82. Předvánoční výlet ke Hvězdám

neděle 16. 12. 2019
navštíveny: restaurace U Holečků u Hvězdy, pobočka MKP Petřiny, kolej Hvězda, stadion Markéta, Břevnovský hřbitov, Břevnovský klášter, Malý Vatikán, restaurace U prezidentů, vila dům Jana Sokola, vila Azavedo, kaple Hájecké poutní cesty, dům Jaroslava Seiferta, Břevnovská poliklinika, sídliště Obuškov, ÚVN, Rothmayerova vila, Mařatkova vila, Kocourka, U Andělky, zahradnictví Chládek, HC Hvězda, restaurace Kanada

Pozvánka
Sraz je v restauraci U Holečků u obory Hvězda. Metrem na Petřiny a pak tramvají na konečnou. Od půl dvanácté je oběd, protože už v půl jedné odcházíme. Kdo nepojede na Petřiny metrem, ale tramvají, dívejte se vpravo. Hned za zastávkou Větrník je před domem č. 36 nasprejován na chodníku Josef Toufar, teď přebarvený červenou barvou. V tom domě totiž žil JUDr. Mácha, který pátera umučil k smrti. Přežil ho o 68 let. Je to trochu smutný prolog předvánoční vycházky, ale zapomínat bychom neměli.

Prolog
Na Petřinách 36
- Ladislav Mácha byl v roce 1950 byl vyšetřovatelem faráře Josefa Toufara z Číhošti. Toufara podroboval krutému mučení, na jehož následky po dvou dnech v nemocnici kněz zemřel. Vyučený automechanik během svého působení u StB vystudoval právnickou fakultu. V roce 1968 byl vzat do vazby pro podezření z trestného činu vraždy, ale vyšetřování šlo po ruské okupaci pochopitelně do ztracena. Teprve v roce 1998 byl odsouzen za zneužití úřední moci a těžkého poškození na těle na dva roky nepodmíněně, ale trest kvůli špatnému zdravotnímu stavu nenastoupil. Ladislav Mácha zemřel v 95 letech letos v září, 20 let po odsuzujícím rozsudku a 68 let po smrti pátera Toufara. Měsíc po jeho smrti vytvořil neznámý umělec před domem Na Petřinách 36, kde JUDr. Ladislav Mácha bydlel, podobiznu Josefa Toufara. Inspiroval se dílem Otakara Duška, který podobné podobizny Josefa Toufara i Jana Palacha nasprejoval na bývalé Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici, kde Toufar i Palach zemřeli. Po čtrnácti dnech neznámý vandal posprejoval podobiznu na chodníku červeným sprejem. Noční rudý sprejer chtěl poničit památku na pátera, ale teď je pomníček ještě výmluvnější.

Jaká vycházka byla

    Předvánoční vycházka ke Hvězdám začala U Holečků, kde jsme před patnácti lety strávili s Vráťou osmihodinovou šichtu po vycházce ke stejnému cíli. Tentokrát jsme tu jen nudně poobědvali. Když jsem předčítala, co všechno vynalezl a spolknul Otto Wichterle, dorazila čerstvá vietnamská prababička a další opozdilci. Okolo utajené pobočky Městské knihovny, Létajícího Remka, studentské koleje nazvané jak jinak než Hvězda jsme dorazili na hřbitov. Krátký okruh po disidentech narušil jen majitel pivovaru U Fleků. Postranní branka byla nečekaně otevřená, a tak jsme pronikli do klášterních zahrad. Ale víc než Břevnovský klášter nás zajímal protější Malý Vatikán. Navštívili jsme s křížkem po funuse (už pět let!) Pavla Bobka, minuli cukrárnu z Medvídka, a uprostřed usedlé břevnovské zástavby objevili roubenou hospodu U prezidentů. Když jsme vyštípali dva osamělé hosty, úplně přesně jsme zaplnili každé místečko, které se tu mezi prezidenty a poklady ze všech smetišť republiky našlo. Konvice vařila grogy a svařáky o sto šest a my zírali.

