme vyrazili za dalším obtížným úkolem: najít v Doubici chaloupku mistra Karla. Sláva, hrníček na plotě „Karel - velký bojovník“, nám potvrdil, že jsme správně. Tak jsme úspěšnou detektivní práci zapili v Parku dřevěných soch a l´ahkého gulometu. V Chřibské po památné sklárně zbyla už jen prodejna skla 1414. V Kytlici penzion Helene měl kromě much i dvě výhody - byl blízko Horníčkovy chalupy a hřbitova, a vařil pivo.

    Ve čtvrtek ráno se do Lesního divadla v Kytlici vydrápalo překvapivě hodně herců ze zatvrzelé tvrze, měli jsme téměř přesilovku nad diváky. Pak už pozvolným údolím Kamenice do České Kamenice, kde největší úspěch mezi památkami slavil místní opravený pivovar a zejména jeho ušmudlané Bistro Palírna. Po obědě jsme se zanořili do podzemní továrny u koncentráku Rabštejn, přehoupli se přes hřebínek a už jsme jeli zase dolů, tentokrát podle Ploučnice. Zámek v Benešově nad Ploučnicí zvenku, vietnamská hospoda na náměstí zevnitř. V Děčíně jsme v penzionu u cyklostezky zahodili kola a vydali se do města. Nakonec zvítězil hlad, takže nejdřív Pošta na náměstí (po doporučení servírky z Ouplavu) a ve zbylém čase do zavíračky jsme prošmejdili Jižní zahrady, Dlouhou jízdu. Až když nás vyhnali z Růžové zahrady, museli jsme, ač nechtíc, do pivovaru Nomád přímo pod zámkem. Tam bylo blaze. Zakladatel pivovaru pan Kočka nejen rád vymýšlí speciály, ale zřejmě ještě raději jejich názvy. Naši vojáci v záloze např. identifikovali pivo AK 47 jako vzor Kalašnikov. A pan Kočka alias Mr. Cat nám vzápětí, když se přišel podívat, kdo mu tam tak usilovně chlastá, správnost názvu potvrdil.

    Po opravdu bohaté snídani u paní Seňkové za 50 K jsme v pátek vyrazili přes Zubatou bábu k opáčku z Labe. A byla to krása. Před šesti lety po silnici, teď po asfaltové cyklostezce s Labem na dosah. Ve Velkém Březně povinná zastávka v pivovaře (nepovinná na zámku). Pak krátká zastávka u muže, který dal pivu tvář a už vidíme Větruš. Kdykoliv budete v Ústí, vystupte z auta a projděte se po Mariánském mostě pěšky. Tady jste Pánem všehomíra. Když už jsme byli na druhém břehu, skočili jsme si na polední menu do pivovaru Na rychtě. Pak už zase pořád podle vody Portou Bohemicou až do Velkých Žernosek. Zůstaly nespatřeny za viaduktem, neboť ve stánku na břehu měli výýýborné žernosecké, a tak odbočka ztrácela smyslu. Od Labe jsme se odpoutali až v Litoměřicích. V Kávě s párou jsme nabrali síly a vydali se do Domova mládeže, na poslední chvíli na správnou adresu. Večeře v Budvarce, Noc kostelů jsme většinou odbyli jedním navštíveným exemplářem, protože musíme rekognoskovat nový Biskupský pivovar sv. Štěpána.

    V sobotu ráno jsme posnídali na náměstí ve stínu Felixe Holzmanna a pak okolo Máchovy světničky sjeli zase k Labi. Zastavili se na jedno u učitelky, která vyplácala všechny křídy, jen aby nás nalákala na cheesecake, ale my se raději zvedli a odjeli k Trumpetce, kde mají vlastní speciál a zelňačku. Okolo Starců na chmelu jsme dojeli k Majáku do Roudnice, kde už čekal pábitel Hájek s Marčelínou. Přednáškou během oběda nás tak zblbnul, že jsme se hned po něm jeli vykoupat do mikve. Pak krátký přesun do Račic k veslařskému kanálu na závod koloběžek. Na závěrečné dobytí města Mělník jsme se museli soustředit, neboť nám rozebrali most a Labe jsme překonávali téměř po dálnici. Z kempu jsme vyrazili do hrozného kopce (kde se jen v Polabské nížině berou) na náměstí, kde byl v plném proudu Pivní festival. Ale k Němému medvědovi jsme se naštěstí vešli. Máme splníno.

    V neděli ráno v Mělníku pusto prázdno, a tak snídaně v Kauflandu. Musíme opravdu zase do toho šíleného jebáku na náměstí? Jo, Vrázova vyhlídka na skutečný soutok Vltavy s Labem čeká. A na ní unavený návštěvník pivního festu, který nás po probuzení Stáňou ochotně vyfotil. Sjeli jsme k Labi, připraveni Dušáky na nejhorší. Ale čerstvě hotová cyklostezka byla prvních pět kiláků bezvadná. Pak už písek a prach, jak jen to Středočeši umí, až do Kostelce. Pozdravili jsme Boženčin rodný dům, a teprve za ním začal asfalt a občerstvovny. PauloB v Zárybech, v Brandýse jsme se jen vyšplhali na zámeckou terasu, neboť za chvíli jsu přece Říční lázně. Jenže tam nás čekal jen automat na pivo a heslo. Naštěstí v Lázních Toušeň mají Oddechoff a Cvikov osmičku. Tady jsme se s Labem hezky rozloučili. Přehoupli jsme se přes kopec a už téměř notoricky známou cestou přes Zeleneč do HoPo prokličkovali na Černý Most a triumfálně vjeli po střeše metra na Rajskou zahradu a do Hloubětína. V Chaloupkách byl závěr expedice - 231 ujetých kilometrů a osm navštívených pivovarů. Dobrá práce! Na to se můžeme napít! A teď už máte skutečně rozchod!

    1) Punčochy Bellinda vznikly duchovně zde, v Krásné Lípě                         4) Další proslavená krásnolipská značka
    2) Zatímco továrník Hielle si postavil honosnou vilu,                                     5) Palmeho vila - největší funkcionalistická vila, místními nazývaná
        jeho společník Dittrich vytápěnou hrobku                                                       Opičí pavilón
    3) Pivovar Falkenštejn stojí přímo na náměstí                                               6) Vila Gustava Jägera, výrobce slavných jégrovek. Z blízké továrny
                                                                                                                                zbyl jen komín

středa: Krásná Lípa – Kytlice 29 km

Krásná Lípa (německy Schönlinde) - je město s přibližně 3 500 obyvateli. Krásná Lípa vznikla z ve druhé polovině 13. století v důsledku kolonizační činnosti Ronovců, tehdejších majitelů oblasti. Prvními osadníky bylo třicet rodin z Horních Frank. K povýšení na město došlo v roce 1870, kdy zdejší textilní výroba již měla průmyslový charakter.

Továrna Vatter, Nerudova 3 - V roce 1882 zde začal Josef Heinrich Vatter vyrábět punčochové kalhoty a ponožky. Po odsunu založil v roce 1950 potomek Fred Vatter s Ottou Palmem firmu Bellinda jako značku pro punčochové zboží. Název Bellinda pochází z výrazu „Bella Linda”, což je latinský překlad města Krásná Lípa. Od roku 1991 působí Bellinda ve střední a východní Evropě, mezi nejdůležitější trhy patří Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko.

Hielleho vila, Pražská 264 - Továrnická vila Eduarda Hielleho byla postavena v neorenesančním stylu v letech 1885-87 dle návrhu drážďanské architektonické kanceláře Lossow und Viehweger. Eduard Hielle byl spolumajitelem textilní firmy Hielle & Dittrich. Zatímco Dittrich si postavil vyhřívanou hrobku, Hielle tuto vilu. Eduard Hielle zemřel v roce 1895 a jeho dvacetiletý syn Alfred Hielle (1875 - 1949) přesídlil z Vídně, kde absolvoval kadetku, do Mnichova. Zde se začal se zúčastňovat všech možných motoristických podniků. Např. závodil už v roce 1903 s Ettorem Bugattim, v roce 1909 na závodě z Berlína přes Wroclaw, Budapešť a Vídeň do Mnichova startoval společně s Bugattim, hrabětem Kolowratem a Ferdinandem Porschem. Týž rok koupil Bugatti za finanční podpory Alfreda Hielleho malou továrničku v Alsasku, kde začal vyrábět později světoznámé bugatky. Hielle poté tyto vozy prodával v Čechách přes svého přítele Rudolfa Köglera jr. v Krásné Lípě. V roce 1914 zemřela Hiellemu v Krásné Lípě matka a on se vrátil do Krásné Lípy ujmout rodinného majetku. Textilu nerozuměl, a tak se realizoval v automobilismu. Po válce zpustlou zahradu se skleníky pronajal Emilu Liebischovi. Záhy po skončení války obnovil vztahy s Bugattim a dovážel do Československa jeho vozy, které však do Krásné Lípy putovaly kvůli clu rozložené v bednách. Na kompletaci bugatek pracoval pro Hielleho i Albin Hugo Liebisch, budoucí výrobce motocyklů Čechie. Ačkoli byl majitelem několika automobilů, jezdil Hielle denně na motocyklu Čechie, který, podobně jako bugatku, obdržel od vděčného Liebische, jemuž pomohl s „rozjezdem". Zchátralá vila je už téměř opravena.