    A jdeme dál. Skromnou vilku architekta Sokola i vilu pro předsedu sněmovny zastínila vila Azavedo. Někomu připomínala hranatý Tádž Mahál, někomu torpédoborce. Národní umělec psal procítěně nejen o Mamince, ale i o včelách. A taky jsme se podívali, jaký domek postavil šéfovi jeho strýček. Okolo Krystalizujícího mládí, přes Obuškov jsme vyrazili opět do kopce a vytvořili živý břevnovský Betlém. Ve vojenské nemocnici už býváme častými hosty, ale tentokrát jsme sem vkráčeli radostně. Postavili tu totiž pro nás altán pro veterány, ozdobili stromeček a připravili barový pult, jako stvořený pro předvánoční mejdlo. Konečně došlo na dovláčené cukroví, buchty, šampus, griotku, kávu, punč. Prostě berte si, co hrdlo ráčí. Zřejmě podle hluku nás tu vystopoval i válečný veterán z Okoře. Okolo několika funkcionalistických skvostů a jednoho svítiplynu jsme dorazili do Zlaté uličky Prahy 6. Dávno před Allou pořádal na Andělce mejdany Janík Roháč. Došli jsme pod Baterie a rázem se pod námi rozsvítila celá Praha. Jako první zapálil prskavku Vašík a pak už následovali další a další, a tak nad Prahou tančily hvězdičky. Ale to ještě nejsou ty hvězdy. Ještě se musíme podívat, kde začala pouť Charty 77 a poslechnout si neplacenou inzerci na zahradnictví Chládek.

    Vždycky mě baví poslouchat během vycházky konspirační teorie, kde bude cíl. A vždycky mě baví, jak skoro nikdy neuhodnete. Ani tato vycházka nebyla výjimkou. Padaly tipy na cestu zpět ke kořenům a letohrádku Hvězda, Pětihvězdičkovou Metaxu u Ally, planetárium Petřín. Ale hokejový stadion HC Hvězda neuhodl nikdo. Tím pádem jsme byli bez bruslí a mohli v pohodě vystoupat až do Kanady. Cestou jsme křižovali několikrát neodolatelnou tramvajovou trať, a tak se původních téměř čtyřicet účastníků smrsklo na konečných šestnáct. Zase přesně tolik, pro kolik byl připraven stůl. A v hokejové Kanadě bylo zase fajn, jen místo prezidentů jsme sledovali, jak pod námi krouží bezejmenné hvězdy.

    1) Posprejovaný páter Toufar před domem svého vraha                             4) Letící Vladimír Remek
    2) Restaurace U Holečků byla odjakživa výletní restaurací                         5) Ivan Medek – Hlas Ameriky – Vídeň
    3) Pobočka MKP Petřiny je stále v Kohoutku                                               6) Jedna z mála realizací arch. Jana Sokola je jeho vlastní hrob

Restaurace U české koruny alias U Holečků, Libocká 6 – U severního vstupu do obory Hvězda se nachází zahradní restaurace. Její dnešní název je odvozen od zdejšího dlouholetého restauratéra Václava Holečka, který ji vedl od dvacátých let 20. století. Díky poloze u vstupu do obory se zde zastavovalo značné množství hostů. My jsme se tu poprvé se Čtrnáctkou zastavili v lednu 2004 po vycházce po usedlostech „Z Rudého vrchu až ke hvězdám“. Cituji ze zprávy o závru vycházky: „A kdo způsobil, že z nedělní vycházky se stala normální osmihodinová šichta? Čech Vráťa Peřina. Po následné rekonstrukci našeho pobytu v Holečkově restauraci jsme se někteří rozpomněli, že po celovečerním objednávání ještě jednoho piva nás zazdil čtyřmi malými rumy“. Pak jsme zde byli ještě na obědě v listopadu 2010 při vycházce „Poněkud klikatá pouť ze zahraničního obchodu až do kriminálu“.