Dittrichova hrobka, hřbitov Krásná Lípa – Zatímco továrník Hielle si nechal postavit honosnou vilu, jeho společník Dittrich honosnou hrobku. Honosné mauzoleum továrnické rodiny Dittrichových bylo postaveno v letech 1888–1889 v novorenesančním slohu podle návrhu předního německého architekta Julia Carla Raschdorffa, autora berlínského dómu a mausolea císaře Bedřicha v Postupimi. Rodinná hrobka nebyla určená jen k pohřbívání příslušníků rodiny, ale sloužily se zde zádušní mše, během kterých prostor vytápěla kotelna umístěná asi 25 metrů západně od hrobky. Roku 1894 byla hrobka elektrifikována. Svým zpracováním je hrobka na území Česka a celé střední Evropy ojedinělá. Od roku 2007 patří mezi nemovité kulturní památky, přesto však nadále chátrá.

Pivovar Falkenštejn, Křinické náměstí 7 - Otevřením Pivovaru Falkenštejn (původně Křinického pivovaru) v srpnu roku 2013 byla obnovena po mnoha desítkách let tradice vaření piva v Krásné Lípě. Starý krásnolipský pivovar byl v 60. letech zbourán. Nový pivovar byl přenesen na Křinické náměstí, do bývalého měšťanského domu, který historicky sloužil jako zájezdní hostinec, později banka v době průmyslové revoluce. Starý krásnolipský pivovar Brauerei Schönlinde byl založen sládkem Corneliusem Häuserem až v druhé polovině 19. století, kdy se město v době průmyslové revoluce bouřlivě rozvíjelo. Název pivovaru Falkenštejn je odvozen od stejnojmenného skalního hrádku poblíž Jetřichovic a skalního masivu u saského města Bad Schandau a jméno piva je tak dobře zapamatovatelné jak pro české, tak i německé návštěvníky. Křinický pivovar má ve své stálé nabídce světlý ležák 11°, polotmavý ležák 12° a tmavý speciál 14°. Kromě toho nabízí sezónní speciály Jarní ALE 14°, letní pšenici 12°, Podzimní ALE 13° a zimní ALE, který má poctivých 17°. Pro zvláštní příležitosti jsou navíc připravena speciál Masopustní ležák 13°, Nakouřená čarodějnice 13°, Dušičkový STOUD 15°, a v prosinci se tu vaří Adventní BOCK 16°.

Palmeho vila, Čelakovského 40 – Největší funkcionalistický vila v ČR. Pestrá prostorová skladba domu vyvedená do pěti podlaží dává stavbě, i přes její monumentálnost, překvapivou vzdušnost. Objekt rozdělený do čtyř hranolových bloků si vyžádal stavbu několika schodišť. Na rozdíl od vnější uspořádanosti stavby je vnitřní dispozice až chaotická. Hlavní vchod ústí do domu na úrovni suterénu. Do obytných prostor vede honosné mramorové schodiště. Centrální prostor tvoří obývací hala. Její plocha zabírá celý jeden blok domu a výškou sahá přes dvě podlaží. Unikátní součást areálu představují terasy. Obklopují vilu ze všech tří stran a ve třech výškových úrovních. Hlavní terasa navazuje na centrální halu. Součástí terasy je i vyhlídka v podobě malého balkónu. Nejvyšší terasa leží nad atriem a plynule přechází do lesíka nad vilou. Textilní magnát Jozef Franz Palme byl jedním z nejschopnějších podnikatelů na severu Čech. Proslul otevřeností k zavádění technických novinek do výroby. Palme neváhal touto obří stavbou nahradit vilu, která stála na stejném místě od roku 1912, tedy pouhých 18 let. Prokázal v šedesáti letech značnou dávku odvahy pro nový architektonický styl. Pro architekta Hanse Richtera představoval Palme ideálního klienta. Mohl realizovat stavbu bez finančního omezení a takovou, kterou by v Drážďanech prosadil jen stěží. Zde bylo použito poprvé výrazní využití pásových oken. Nová Palmeho vila se ale setkala s odsudkem většiny obyvatel - přezdívali ji opičí pavilon. V objektu, který prošel stavebními zásahy, je nyní umístěn ústav pro mentálně postižené obyvatele hlavního města Prahy.

Čechie (Böhmerland) – Firma se zabývala výrobou motocyklů od roku 1924–1939. Motocykl Čechie byl nejdelší sériově vyráběný motocykl na světě, měl 3,2 metru. Motocykl zkonstruoval a vyráběl ve svých dílnách Albin Hugo Liebisch původně v Krásné Lípě, později svůj podnik přesunul do Kunratic u Šluknova. V současné době jsou motocykly této značky velmi ceněné. Bylo vyrobeno jen asi 3000 kusů (všechny verze dohromady). Nejdelší motocykl na světě spatřil světlo světa v Krásné Lípě roku 1924. Nyní se v Krásné Lípě konají srazy těchto motocyklů. Pamětní deska Albina Huga Liebische byla odhalena v roce 2001 na náměstí.

Gustav Jäger, Kyjovská čp. 30, Krásný Buk - Pánské podvlékačky začal čerstvě vyučený pletař Gustav Adolf Jäger vyrábět na zapůjčených strojích v malé továrně v Krásné Lípě už roku 1876. Roku 1881 koupil usedlost v nedalekém Krásném Buku, kterou nechal v roce 1893 přestavět na několikapatrovou továrnu, kterou pak v dalších letech ještě rozšiřoval. Roku 1908 firma zaměstnávala 300 pletařů a 400 domácích dělníků a ročně zpracovávala 140 tun bavlny. Vyráběly se zde bezešvé dámské punčochy, pánské ponožky, dětské punčocháče, noční košile, dlouhé spodní prádlo. Během první světové války byla největším odběratelem spodků rakouská armáda a tehdy také získaly pojmenování jägrovky. V roce 1927 se po smrti svého otce stal ředitelem Gustav Adolf Jäger junior a zůstal jím až do konce druhé světové války. Po válce byla jeho rodina odsunuta a továrna znárodněna, rodina v textilním podnikání pokračovala v Bavorsku, ale už nikdy nedosáhla takové proslulosti. Výroba ve znárodněné firmě byla ukončena roku 1947, stroje byly po znárodnění továrny demontovány, budova pak sloužila jako silo pro Zemědělské zásobování a nákup. Po roce 2000 byla továrna po požáru stržena. Zbyl jen komín a Jägerova reprezentativní vila.

    1) Doubice – Najít Mistrovu chaloupku na samotě u lesa byla detektivní     4) My jsme letopočet založení chřibské sklárny nalezli jen na prodejně skla
        záležitost
    2) Park dřevěných soch se hledal podstatně líp, je rovnou                         5) Před deseti lety se sklárna ještě honosila mohutnými číslovkami
        u Staré hospody
    3) V Chřibské se narodil objevitel Viktorie královské                                   6) Kytlice – Penzion Helene má vlastní pivovar

Doubice - Stavba chalupy Karla Gotta obrátila obec naruby. Nechtěná popularita dokonce dovedla slavíka k rozhodnutí chalupu prodat. Tento plán je však, zdá se, zažehnaný a na stavbě překrásné roubenky č. p. 220 se již finišuje. Zpěvák koupil pozemek na kraji Doubice na jaře 2016. Snažil se svou investici utajit, a tak pozemek nechal napsat na svou tchyni. Ani to ale nepomohlo a do obce začaly brzy proudit davy zvědavců, objevovaly se zájezdy autobusů. Obec musela kvůli tomu změnit dopravní značení, přibylo několik zákazů vjezdu i jednosměrek. Vzniklá situace nebyla příjemná ani místním, ani samotnému zpěvákovi. Chalupa stojí na hezkém místě s výhledem na vesnici i okolní kopce. V ulici sousedí s několika dalšími chalupami, na druhou stranu pozemek plynule přecházejí na rozlehlou louku. Na straně do ulice brání zvědavcům ve výhledu kromě dřevěného plotu i nedávno zasazené jehličnaté stromky. V zadní části chalupy je zatím provizorní ohrada, dá se ale očekávat, že i zde si mistr bude chtít střežit své soukromí, a tak nejspíše brzy přibude pořádný plot i zde.

Park dřevěných soch, Doubice - U Staré hospody se nachází více než 350 dřevěných soch, které ztvárňují nejrůznější pohádkové i mýtické postavy: Sněhurku a sedm trpaslíků, Rumcajse s Mankou a Cipískem, bájnou Medúzu či Trautenberka. V roce 2012 byl areál dřevěných soch zapsán do České knihy rekordů, když se počet soch vyšplhal na 316. Jejich počet se ale stále navyšuje. Každoročně se zde v létě konají sympozia řezbářů, která se nazývají Doubická křivořezání.

Chřibská - Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1352. V Chřibské byla nejstarší sklářská huť v celém středoevropském regionu, která podle zápisů v dvorských deskách existovala již v roce 1426. Několik roubenek, barokní most. Chřibská je vsí lánového typu, budovy jsou rozmístěné v úzkém pruhu podél Chřibské Kamenice v délce téměř 5 kilometrů. Narodil se zde Tadeáš Haenke (1761–1817), lékař, cestovatel a přírodovědec. Jedná se o objevitele největší leknínové rostliny světa Viktorie královské. Jeho rodný dům č. p. 22 se nachází na náměstí hned vedle radnice.

Akvadukt, Dolní Chřibská - Je stranou asi 1 km směrem na nedaleko od silnice vedoucí z Dolní Chřibské do Jetřichovic. Akvadukt sloužil jako přivaděč vody do textilní továrny postavené Florianem Hübelem v roce 1886. Voda vedena náhonem pod skalami, poté tunelem a následně dvouobloukovým mostem překonávala vlastní koryto Chřibské Kamenice. Poté voda vtékala dalším skalním tunelem do vlastní továrny. Akvadukt s náhonem se do dnešní doby zachoval, na rozdíl od továrny. Ta ve 30. letech 20. století přestala vyrábět a po roce 2000 byla zbořena. Hornův vodní mlýn, Dolní Chřibská - Vodní mlýn si nechal roku 1884 postavit podnikatel Josef Horn, který zde zpracovával koření. Mlýn zahrnuje trojici budov. Dodnes se dochovalo mlecí zařízení, které bylo využívané až do roku 1980. Mlýn je chráněnou kulturní památkou ČR.

Areál sklárny, Horní Chřibská - Areál, ve kterém se tavilo sklo již před více jak 600 lety. Podle předpokladů byla sklárna v provozu od roku 1414. Po druhé světové válce se stala huť součástí podniku Crystalex Nový Bor. Vyrábělo se tu nejprve zelené lesní sklo, potom surovina pro broušení, rytí a malování. Huť vyráběla až do roku 2007, kdy její provoz z ekonomických důvodů skončil.

Kytlice - Malá obec, ležící na říčce Kamenici. Uprostřed hřbitova stojí barokní kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1776. Pozemek pro stavbu kytlického chrámu poskytl zakladatel vesnice Jan Josef Kittel, jehož náhrobní kámen je dnes na vnější kostelní zdi. Podle Kittela dostala Kytlice i své jméno.

Minipivovar Helene, Kytlice 120 - Minipivovar byl založen v dubnu 2015, na čepu bývá Helene Adonis, Helene APA, Helene Grácie. Pivovar je součástí penzionu Helene.

    1) Kytlice – chalupa Miroslava Horníčka                                                         4) Pivovar Česká Kamenice opravili, ale na výčep piva zboku zapomněli
    2) Ke svému hrobu to nemá daleko, chalupa je hned u hřbitova                     5) V koncentračním táboře Rabštejn se měla vyrábět letadla Junkers
    3) Lesní divadlo - zde měly premiéru Šťastné slzy v zatvrzelé tvrzi                 6) Saská renesance v Benešově nad Ploučnicí

Fotoalbum expedice...

Kytlice, chalupy slavných – První chalupu si v Kytlici pořídil v roce 1947 tehdy šestadvacetiletý Vlastimil Brodský – koupil ji za 500 korun. Bylo to teprve dva roky po vyhnání Němců a v celé Kytlici prý svítily a byly obydleny jen čtyři domy. Bróďa si vybral dům těsně pod obecním úřadem, jenž byl osvětlen nejsilněji. Hned po něm si koupil roubenku na jeho doporučení otec zpěvačky Petry Černocké, která je Brodského sestřenice. Když se v roce 1965 Brodský rozvedl, chalupu nechal manželce a synu Markovi. S Janou Brejchovou si potom pořídil Slunečnou, Díky Brodskému si v Kytlici chalupu pořídili Miroslav Horníček, Zdeněk Řehoř, herečka Táňa Fischerová, operní pěvec Ivo Žídek, režisér Bedřich Zelenka, herečka Světla Svozilová, herec Karel Houska, spisovatelka Irena Obermannová a na chatu do Kytlice jezdila i dětská herecká hvězda Tomáš Holý. Ten zde měl smrtelnou nehodu na silnici z Kytlice směrem na Polevsko v březnu 1990.

Miroslav Horníček se stal sousedem Brodského na počátku šedesátých let. Jeho hrob obložený kamínky je pod kaštanem hned na kraji hřbitova. Kytlice si zahrála v komedii Táto, sežeň štěně, ke které napsal v šedesátých letech scénář další z místních slavných chalupářů, spisovatel Jan Ryska. Po smrti manželky Běly v roce 1999 už na chalupu jezdil Horníček zřídka, a to pouze v doprovodu svých přátel, manželů Marešových. Vladimír Mareš byl Horníčkův lékař. Horníček zemřel 15. února 2003 v Liberci, po jeho smrti vypukl spor o chalupu a část vily na pražských Vinohradech, ve které bydlel s Lubomírem Lipským. Původně svůj byt odkázal Adélce, dceři přítelkyně syna Jana, který se utopil v roce 1972 v 21 letech během natáčení seriálu Byli jednou dva písaři. Nakonec však svou pozici univerzálního dědice obhájil primář liberecké nemocnice Mareš, a připsal si tak na konto nejen vilu, ale i chalupu v Kytlici s pozemkem 4000 metrů čtverečných a autorská práva. Nyní zde na chalupě tráví volné chvilky on.

čtvrtek Kytlice – Děčín - 37 km

Lesní divadlo Kytlice – Mlýny - Lesní divadlo patří historicky mezi nejvýznamnější přírodní divadla v Čechách. Lesní divadla vznikala především v první polovině 20. století. Byla nesmírně populární a návštěvnost představení byla na dnešní poměry neuvěřitelně vysoká. Do Lesního divadla v Mlýnech pravidelně chodilo až 1000 lidí. V přírodních divadlech se hrály renomované kusy, jezdila sem hrát profesionální divadla, která zpravidla ve spolupráci s místními ochotníky uváděla velmi výpravné hry, dominantním žánrem byla opereta. Od obnovení činnosti lesního divadla v červenci 2003 se zde uskutečnily desítky představení, průměrná návštěvnost se pohybuje mezi 60 a 70; nejvíce lidí bylo na slavnostním zahajovacím představení, kdy se jich sešlo přes 500. V současné době se počet představení za sezónu pohybuje okolo 10 až 12. Současný repertoár tvoří komedie, pohádky pro děti a různé hudební pořady. Zde měla premiéru veršovaná ptákovina Josefa Gregora ŠŤASTNÉ SLZY V ZATVRZELÉ TVRZI aneb KTERAK ŠLECHTIC LOUPIL NECHTÍC. Sesmoleno k příležitosti zprovoznění skalního divadla mezi Kytlicí a Mlýny péčí Harcovníků v srpnu 1988.

Říčka Kamenice - Pramení pod horou Jedlová ve výšce 595 m n. m. Na horním toku má charakter horského potoka, poté se zklidňuje a v širokém údolí protéká Českou Kamenicí, okolo Rabštejna a Srbskou Kamenicí. Po soutoku se svým hlavním přítokem Chřibskou Kamenicí protéká Ferdinandovou, Divokou a Tichou soutěskou a v Hřensku se vlévá do Labe.

Fredevald (Pustý zámek) – Na vrcholku skály zbytky hradu ze 14. století. Odbočka ze silnice 400 metrů.