Libocká 2 – V tomto domě žil vynálezce Otto Wichterle a v sousedním Ústavu makromolekulární chemie pracoval. V roce 2005 byla před budovou ústavu odhalena plastika od Michala Gabriela, připomínající košatý „strom poznání“ s vlajícími větvemi. Nápis na spodní desce vysvětluje: „Otto Wichterle (1913-1998). Čísla jeho patentů jsou zapsána v koruně této sochy“. Wichterle, spoluzakladatel Ústavu makromolekulární chemie, nejen vynalezl měkké kontaktní čočky, ale objevil i silikonové vlákno (tedy silonky). Jeho žák Jiří Michálek, který s Wichterlem v laboratoři strávil 15 let, vzpomíná: „Profesor Wichterle neustále pospíchal a mnoho kontaktních čoček za svého života snědl. Kontaktní čočka vypraná v destilované vodě se totiž musí ještě převést do fyziologického roztoku, aby se mohla aplikovat na oko. A Wichterle pokusné čočky, aby urychlil proces a mohl je co nejdříve vyzkoušet, převáděl do fyziologického roztoku v ústech, protože sliny fyziologický roztok nahrazují. Často šokoval okolojdoucí tím, že vyndal něco úst, vložil to do oka, z druhého oka zase něco vyjmul a vsunul do úst. Často jsem jezdíval s Wichterlem z laboratoře v Dejvicích na Petřiny. Profesor řídil, u vojenské nemocnice byl na silnicí hrbol. Takže kolikrát jsme tam drncli a pan profesor se na mě otočil a řekl: tak jsem je zase spolkl."

Pobočka MKP, Mahulenina – Stávající pobočka Petřiny v současné době sídlí v budově, která byla postavena roku 1953 jako provizorní školička. Od roku 2012 se snaží MKP zde postavit novou dvoupodlažní pobočku. V roce 2012 vyšel optimistický článek v Šestce, že stavební práce by měly začít příští rok na podzim, stavba bude hotova v průběhu roku 2014. Zatím se projekt střídavě schvaluje a zamítá.

Gymnázium Nad Alejí - Gymnázium bylo založeno v roce 1984. Abstraktní plastika na několikametrovém podstavci byla instalována před tehdy ještě základní devítiletou školou v souvislosti s návštěvou prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka v roce 1978. Autorem je Rudolf Svoboda, socha se jmenuje Letící.

Kolej Hvězda – Z časopisu Ukáčko z roku 2015 cituji: „Koleje nabízí možnost ubytování v manželských pokojích. Najdete tu nábytek, na který – slovy jednoho z kolejních pamětníků – podepisoval fakturu snad ještě Husák. V poslední době se na Hvězdě vyskytuje velké množství „erasmáků“, o kterých je známo, že pro ně studium v cizině bývá jako jedna dlouhá několikaměsíční party. Podle názoru dalších ničí vybavení, protože se k nábytku chovají, jako by tam (stejně jako oni) měl být jen na jeden semestr. Kolej je studentským nočním životem vyhlášená. Přestože klub Hvězda byl letos po mnoha letech provozu zavřen, chodbovice a pokojovice žijí dál, stejně jako pařby v TV místnostech.“ Plochodrážní stadion Markéta – Původně atletický stadión, vybudovaný v 50. letech 20. století na místě, které přes tisíc let náleželo břevnovskému klášteru, se potýkal s častým prouděním větrů, a tak atletice příliš nevyhovoval. Proto byl v letech 1957-1959 přebudován na plochodrážní. Plochá dráha se hodila i estébákům. Viz Jan Patočka.