Česká Kamenice – Město s přibližně 5 300 obyvatel bylo založeno před rokem 1283. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Významné památky: pozdně gotický kostel svatého Jakuba Většího. V letech 1856-1857 zde hrával na varhany Antonín Dvořák, který navštěvoval zdejší německou školu a na praxi pobýval v jednom místním řeznictví. Zámek v Lipové ulici, postavený v první polovině 16. století pány z Vartenberka. Větší stavební úpravy byly provedeny na počátku 17. století, kdy rod Kinských nechal přistavět jižní křídlo. V roce 1792 byla vybudována barokní krytá chodba, která spojila zámek s kostelem. Poutní kaple Narození Panny Marie, vrcholně barokní stavbu kruhového půdorysu. V Tyršově ulici stojí Salhausenovský dům, postavený pravděpodobně na konci první čtvrtiny šestnáctého století.

Kamenná podkova, náměstí Míru - Pověstmi opředený kámen se nachází pár kroků od kašny. Původně určoval mez, kam až směl být při trzích přistavován dobytek. Dříve bylo takových značkových kamenů kolem náměstí více. Tento kámen byl nalezen při rekonstrukci náměstí v letech 1998 – 2000 a vrácen na své původní místo.

Pivovar Česká Kamenice, Pivovarská 3 - Původní barokní pivovar, který byl založen před rokem 1640, v polovině 18. století vyhořel a do roku 1761 byl opravován. Dalšími proměnami prošel areál v 19. a 20. století. Od 50. let 20. století nesloužil již svému účelu, ale skladovalo se obilí. Pivovar je prohlášen za technickou památku. Dnes je zrenovován a jeho majitelé pivovar v prosinci 2015 začali znovu vařit pivo. Točí zde Kamenickou Podkovu, Kamenická Kapli, Poklad, Kamenickou Zlatou podkovu a Kamenický Hrad.

Vyhlídková věž na hradu Kamenice - Dřevěná rozhledna je 16 metrů vysoká. Byla zpřístupněna v roce 1998, kdy došlo ke zbourání předchozí stavby z roku 1880. Výhled na Lužické a Krušné hory, Děčínský Sněžník nebo České středohoří. Stojí na zřícenině hradu Kamenice, na Zámeckém vrchu (530 m. n. m.).

Místní dráha Česká Kamenice - Kamenický Šenov – Pravidelný provoz zanikl v roce 1979. V roce 1997 vznikla obnovením trati muzejní železnice. Další část trati u České Lípa je přeměněna na cyklostezku.

Bývalý koncentrační tábor Rabštejn - Do údolí řeky Kamenice byl za II. světové války umístěn v srpnu 1944 koncentrační tábor. Tábor se skládal ze dvou ubytovacích bloků, marodky a márnice. Tábor zajišťoval pracovní sílu pro nedalekou podzemní továrnu. Dnes jsou zde k vidění již jen základy budov a památník.

Podzemní továrna Rabštejn - Podzemní továrna byla vybudována spolu s areálem koncentračního tábora v průběhu 2. světové války. Na základě Hitlerova výnosu ze dne 3. prosince 1941 byl v říjnu 1942 zkonfiskován komplex Preidlových textilních továren v České Kamenici a byl předán společnosti Weser Flugzeugbau GmbH, která vyráběla letadla typu Junkers. Ta po ničivých náletech na svoje provozy část výroby přenesla do oblasti Rabštejna. Původně provoz zabezpečoval pouze kovoobráběcí výrobu, později se zde vyráběly točivé díly pro letecké motory a letecké rakety. Na hloubení podzemních prostor byli nasazeni vězni z koncentračního tábora Flossenbürg. První pracovní síly sem byly přesunuty v srpnu 1944, do dubna 1945 vězni vyrubali přibližně 17 500 m3 podzemních prostor, plánována byla podzemní výrobní plocha 82 000 m3. Labyrinty podzemních chodeb jsou dlouhé 4500 metrů. Společnost postupně zaměstnávala až 6000 dělníků (válečných zajatců, totálně nasazených a vězňů), kteří byli ubytováni v pracovních táborech v okolí České Kamenice. V závodě se naplno pracovalo až do 7. května 1945. Po osvobození byly objekty v národní správě, poté v roce 1952 byly předány vojenské správě a byl zde zřízen provizorní Hlavní sklad ženijní munice. Po roce 1968 byl objekt rozdělen na část využívanou Československou lidovou armádou a na část využívanou Sověty. Po odchodu armády si část objektů pronajalo občanské sdružení Rabštejn, které zřídilo Muzeum koncentračního tábora Rabštejn a zajišťuje prohlídky pro veřejnost (2,5 hodiny).

Nacistická podzemní továrna - sklad PHM - Druhá nacistická podzemní továrna v údolí říčky Kamenice. Později sloužily jako sklady PHM. Dnes zatím volně přístupné, doporučuje se dobrá baterka, prostory jsou velmi rozsáhlé.

Torzo kaple sv. Kříže, Markvartice - Barokní kaple pochází z druhé poloviny 18. století. Dodnes se zachovala pouze štítová stěna. Spolu s kostelem je chráněnou kulturní památkou.

Benešov nad Ploučnicí - První písemná zmínka o obci pochází z roku 1311. V roce 1515 byl Benešov odkoupen šlechtickou rodinou Salhausenů z Míšně, za jejichž vlády se Benešov dočkal největšího rozmachu. Dnes má město cca 3800 obyvatel. Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí - Je souhrnné označení sedmi historických budov, které se skládá ze dvou zámků (horního a dolního), tří paláců, kostela a kaple. Celý areál je památkově chráněn, v roce 2001 byly oba zámky a domy Starschedelovský a Konojedský prohlášeny za národní kulturní památku. Výstavba sídla Salhausenů započala v roce 1522 Bedřichem ze Salhausenu. Nový objekt byl později nazýván Horní zámek. K hornímu zámku byla poté přistavěna osmiboká schodišťová věž. Výrazněji se do tváře města zapsala výstavba Dolního zámku, která svým architektonickým návrhem zdobí Benešov dodnes. Objekt byl vystaven pro Bedřichova syna Hanuše v letech 1540-1544. Dolní a Horní zámek jsou spojeny pomocí kryté chodby, která vede podél ohradní zdi.

    1) Dlouhá jízda z Růžové zahrady                                                               4) Zakladatel pivovaru pan Kočka nám povykládal o svých speciálech
                                                                                                                              a jejich názvech
    2) Růžová zahrada těsně před zavírací hodinou                                         5) Děčínská knihovna na břehu Labe
    3) Čerstvě otevřený pivovar Nomád je přímo pod zámkem                         6) Most přes Ploučnici má přezdívku Zubatá bába

Zámek Děčín - Leží na skalním ostrohu nad soutokem Labe a Ploučnice patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Současná podoba zámku je dílem hraběcího rodu Thun-Hohenstein, který držel děčínské panství v letech 1628–1932. Thunové provedli dvě zásadní rekonstrukce zámku. První, vrcholně barokní přestavba, proběhla v posledním třicetiletí 17. stol. na popud Maxmiliána Thuna. Hlavní kompoziční osou celého projektu se stala nová přístupová cesta Dlouhá jízda. Podél ní byla symetricky založena okrasná, dnes Růžová zahrada a z druhé strany areál jízdárny. Druhá a poslední přestavba zámku proběhla v letech 1786–1803. Jejím provedením byl pověřen děčínský architekt Jan Václav Kosch, který se rozhodl různorodý zámecký organismus sjednotit a dát celému objektu kompaktní vzhled Zřejmě nejznámějším návštěvníkem zámku byl hudební skladatel Fryderik Chopin, který zde pobýval v září roku 1835. Trvalou vzpomínkou na jeho pobyt zůstává valčík As-dur, zvaný Děčínský. V roce 1932 museli Thunové z finančních důvodů prodat zámek československému státu, který jej nechal adaptovat na kasárna. Postupně se v jeho zdech vystřídala československá, německá, znovu československá a v letech 1968–1991 sovětská armáda. Pobyt vojáků, především Sovětů, měl pro děčínský zámek fatální důsledky. V roce 1991 získalo zámek do svého majetku město Děčín a jeho postupná rekonstrukce probíhá dodnes.

Jižní zahrady zámku – Rozprostírají se pod zámkem od řetězové lávky u Mariánské louky až k bývalé zámecké sýpce (dnes kolej a ubytovna ČVUT). Tento prostor býval zejména v 19. století chloubou zámku. V celkem 18 vytápěných sklenících se zde pěstovaly rozsáhlé sbírky orchidejí, kamélií a dalších tropických rostlin. Sláva jižních zahrad pohasla až s prodejem celého zámeckého areálu armádě. Již českoslovenští vojáci nechali všechny skleníky odstranit a na nejnižší terase, před barokním Čajovým pavilonem z roku 1737, zbudovali rozlehlé nástupiště. Následující posádky se k tomuto prostoru chovaly ještě hůře, takže kdysi honosné zahrady se proměnily na garáže, dílny, sklady, vznikly zde velké nádrže na pohonné hmoty a krátkou dobu zde fungoval dokonce i vepřín. Čajový pavilon sloužil jako opravárenská dílna, klasicistní Zahradnický domek jako porodnice a někdejší zámecká sýpka jako nemocnice pro sovětské vojáky. Nyní jsou zahrady opraveny a otevřeny pro veřejnost.

Dlouhá jízda - Ojedinělá barokní stavba svého druhu v Čechách. Přístupová cesta k zámku z bývalého podzámčí je 292 metrů dlouhá a 10 metrů široká, kterou po stranách lemují zdi 7,5 metrů vysoké, členěné slepými arkádami. Dlouhá jízda byla vybudována jako nová impozantní komunikace v roce 1672 při barokní přestavbě zámeckého areálu. Kvůli zarovnávání skalního podloží předcházely její stavbě rozsáhlé lamačské a kamenické práce, které trvaly 15 let.

Růžová zahrada - Raně barokní zahrada ze sedmdesátých let 17. století se nachází na severní terase podél Dlouhé jízdy, při samém okraji zámecké skály. Protáhlý prostor je vymezen zahradními stavbami sala terrenou na západě a glorietem na východě. Když byl v roce 1881 osázen růžemi, začalo se mu říkat Růžová zahrada. V letech sovětské okupace zůstala jediným zámeckým prostorem přístupným veřejnosti.

Rodný dům Miroslava Tyrše – Je v jižním traktu budovy situované na jižní terase podél Dlouhé jízdy. Na dvorním průčelí umístěna Tyršova pamětní deska (1932). Dům je nyní majetkem sokolské obce. Při barokní přestavbě zámeckého komplexu dal hrabě Maxmilián Thun v těchto místech vystavět byty pro thunské zaměstnance. V roce 1832 se v rodině zámeckého a lázeňského lékaře J. V. Tiersche narodil syn Friedrich - pozdější Dr. Miroslav Tyrš. Tyrš zde žil jen čtyři roky, protože otec odešel z thunských služeb. Tyrš se stal zakladatelem Sokola v roce 1864. Jako neúnavný spiritus agens stál Tyrš v čele jeho ideové, organizační a metodické činnosti, mj. vytvořil tělocvičnou soustavu a názvosloví. Miroslav Tyrš žil dlouho jen pro Sokol. Až po smrti svého přítele Jindřicha Fügnera se zamiloval do jeho dcery Renáty, kterou vychovával a vzdělával jako domácí učitel. Ale nakonec si o 17 let mladší Renátu vzal. Brzy po svatbě se u Tyrše objevily první příznaky jeho nervové nemoci, se kterou se odjel léčit do ciziny. Při svém druhém ozdravném pobytu zemřel tragickou smrtí – utonul v říčce Aaše v Tyrolských Alpách. Podle některých zdrojů se jednalo o nehodu, podle jiných o sebevraždu kvůli následkům syfilis.

Pivovar Nomád, U Plovárny 10c - Nový pivovar funguje od září 2017. Je pod komínem u bývalých městských lázní. Pivovar založil sládek Jan Kočka, který byl spoluzakladatelem varnsdorfského Kocoura a dal vyniknout obnovenému děčínskému Kapitánu. Ten však po jeho odchodu stagnuje, kvalita piva kolísá a na pivní speciály narazíte jen zřídka. Na rozdíl od Nomádu, který nabízí výborné speciály se zajímavými názvy - AK 47 – Kalašnikov, Mr. Cat, DC Ale (Děčínský Ale), Sedmikrásku, Dobrou sezónu a k 100. výročí Vivat Bohemia.

pátek Děčín – Litoměřice 58 km

Most přes Ploučnici v Děčíně - Kamenný most ve stylu pozdní gotiky byl z pískovcových kvádrů postaven v 16. století. Sousoší sv. Jana Nepomuckého, sv. Víta a sv. Václava pocházející z roku 1717 je dílem Jana Brokoffa. Samotný most je dlouhý 84 metrů a široký téměř 5 metrů. Dlouho sloužil jako silniční, ale dnes se již využívá pouze pro pěší a cyklisty. Místními je nazýván Zubatá bába.

Městská knihovna – Stojí u Tyršova mostu místo kdysi oblíbené výletní restaurace Atlantik. Zchátralé ruiny na labském nábřeží hyzdily okolí, na jejich místě vyrostla knihovna, tvarem připomínající loď. Nová knihovna stála 140 milionů korun. Byla otevřena v červnu 2012.

Děčín XXXII, Boletice nad Labem - Továrna na smaltované zboží byla postavena v roce 1899. Ve vile ředitele Gustava Haardta čp. 70 dnes sídlí dětský výchovný ústav pro mladistvé vrahy. Od roku 1928 byla továrna součástí koncernu Sphinx a výroba smaltovaného zboží trvala až do roku 1969, kdy byly postaveny nové haly a začaly se zde vyrábět známé závěsové fasádní dílce OD-001 tzv. boletické panely.

    1) Pomalu a líně teče říční proud                                                                   4) Na Mariánském mostě jsou chodci a cyklisti středem všehomíra
    2) Na vlastní čich jsme se přesvědčili, že pivovar Velké Březno stále vaří     5) V Ústí jsme se zastavili jen v pivovaru Na rychtě
    3) Muž, který dal pivu tvář, odpočívá na hřbitově ve Valtířově                       6) Masarykovo zdymadlo pod Střekovem

Hladový kámen, Těchlovice – Pod hladinou ukryt hladový kámen. Tento kámen se ukazuje pouze za snížené hladiny signalizující dříve velké sucho - špatnou úrodu. Na kameni jsou vyryty letopočty, na tomto je nejstarší záznam z roku 1874. Lze zde nalézt ale také letopočet 1904, kdy mělo Labe v těchto místech šířku 4 metry a hloubku 20 centimetrů.

Hrad Vrabinec - Jedná se o čedičový sopouch, ke kterému byly přistavěny další budovy. Hrad byl na přelomu 14. a 15. století založen pány z Těchlovic, fungoval do počátku 16. století. Dnes na místě najdete, kromě výrazné čedičové skály, pouze zbytky zdí. Odbočka 1,6 km, výstup s řetězy.

Velké Březno, pivovar – Byl založen roku 1753, v roce 1841 pivovar koupil český místodržící hrabě Karel Chotek. V roce 1906 registruje ochrannou značku s portrétem Victora Cibicha a z původně výstavního pavilónu se stává slavná restaurace TIVOLI. 1942 dodává pivo na Saharu pro Rommelův Afrikakorps. V roce 1945 byl pivovar konfiskován. V roce 1998 se stal součástí Drink Unions, od roku 2008 Heineken. Nyní roční výstav 250 000 hl. Výrábí pivo Březňák. Po zrušení pivovaru v Lounech se zde vyrábějí i Louny, po zrušení pivovaru v Ústí - Krásném Březně i Zlatopramen.

Velké Březno, zámek - Jeden z nejmladších a nejmenších zámků v České republice. Byl postaven až mezi lety 1843 a 1845 pro nejvyššího purkrabí Českého království, hraběte Karla Chotka. Karel Chotek významně přispěl k modernizaci Prahy. Díky jeho iniciativě byly dlážděny ulice, zaváděna kanalizace, stavěny nové společenské, zdravotní a charitativní budovy, zakládána veřejná zeleň. Z jeho popudu byla vybudovaná v letech 1831-1832 důležitá pražská ulice spojující Hradčany a Malou Stranu, pojmenována později Chotkova silnice. Zasloužil se o výstavbu druhého mostu přes Vltavu v Praze (1841), o vybudování koňské dráhy České Budějovice-Linec a zřídil paroplavbu po Labi od Mělníka až k hranicím. Původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru a Chotkův vnuk ho mezi lety 1885 a 1910 přestavěl ve stylu romantické novorenesance. Na zámku pobývala Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která se později stala manželkou Františka Ferdinanda d´Este a která byla spolu s ním v roce 1914 zastřelena při sarajevském atentátu. Zámek je obklopen přírodním anglickým parkem s množstvím vzácných stromů a keřů.