Břevnovský hřbitov, U Vojtěšky - Hřbitov byl založen roku 1739 a původně sloužil jako pohřebiště řeholníků z přilehlého kláštera. Během 19. století (1869 a 1881) byl dvakrát rozšířen. Na hřbitově se nalézá kaple sv. Lazara z roku 1762, postavená podle návrhu Anselma Luraga.

Ivan Medek (hrob C16) – Signatář Charty 77 (1925-2010). V roce 1978 po řadě výslechů a přepadení Státní bezpečností, kdy byl odvezen mimo Prahu, omráčen a ponechán v lese, emigroval do Rakouska. V osmdesátých letech byl vídeňským dopisovatelem Hlasu Ameriky, v devadesátých letech vedoucí kanceláře prezidenta České republiky Václava Havla. Jeho otcem byl generál Rudolf Medek. Jaroslav Seifert vzpomínal: „Chodívali jsme často, téměř denně do Paukertovy vinárny na Národní třídě... Chodíval tam i generál Medek, který se hlásil k nejpravější pravici. Ale protože, jak říkal, byli mezi nimi nezáživní kumpáni, chodil raději mezi nás, ačkoliv mu bylo vyslechnout mnoho, co by jiného urazilo, Medek se jen usmíval. Když ho jednou Halas nařkl, že je náš třídní nepřítel, odpověděl, že se diví, proč jen tři dni. A tak se stalo, že nad jeho rakví, když počátkem protektorátu zemřel, se s ním loučil komunista Josef Hora. Pohřbili ho do hrobu jeho nešťastného tchána, malíře Antonína Slavíčka, otce jeho ženy Evy". Rudolf Medek měl dva syny, kromě Ivana ještě malíře Mikuláše Medka (1926–1974).

Jan Sokol (C18) – (1904-1987) Architekt, signatář Charty 77. Rodinný hrob je jeho návrh, stejně jako hrob Jana Patočky. Byli s Patočkou příbuzní, dcera Jana Patočky si vzala jeho syna Jana Sokola.

    1) Nejhlučnější pohřeb zažil Jan Patočka                                                 4) Manželé Aloys a Hana Skoumalovi
    2) Hrob Ivana Diviše                                                                                 5) Asi nejnavštěvovanější hrob - Karel Kryl
    3) Zakladatel Ondřejovské hvězdárny má hrob samou hvězdu                 6) Na břevnovském hřbitově si dala dostaveníčko celá Svobodná Evropa

Jan Patočka (C 16 10) – Filosof, univerzitní profesor. Jan Patočka, jeden z první trojice mluvčích Charty 77, byl několikrát hned po vzniku Charty v lednu 1977 předváděn k výslechům. Po posledním jedenáctihodinovém zemřel. Ještě před uskutečněním pohřbu se Státní bezpečnost postarala o minimalizaci počtu lidí, kteří by mohli na pohřeb přijít. Snažili se přesouvat den pohřbu, přesouvali hodinu zádušní mše apod. Jednali také s farářem Františkem Jedličkou, který měl Patočku pohřbívat, a který byl pod krycím jménem Adam tajným spolupracovníkem StB. Jeho záznamy jsou datovány od roku 1948 do roku 1984. Tím pádem mělo StB dokonalé informace o požadavcích rodiny. Jeho pohřeb měl spíše podobu policejních manévrů. Nízko nad hřbitovem kroužila policejní helikoptéra a u hrobu Jana Patočky, který leží blízko ohradní zdi hřbitova sousedícího se stadiónem na Markétě, túrovali příslušníci Rudé hvězdy své plochodrážní motocykly.

Ivan Diviš (C 17 25) - Básník a spisovatel (1924-1991). V emigraci žil od roku 1969, kde navázal přátelství s Anastázem Opaskem. Pracoval v radiu Svobodná Evropa. Na jeho hrobě byl v září 2001 odhalen pomník od Jana Koblasy.

Václav Nušl (C17) – Matematik (1867-1951), spoluzakladatel Ondřejovské hvězdárny, kde byl ředitelem až do německé okupace 1939.

Aloys a Hana Skoumalovi (C18) – Překladatelé z angličtiny, přeložili např. Alenku v říši divů nebo Gulliverovy cesty. Rodiče Petra Skoumala, přátelili se s Anástazem Opaskem.

Karel Kryl (C 18 51) – Písničkář (1944-1994). Otec Karla Kryla byl knihtiskařem v Novém Jičíně, ale po Mnichovu, kdy se město ocitlo v Říši, se odstěhoval i se zařízením tiskárny do Kroměříže. Tam se Karel v roce 1944 narodil. A tam také jako šestiletý společně s rodiči a sourozenci vyděšeně sledoval, jak muži s rudými páskami na rukávech rozbíjejí drahé tiskařské stroje krumpáči a palicemi. To si pamatoval celý život. Po studiu na keramické škole v Bechyni dostal umístěnku do keramičky v severočeských Teplicích. Přes den kontroloval zajíždění záchodových mís do pece, po večerech hrál ochotnické divadlo a začal psát své první písně. Chátrání a bourání celých ulic ho inspirují k písním Anděl či Pieta. Po vojně se pokoušel prorazit v Olomouci. V lednu 1968, zároveň s počátkem Pražského jara, se Kryl stěhuje do Prahy. A pak přichází 21. srpen. Manželé Černí zařazují píseň Bratříčku, zavírej vrátka do Houpačky a ta vítězí. Ještě na poslední chvíli se podaří na jaře 1969 vydat stejnojmenné LP. Lidé rázem v Krylovi nacházejí svého mluvčího, který vyjadřuje jejich pocity ze srpnové okupace. Pak už nenávratně nastupuje normalizace. V září 1969 odchází Karel Kryl do exilu a lidé doma ho následujících dvacet let mohou slýchat už jen ze stanice Svobodná Evropa a pečlivě opatrovaných desek. Po revoluci žil Kryl střídavě v Mnichově a v Praze. Nadšení z převratu u něj vyprchalo a postupně se stal někdy až nelítostným kritikem poměrů v naší zemi. Těsně před svými padesátými narozeninami v březnu 1994 umírá. Když v dubnu 1994 zemřel, chtěla rodina, aby byl pohřben v rodinném hrobě v Novém Jičíně, jeho německá manželka zase chtěla mít Karla u sebe v Mnichově, ale nakonec prosadil hrob zde v Břevnově jeho přítel z exilu Anastáz Opasek.

Sláva Volný (B) – Redaktor (1928 - 1887). V srpnu 1968 uvedl řadu reportáží z okupace Prahy vojsky Sovětského svazu a krátce poté emigroval do západního Německa. Stal se redaktorem rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Ač původně komunista, při práci ve Svobodné Evropě se setkával s katolickými intelektuály a těsně před smrtí se nechal pokřtít. Zřejmě i proto je pohřben zde v Břevnově.

Karel Moudrý (A) – Redaktor (1948- 2009). Karel Moudrý emigroval na začátku 80. let do Mnichova, kde pracoval v Rádiu Svobodná Evropa. Po revoluci spolupracoval s jeho pražskou redakcí. Po návratu z exilu pobýval v břevnovském klášteře.

    1) Téměř jediný ne-disident mezi slavnými – majitel pivovaru U Fleků           4) Břevnovský klášter
    2) Pohřebiště řeholníků včetně opata chuligána se krčí v rohu                       5) Malý Vatikán vzdává poctu svým padlým
    3) Postranní brankou jsme ze hřbitova pronikli do klášterních zahrad             6) Tady prožil celý život Pavel Bobek

Fotoalbum vycházky...

Václav Brtník (A2) – Spolumajitel pivovaru U Fleků.