Valtířov, hrobka rodiny Chotků - Nachází se nedaleko kostela svatého Václava. Jedná se o novogotickou cihlovou stavbu, kterou nechala roku 1869 postavit hraběnka Marie Chotková pro svého zesnulého manžela Karla Chotka. Dále pak sloužila jako rodinná hrobka dalších velkobřezenských Chotků.

Valtířov, hřbitov – Na hřbitově je náhrobek Victora Cibicha. Tohoto přednostu železniční stanice ve Velkém Březně požádala v roce 1906 správní rada místního pivovaru o to, zda by ho mohli vypodobnit na etiketě svého piva. Cibich na ní pózuje s napěněným tuplákem a doutníkem. Pivovar se mu za to odvděčil pivní rentou – třiceti půllitry týdně. Cibich si rentu užil jen devět roků, zemřel ve svých 59 letech. Jeho tvář ho však přežila do dnešní doby a na lahvích i sudech s pivem obletěla celý svět už druhé století. Pivo s plešatým dědkem se dováželo i napodobovalo ve všech kontinentech, s vojáky maršála Rommela se za války dostalo i do africké pouště. Stal se zřejmě Čechem s nejvíce portréty. Jen po roce 1945 musel z etiket zmizet, protože prý příliš připomínal Lenina, na etikety se vrátil v roce 1990.

Mariánský most, Ústí nad Labem – S dvacátým stoletím se Ústí rozloučilo radikálně – velkým ocelovým gestem vypínajícím se proti Mariánské skále. Autoři Roman Koucký, Šárka Malá a statik Milan Komínek. V době svého vzniku - v roce 1998 - vyvolával značné vášně, řada Ústečanů ho považovala za symbol nabubřelosti tehdejších představitelů města. Jde o největší jednostranně zavěšený most v České republice. Rozpětí hlavního pole je 123 metrů, 75 metrový pylon se tyčí proti osmdesátimetrové Mariánské skále. Délka mostu včetně ramp je 333 metrů. V roce 2001 byl v mezinárodní anketě renomovaného časopisu Structural Engineering zařazen mezi deset nejkrásnějších staveb posledního desetiletí 20. století. Jde o nejvyšší ocenění, které získala česká stavba od roku 1969, kdy dostal architekt Karel Hubáček Perretovu cenu za vysílač na Ještědu. A zároveň je Mariánský most snad jediná porevoluční architektura, která se stala symbolem města.

Pivovar Na rychtě, Klášterní 9 - Hotel s pivovarem vznikl přeměnou restaurace na Rychtě, jedné z nejstarších hospod v centru Ústí nad Labem (dříve U Hüblů, později Mikulovská vinárna). Rekonstrukce budovy byla ukončena v říjnu 2010. Vaří zde speciály Mazel 12, polotmavý Vojtěch 12 a Ústečan 14 stupňů a nyní k 100. výročí jedenáctku TGM.

Masarykovo zdymadlo – Bylo postaveno v letech 1923-1935. Ve své době šlo o největší vodní dílo v Československu. Jeho účelem bylo především splavnit Labe v oblasti střekovských peřejí, které byly často nesjízdné. Kromě splavnění a výroby elektřiny skýtá zdymadlo i zajímavou možnost přechodu Labe suchou nohou. Jez je 111 metrů dlouhý a je třemi pilíři rozdělen do čtyř polí. V každém poli se nachází stavidlo, které je ovládáno elektromotory umístěnými v kryté manipulační lávce. Vzdutím hladiny o 8 metrů vzniklo jezero, táhnoucí se v délce 20 kilometrů až k Lovosicím. Zdymadlo bylo od svého vzniku vybaveno rybím přechodem se stupni vysokými 35 cm. Ten byl však nefunkční, pro některé ryby třeba lososy se stalo zdymadlo konečnou stanicí. Vše bylo napraveno až v roce 2002, kdy byl vybudován nový rybovod.

Střekov – Hrad vznikl již ve 14. století. Rokem 1564 přešel Střekov do držení Václava Popela z Lobkovicz a v držení roudnických Lobkoviczů je hrad až do dnešních dnů. Výjimku tvořila pouze okupace a komunistické vlády. Hrad zpustl za sedmileté války v roce 1757. Už na počátku 19. století se hrad znovu začal těšit zájmu, který s sebou přinesl romantismus. V roce 1810 zde byla hospoda, která přivítala řadu významných hostů. Hrad navštívil například Karel Hynek Mácha. V roce 1842 se ubytoval v nuzně vybaveném pokojíku, ve kterém ustýlali na slámě, německý skladatel Richard Wagner. Za svitu měsíce vychutnával neobyčejnou romantiku této hradní zříceniny. Dokonce pro svou inspiraci neváhal skladatel vzít na sebe bílé prostěradlo a procházet se za úplňku o půlnoci po hradbách. To vše ho inspirovalo k sepsání námětu libreta a prvních hudebních skic ke své opeře Tannhäuser. V létech 1911-1912 majitel hradu Zdeněk Lobkowicz začal provádět stavební rekonstrukce. Hrad byl postupně zpřístupňován a sloužil jako turistická atrakce. Dne 3. března 1961 navštívil hrad Střekov president Antonín Novotný. Aby presidentská návštěva mohla před hradem pohodlně parkovat, byl zbořen cenný renesanční poplužní dvůr před hradem a na jeho místě zřízeno asfaltové parkoviště. V 70. a 80. letech se na hradě odehrávaly podivné noční rituály. Komunističtí prominenti zde byli při návštěvách Ústí za bujného veselí "pasováni na rytíře hradu Střekova".

    1) Střekov z Malířského koutku                                                                   4) Tak jsme navštívili Biskupský pivovar sv. Štěpána
    2) Litoměřice – z bývalého nádraží je Káva s párou                                   5) Zatímco slavný nebožtík Mácha se ukrývá v postranní uličce,
                                                                                                                            slavný rodák se rozhlíží po hlavním náměstí
    3) Je Noc kostelů, ale jezuitskou hvězdárnu nám neotevřeli                       6) V Lounkách U trumpetky si nechávají vařit vlastní speciál

Malířský koutek – Pod zříceninou Střekova je dochována původní hrázděná architektura a dřevěná zvonička.

Brná – Autor nejznámějšího románu Vinnetou zavítal do Ústí nad Labem poprvé v roce 1874. Po propuštění ze čtyřletého vězení za loupeže a krádeže, se Karla Maye ujal ústecký knihkupec Christian Krüger, a zaměstnal Karla Maye jako šéfredaktora tehdejšího německého odborného časopisu o dolech a hutích. Podruhé pobýval Karel May v Ústí nad Labem v létech 1897-1898. V té tobě bydlel v Brné v hotýlku Herzig, později nazvané Srdíčko, nyní uzavřené. Pracoval zde opět jako redaktor a měl zde své přátele. Někteří z nich se stali hrdiny v jeho příbězích, zde napsal i román Vánoce. Tvrdí se, že divoká Průčelská rokle, kde Průčelský potok překonává na třech kilometrech převýšení 500 metrů, inspirovala Karla Maye i k napsání Vinnetua. V Brné se nacházejí termální prameny o teplotě 30 °C v hloubce 327 metrů, které byly objeveny roku 1930. V současné době termálních pramenů využívá koupaliště, které je každoročně v provozu od 1. května do 1. září.

Dolní Zálezly - Na druhém břehu Labe byla v roce 1942 byla postavena průmyslová vodárna pro nově budovanou továrnu v Záluží u Litvínova. Čerpadla vytlačovala vodu do výše 200 metrů na Dubický kopec, odtud voda tekla samospádem až do Záluží. Poté co se Flájská přehrada stala dostatečným zdrojem pro Mostecko a Litvínovsko, byl vodovod zkrácen a dnes zásobuje jen elektrárnu Ledvice. Zachovala se zde jediná původní nádražní budova na trati Praha-Děčín z roku 1850 i pamětní deska jejího stavitele Aloise Negrelliho.

Církvice - Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, vedle kterého stojí zajímavá hrázděná zvonice.

Velké Žernoseky – Před přívozem začíná Porta Bohemica, Brána Čech - kaňonovité údolí Labe, kterým řeka vstupuje do Českého středohoří. Nedaleko od Velkých Žernosek se nachází výrazný rulový skalní ostroh Kalvárie se třemi kříži a se stejnojmennou přírodní rezervací.