Anastáz Opasek (A1) – Arciopat Břevnovského kláštera (1913-1999). Na kněze byl vysvěcen v roce 1938, v roce 1947 se stal opatem břevnovského kláštera. V září 1949 byl zatčen a v prosinci 1950 byl v monstrprocesu odsouzen na doživotí (amnestován v roce 1960). Opat byl vtipný člověk s řadou svérázných názorů. Někdy řekl i košilatý vtip nebo použil silnější výraz. Proto dostal od muklů přezdívku Opat chuligán. V roce 1968 odešel do Rakouska a posléze NSR, kde žil až do roku 1990. Při povýšení břevnovského opatství na arciopatství v roce 1993 jej papež Jan Pavel II. jmenoval prvním břevnovským arciopatem.

Na hřbitově jsou dále pohřbeni malíř František Tichý (F171), hostinský a organizátor kulturního života Petr Faster, básník a dramatik Josef Topol (1935–2015). Je zde pohřben i Pavel Alois Klár, stavebník Klárova ústavu pro slepce, klavírista Ivan Moravec (1930-2015), literární kritik Jan Lopatka (C13) (1940-1993), matematik Vojtěch Jarník (hrob F 238), architekt Jaroslav Cuhra(A).

Tomáš Poláček (E) - Člen skupiny Bonsai a Bílá nemoc (1960-2000). Po rozpadu folkové Bonsaie založili v roce 1990 následnickou už rockovou skupinu Bílou nemoc Tomáš Poláček a Zdeněk Hříbal – díky jejich lékařské profesi kapela dostala své jméno. V roce 1998 zemřel na srdeční selhání v 37 letech František Stralczynský, téměř výhradní autor jejího repertoáru. Dva roky po něm byl zavražděn bývalým zaměstnancem své farmaceutické firmy, taky doktorem Tomáš Poláček. Z klasické sestavy tak zůstal jen zpěvák Zdeněk Hříbal, který dodnes vede Bílou nemoc a zároveň působí jako lékař v Motolské nemocnici.

Malý Vatikán – Tak se nazývá vilová zástavba, která vyrostla ve 20. letech 20. století na bývalých klášterních pozemcích ve stráni jižně od Bělohorské třídy naproti klášteru. Mělo zde vzniknout zahradní město po vzoru Ořechovky. Začalo zde působit zde několik stavebních družstev – Nový Domov, Bílá Hora, Náš domov. Členy družstev byli většinou vlivní lidé z katolického prostředí, a proto se mezi místními začalo tomuto místu přezdívat malý Vatikán.

Pavel Bobek, 8. listopadu 45 – Od roku 1929 zde bydlí rodina Bobkova a tady se narodil v roce 1937 zpěvák Pavel Bobek (1937-2013). Vystudoval architekturu, na studiích byli jeho spolužáky Jan Kaplický, Petr Nárožný či Eva Jiřičná. Už za studií na fakultě vystupoval v uskupení pojmenovaném FAPS, což byla zkratka orchestru Fakulty architektury a pozemního stavitelství. Kapelu vedl Jiří Brabec, pozdější šéf Country Beatu. Jeho manželka Marta byla žačkou Miloslava Šimka, když ještě učil na ZDŠ Norbertov češtinu a výtvarnou výchovu. Když ho šla jednou navštívit do šatny Semaforu, seznámila se svým budoucím manželem, o 17 let starším. V Semaforu všechna představení režíroval Ján Roháč. S Pavlem měli oba rádi večírky. Luděk Sobota vzpomíná: „Na jedné oslavě mu dal Roháč do ruky sedmičku červeného vína a řekl mu, aby předvedl Rychlé šípy. A Pavel to udělal. Vypil celou lahev na ex, úplně zrudnul a pak už byl nepoužitelný.“ Na jeho rodném domě je pamětní deska.

Medvídek, Šultysova 26 - Medvídek je český film natočený v roce 2007 Janem Hřebejkem o třech párech pětatřicátníků. Táňa Vilhelmová hraje nepořádnou manželku a majitelku beznadějně opuštěné cukrárny. Ve skutečnosti je cukrárna skautská klubovna.

    1) Hospoda U prezidentů je uprostřed usedlé břevnovské zástavby          4) Po audienci U prezidentů
    2) Uvnitř jsou nejen prezidenti,                                                                     5) Vlastní vila arch. Jana Sokola je velice skromná
    3) ale i poklady ze všech smetišť republiky                                                 6) Vila Azavedo svého indického majitele nezapře

U prezidentů, Šultysova 53 – Na jídelním lístku stojí: Majitel této restaurace nikdy nebyl pionýr, v SSM, KSČ ani STB. V 7. třídě jsem propadl z ruštiny. Komunisté platí za napáchané škody + 10% k ceně.

Tomanova 44 - Jednopatrový domu architekta Jana Sokola. Regulační plán mu nedovolil postavit jen přízemí, i tak je domek na rozdíl od sousedních menší, jednodušší a zřejmě také výrazně levnější. Umístění domu mimo centrum parcely ponechává větší prostor zahradě, velká dřevěná pavlač a přesahující sedlová střecha dává stavbě charakter venkovského domu. Teprve uvnitř návštěvník užasne. Velký obytný prostor je přes dvě poschodí, otevřený do krovu, je útulný i při určitě slavnostnosti. Jan Sokol navrhoval především kostely, ale kvůli válce, roku 1948 a 1968 se většina jeho návrhů nerealizovala. Dcera Jana Patočky si vzala jeho syna, filosofa a publicistu Jana Sokola. Ač byl signatář Charty 77, mohl pracovat ve VÚMSu i po podpisu Charty 77. Vyučený zlatník byl vynikající programátor, který zde působil až do revoluce 1989. Ve VÚMSu pracovali i další signatáři Václav Benda (ten byl v roce 1979 uvězněn) a Václav Trojan.

Kopeckého 41 – Vila Azavedo byla přestavěna z prvorepublikové vily. Majitelem je indický jednatel společnosti Doma je doma.

    1) Ve vile bydlí předseda Poslanecké sněmovny. Kdo to teďka vlastně je?       4) Řadové rodinné domky podle Fr. Roitha
    2) Někdo má na zahradě altán, někdo poutní kapli                                               5) Krystalizující zdraví nad vchodem–to se hned jde k lékaři radostněji
    3) Tady bydlel národní umělec Jaroslav Seifert                                                   6) Břevnovská náves ještě v sedmdesátých letech

U Ladronky 31 – Funkcionalistická vila postavená v letech 1938-39 podle návrhu architekta Pavla Smetany, jeho manželkou byla spisovatelka Jindřiška Smetanová. Severní průčelí člení úzké okenní pásy a nápaditě koncipované vstupní schodiště vede do přízemí i patra. Právě diagonální linie schodiště je výrazným motivem stavby. V polovině devadesátých let ji stát koupil za 27 milionů Poslanecké sněmovně České republiky, která ji rekonstruovala, a od roku 1997 slouží jako rezidence předsedy PS.

Poutní kaple U Ladronky 36 - Územím Břevnova prochází poutní cesta z pražské Lorety do kláštera v Hájku. První kaple stojí hned vedle hostince U Zelené brány (dříve U Vonásků), druhá je zbouraná, třetí kaple je na pozemku vily U Ladronky 36, poslední dvacátá stojí na obnovené poutní cestě před Hájkem.