Žernosecké jezero - Nebo také Píšťanské jezero je uměle vytvořené jezero o rozloze asi 90 hektarů, pod vrchem Radobýl. Vodní plocha vznikla v 50. a 60. letech 20. století zatopením (průsakem říční vody) bývalé pískovny. Kromě luxusního přístaviště, hotelu a je zde i pláž a lidové občerstvení U zelené housenky.

Litoměřice – Leží na soutoku Labe a Ohře, ve městě žije přibližně 24 tisíc obyvatel. Královským městem se staly v rozmezí let 1219 a 1228. Historické jádro města je již od roku 1950 městskou památkovou rezervací, v níž je zahrnuto celkem 44 ulic a devět náměstí.

Káva s párou, Jarošova 32 – V čekárně bývalého nádraží Litoměřice město na vás dýchne atmosféra prvorepublikové železnice. Kromě kávy si můžete objednat i víno, čaj, limonády či pivo Bernard. Nedílnou součástí Kávy s párou je také zahradní železnice s dominantami Litoměřic a lanovkou. Železnice má celkem tři okruhy a uvede se do provozu vhozením žetonu zakoupeného v kavárně.

Bývalý železniční tunel - Pod historickým městem vedla tunelem trať Rakouské severozápadní dráhy. Tunel, který byl otevřen v roce 1874, byl dlouhý 300 metrů a sloužil až do roku 1958. Dnes slouží jako sklad a garáže.

Gotické dvojče, Jezuitská 12a - Gotické dvojče je nejstarším zachovalým měšťanským domem ze 2. poloviny 15. století. Tento pozdně gotický dům má dvojitý štít a uvnitř v patře se nachází unikátní rozlehlá renesanční srubová místnost. Objekt byl opraven roku 1984 a nachází se ve dvorním traktu Jezuitské ulice čp. 4. Dnes je zde soukromá galerie "Ve dvoře". Otevřeno naposled vloni.

Dům Kalich, Mírové náměstí - Dům přestavěl pro měšťanskou rodinu Mrázů italský stavitel Ambroggio Balli. Na střeše domu se nachází zvláštní vyhlídková terasa známá jako litoměřický kalich, která kdysi sloužila svým pánům k odpočinku i schůzkám při víně. Do věže se vstupuje přes Informační centrum v přízemí, kde se také prodávají vstupenky.

Hrad Litoměřice, Tyršovo náměstí - Hrad byl založen Přemyslem Otakarem II. ve 2. polovině 13. století. V té době byly Litoměřice nejvýznamnějším královským městem severních Čech. Výraznou přestavbu provedl Karel IV. koncem 14. století. Vznikl tzv. Nový palác. V průběhu 15. století začalo sídlo ztrácet svůj význam a v roce 1499 jej Vladislav Jagellonský věnoval městu. Díky přestavbě na pivovar roku 1767 se dodnes z původního hradu mnoho nedochovalo. Hrad byl v letech 2007-11 citlivě přestavěn na moderní kongresové centrum.

Jezuitská hvězdárna, Krajská 5 - Hranolová hradební věž byla součástí městského opevnění. V letech 1360-1380 vybudována jako součást nových hradeb, postavených v souvislosti s rozšiřováním města. Roku 1705 byla věž přestavěna v horní části na barokní vyhlídkový pavilon, zvaný Jezuitská hvězdárna. Od roku 2012 je zde Muzeum loutek.

Biskupský pivovar U sv. Štěpána, Komenského 4 - Minipivovar s restaurací se nachází v Diecézním domě v Litoměřicích od roku 2015. Místní piva Vikář, Děkan a Štěpán lze ochutnat u stolů se samovýčepy.

Busta Felixe Holzmanna, Mírové náměstí 24 - Bronzová busta českého komika je umístěna na domě, ve kterém měli koloniál firma Bratři Holzmannové, tedy otec a strýc Felixe.

Dómský pahorek (dříve také hora svatého Štěpána) - Původně nacházelo zdejší nejstarší osídlení knížecí přemyslovské hradiště (starý hrad), který je písemně doložen od roku 1096. Litoměřická kapitula existuje od poloviny 11. století, kdy ji zde kolem roku 1057 spolu s románskou bazilikou založil kníže Spytihněv II. Bazilika, která stála na místě dnešní barokní katedrály sv. Štěpána, byla později goticky přestavována. Na místě přemyslovského hradiště byl v roce 1384 vystavěn rybářský kostel sv. Jiří, který byl zbourán v roce 1876. Ve východní části návrší byl v roce 1655 vytvořen uzavřený církevní areál o přibližné rozloze 3 hektarů. Dnes se v římskokatolickém církevním areálu, jehož střed tvoří Dómské náměstí, nachází katedrála sv. Štěpána, biskupská rezidence, v čp. 9 je kapitulní konzistoř (původní kněžský seminář) pocházející z roku 1735 z dílny místního stavitele Octavia Broggia, a nové proboštství.

Památník K. H. Máchy, Máchova 5 - V památníku se nachází stálá expozice Život Karla Hynka Máchy v Litoměřicích s ukázkami jeho tvorby.

Minipivovar Labuť, Zítkova - Je umístěn ve sklepních prostorech původního secesního hotelu, vznikl v roce 2010. Má roční výstav 600 hl. Základní produkcí je světlý 12° leŽák, jantarový 11° leŽák a polotmavý 12° leŽák plzeňského typu (majitelem je pan Žák), 13° světlý Ale a 15° Bock Labuť. Otevřeno 11 – 23 hod, jen studená kuchyně.

    1) Lounky – Škola ze Starců na chmelu je notně přestavěná                 4) U veslařského kanálu v Račicích byly závody koloběžek
    2) Mateřská školka v Dobříni je poslední realizace Jiřího Stříteckého     5) Pivovar Němý medvěd se ukrývá na mělnickém náměstí za nenápadným průchodem
    3) Vila Zity Kabátové – během expedice Pr-DEl 99-letá diva zemřela     6) Soutok Vltavy s Vltavou

sobota Litoměřice – Mělník 54 km

Lounky - Nejstarší zmínka o obci Lounky je v zakládací listině Kapituly Vyšehradské z roku 1088. Kostel sv. Mikuláše je zachovalou ukázkou tzv. venkovské gotiky. Nejstarší část stavby pochází z první poloviny 14. století a mnohé prvky nasvědčuje o inspiraci stavbou augustiniánského kláštera v nedaleké Roudnici nad Labem. Ve vesnici se natáčel film Starci na chmelu. Na břehu Labe je zahradní hospoda U trumpetky.

Roudnice nad Labem – V roce 1672 na místě starého zámku nechal Václav Eusebius Lobkowicz postavit nový zámek. Za II. světové války sloužil zámek jako kasárna německé armádě. V roce 1948 byl zámek zestátněn a dostala ho do užívání armáda. Do roku 2009 zde byla vojenská hudební konzervatoř. V 90. letech 20. století byl zámek v restituci navrácen rodině Lobkowiczů. V současné době je nepřístupný veřejnosti. Město jedná o možnosti odkoupení od Maxe Lobkowicze.

Roudnice, Podřipské muzeum – Součástí expozice je unikátní pohyblivé diorama „Mechanický Říp“. Inspirací této expozice byly kolážové pohlednice ,,Říp budoucnosti“, které vycházely v rozmezí let 1907 – 1918. Celý Říp je protkán Podřipskou železniční dráhou postavenou ze stavebnice Merkur. Na stavbu bylo použito 42 000 matiček a 32 000 dílků o celkové váze 165 kg. Po dráze se prohánějí mašinky vyjíždějící z tunelu pod Řípem.

Dobříň, mateřská škola – Architektonicky unikátní mateřskou školu obec nepostavila s pomocí dotace, ale zaplatili ji místní obyvatelé díky dobrovolnému zvýšení daní. Navrhl ji architekt evropského formátu Jiří Střítecký, který obec uchvátil svým romantickým nápadem a neskutečným charisma. Bohužel v roce 2012 v polovině stavby zemřel a odnesl si řadu detailů, které neuložil do projektu. Ty muselo zastupitelstvo za pochodu řešit, a to s řadou místních řemeslníků a dalších odborníků. Atypická stavba vyniká krásou tvaru, rozevlátostí přírodního materiálu. V interiéru mateřské školy je vidět její krov, děti mají výhled na Labe a zahradu, do které mohou vstoupit přímo z herny.

Dobříň, domek č. p. 4 - Rodný domek na návsi s pamětní deskou básníka Josefa Hory (1891-1945).

Vila Beno Kabáta - Pražský stavitel Beno Kabát v roce 1925 postavil za železniční tratí vilu. Po smrti otce v roce 1943 ji zdědila Zita, herečka. V roce 1946 ji prodala. V roce 1961 přešla vila na stát, jenž ji dal do správy MNV Dobříň. Obec vilu vlastnila až do devadesátých let dvacátého století, kdy ji značně zdevastovanou prodala soukromé firmě a ta ji kompletně zrekonstruovala. Zita Kabátová letos oslavila v roce 2012 99. narozeniny. Zahrála si po boku Oldřicha Nového, Ladislava Boháče, Otomara Korbeláře, Zdeňka Štěpánka či Raoula Schránila. Třikrát ztělesnila hlavní ženskou roli ve filmech s Vlastou Burianem, včetně Přednosty stanice. Během okupace natočila několik německých filmů, po skončení války jí byla zakázána veřejná umělecká činnost. V pozdějších letech nesměla filmovat také proto, že jejím manželem byl veslařský olympionik a politický vězeň Jiří Zavřel. Na milost vzala Zitu Kabátovou až 70. léta, ve většině snímků směla natočit jen malé, epizodní role. I některé z nich však patří k ozdobám její filmografie, jako třeba čerstvá novomanželka paní Opatrná z komedie Kulový blesk (1978). V 90. letech si zahrála ve filmech Zapomenuté světlo, Babí léto nebo Želary. Od roku 2005 byla po zlomenině krčku upoutána na lůžko. Zemřela v roce 2012 během expedice Pr-DEl.

Račice – Veslařská dráha vznikla na místě pískovny v roce 1986. Celková délka kanálu je 2350 metrů, šířka s osmi drahami je 130 metrů. Kromě hlavního kanálu je zbudován i vratný kanál pro jízdu na start. Hlediště má kapacitu 5 000 diváků.

Elektrárna Mělník - V roce 1971 byla uvedena do trvalého provozu uhelná Elektrárna Mělník III s blokem o výkonu 500 MW. Jedná se o největší samostatný uhelný zdroj nejenom v Mělníku, ale i celé České republice. V letech 1992 až 1998 pak došlo k odsíření elektrárny.

Vliněves – Novorománský kostel Stětí sv. Jana křtitele navrhl arch. Josef Zítek.

Mělník - Historické centrum se rozkládá na vyvýšenině obtékané potokem Pšovkou. Žije zde přibližně 19 tisíc obyvatel. Město Mělník vzniklo ve 13. století z podhradí. Mělník prohlásil natrvalo za královské věnné město až Karel IV. Ten sem dal přivézt z Burgundska a z Champagne vinnou révu a zvelebil tak mělnické vinařství. V roce 1938, po záboru pohraničí, se severní část mělnického okresu dostala do bezprostředního sousedství „říše“, hranice byla těsně za Liběchovem. V Mělníku, na náměstí i zámku se natáčela celá série filmů Jak svět přichází o básníky.

Pražská brána - Jediná dochovaná brána městského opevnění byla vystavěna současně s opevněním ve druhé polovině 13. století. V roce 1882 byla upravena na vodárnu a takto sloužila až do roku 1930. Přitom v letech 1916-1920 byla rekonstruována architektem Kamilem Hilbertem. Dnes se zde nachází Galerie ve věži, kavárna a čajovna ve více podlažích. Objednávky i splněné objednávky se realizují pomocí výtahu procházejícím prostředkem věže. Z posledního pátého patra je vyhlídka na město.

Mělnický zámek - Je postavený v barokním slohu, stojící na vyvýšeném místě nad řekou, původně středověký hrad, z něhož se zachovala klenutá síň v západním křídle a brána z 15. století. Hrad původně sloužil jako sídlo ovdovělých českých královen. Po roce 1550 bylo přistavěno renesanční severní křídlo s loggiemi, po roce 1690 přistavěno jižní křídlo s arkádami a po roce 1925 upravena vinárna s terasou.

Minipivovar Němý Medvěd, náměstí - Je léto roku 2015. Po mnoha měsících příprav, samotné výstavby, nespočetně vystátých front na úřadech a dlouhých prosněných večerech nad vychlazeným pivem vzniká Minipivovar Němý Medvěd. Postaven svépomocí, bez dotací, díky šikovnosti mělnických řemeslníků. Je malý, ale náš! Často je slyšet otázka, kde se medvědí pivo vlastně vaří? Samotná stavba se nachází v bývalé garáži a sklepích u rodinného domku. Srdcem je tří nádobová varna z druhé ruky s výstavem 250 litrů piva na jednu uvařenou várku. Pod ní, na rozdíl od většiny jiných pivovarů, plápolají díky klasickému hořáku opravdové plameny.

    1) Expedice Ky-Pr na Vrázově vyhlídce                                                         4) Na terase brandýského zámku
    2) Prvních 5 kiláků z Mělníka po asfaltu, pak jsme až do Kostelce drncali     5) V Toušeni v Oddechoffě opouštíme definitivně Labe
    3) Záryby – první občerstvení z Mělníka                                                         6) Tak už jsme v Pr – na Černém Mostě

neděle – Mělník – Praha- Hloubětín 52 km

Vrázova vyhlídka, K Mostu – Krásný výhled na soutok Labe s Vltavou.

Pivovar Kaberna, Hlavní 129, Mlékojedy – Příjemný pivovárek, který má otevřeno jen o víkendu a až od 15 hodin.

Neratovice – Jsou městem od roku 1957. Za 2. světové války zde Spolek pro chemickou a hutní výrobu začíná budovat velký podnik pro těžkou chemii. V roku 1950 vzniká samostatný národní podnik Spolana Neratovice. V roce 1985 Spolana zaměstnává 5562 pracovníků, v roce 2010 cca 800 zaměstnanců. Přes Neratovice vede Turnovsko-kralupská dráha, která byla vybudována kvůli dopravě kladenského uhlí pro průmyslový Liberec. Válka 1866 byla prvním použitím železnice ve válce na našem území. První železniční most z roku 1865 byl na konci Prusko – rakouské války 28. 7. 1866 vyhozen do vzduchu rakouskými vojáky, aby zabránil postupu pruské armády. Turnovsko-kralupsko-pražská dráha (TKPE) vyčíslila škodu na mostě na 83 230 zlatých, císař František Josef I. poukázal dráze jako odškodné ve výši 150 000 zlatých. V roce 1991 byl uveden do provozu, v pořadí již pátý, železniční most přes řeku Labe s postranní lávkou pro pěší a cyklisty.

Lobkovice na druhém břehu - Zámek byl v majetku Jana Měchury a později jeho dcery Terezy, tj. tchána a manželky Františka Palackého, hrobka Palackého.

Přírodní památka Jiřina - Nevelké území na pravém břehu Labe zahrnuje zbytek lužního porostu, ve kterém převládají tři druhy dubu - letní, zimní a červený, dále lípa srdčitá, habr aj.

Tvrz Kostelec nad Labem - Bývalou tvrz tvoří patrová budova obdélného půdorysu se zaobleným nárožím a valbovou střechou. Ve středověku byla chráněna vodními příkopy a labským ramenem. Poprvé je připomínána roku 1359, v roce 1420 byla dobita husity a stala se jejich důležitým opěrným bodem. Současný ráz získal objekt v 16. století, později byl ještě několikrát upraven. V roce 1864 byl přeměněn na soukromé sídlo a k bydlení slouží dodnes. V přízemí se dochovaly klenuté hospodářské prostory, při severovýchodním nároží sídla je klenutá brána.

Zámek Brandýs nad Labem - Původní gotický hrádek se změnil v renesanční královský zámek během 16. století, a to díky císaři Ferdinandu I. Stejně jako on si Brandýs oblíbil i císař Rudolf II. Do roku 1918 byl posledním majitelem Karel I. Rakouský. Během třicetileté války zámek utrpěl značné škody, které byly napraveny až počátkem 18. století. Zámecká zahrada. V roce 2004, v roce sedmsetletého výročí svého založení, byl zámek Brandýs nad Labem s novou historickou expozicí slavnostně otevřen. V roce 2006 byla v zámecké zahradě odhalena socha Milenka Rudolfa II. od místní sochařky Zuzany Čížkové.

Lázně Toušeň - Slatinné lázně byly založeny v roce 1868. Od roku 1899 jsou hlavní léčebnou procedurou koupele v sirno-železité slatině z vlastního ložiska. Lázně se zaměřují na léčbu chorob pohybového aparátu. Od roku 2006 se lázně staly součástí Fakultní nemocnice Na Bulovce.

« NAHORU

TOPlist