U Ladronky 23 - Přímo proti poutní kapli stojí vilka, kde bydlel od roku 1938 až do své smrti 1986 básník Jaroslav Seifert. Narodil se na Žižkově, v roce 1929 vystoupl z KSČ kvůli nesouhlasu s nástupem Klementa Gottwalda do čela KSČ, v roce 1948 vystoupil ze sociální demokracie po spojení s KSČ, odsoudil invazi v roce 1968, v roce 1977 podepsal Chartu 77. I ty, co neholdují básničkám, okouzlí jeho vzpomínková kniha Všecky krásy světa. „Do nového bytu v Břevnově stěhovali jsme se v hodině, kdy se z otevřených oken okolních domů hlučně ozývaly rozhlasové reproduktory. Hitler hulákal a hrozil. Byl červen 1938. Radost z nového prostředí byla zkalena nacistickými hrozbami. Už jednou přes orná pole, na která jsme se dívali z oken, hnala se pohroma na náš národ. Bílá hora je nedaleko. Ale ještě zpívali ptáci a ještě byl mír! V Břevnově bylo tenkrát více zeleně než střech a z křivoklátských lesů vanul voňavý vzduch.“ Na druhou stranu národní umělec napsal i tyto verše: Život včel, jest roven hovnu, /mrd jenom pro královnu. /A nejhůř je na tom trubec, /ten nemrdá vůbec...

Nad Tejnkou 9 – Jako UFO bude působit dům Tomia Okamury mezi břevnovskými vilkami. Nový domov politika má být světový unikát. Dům bude tvořen dvaceti tubusy s maximální výškou 12,5 metru, aby nenarušoval české standardy na rodinné domy. Navrhl ho švýcarský architekt Christian Kerez. Ulice Nad Tejnkou je památkově chráněným územím, i tak nakonec netradiční stavba prošla. Okamura je nadšený: „Takový dům svět neviděl. Jsem připraven na to, že mi ho budou okukovat nadšenci architektury.“ Okamurův dům snů má stát 20 milionů korun, měl být hotov v prosinci 2018. Zatím hrubá stavba připomíná spíš Bastillu.

Ulice Osmého listopadu 6-62 – Družstvo Náš domov postavilo řadu bytových domů, konkrétně souvislou řasu 6 – 62 podle návrhu Františka Roitha. V jednom z nich strávil dětství a mládí jeho prasynovec a náš šéf.

Poliklinika, Pod Marjánkou 12 - Stavbu navrhl Richard Podzemný, architekt stadionu v Praze Podolí. Návrh je z roku 1959, stavba se realizovala v letech 1961-63. Ve výtvarné výzdobě se prolíná ještě pojetí padesátých let s novým trendem. Takže před vchodem je sousoší Žena s chlapcem, ale reliéfní řešení parapetních panelů už téměř připomíná „aktivní grafiky“ Vladimír Boudníka. Nad vchodem typicky „bruselskou stylizaci“ představuje vlys architektovy manželky Anny Podzemné - Suchardové, nazvané Krystalizující zdraví.

Klub 66, Břevnovská 5 – Do roku 1992 kino Radost, nyní folkový klub.

Břevnovská náves, nyní Anastázova – Zde stála typicky venkovská náves s barokní kapličkou a s usedlostmi barokního původu, na kterých po staletí hospodařily břevnovské rodiny. V padesátých letech Břevnov brutálně rozdělila Patočkova ulice (tehdy Pionýrů) a další urbanistický šok čtvrť utrpěla v letech sedmdesátých, kdy byla kvůli výstavbě sídliště zbořena náves. Naposled je možné ji spatřit v seriálu Hříšní lidé města pražského v díle Pěnička a Paraplíčko. Seriál byl natočen v sedmdesátých letech a těsně před dokončením se začalo s demolicí. Místo statků vyrostlo sídliště pro zaměstnance ministerstva vnitra, proto se mu říká Obuškov. Z celé návsi zůstala jen kaplička sv. Floriána.

    1) Teď kapličku obklopuje sídliště Obuškov                                               4) Prosklené atrium je o víkendu uzavřené,
    2) Břevnovský orloj                                                                                     5) ale altán pro veterány disponuje vším potřebným pro předvánoční mejdlo
    3) Takhle si ve Vojenské nemocnici představují rentgen                           6) Ve vojenské nemocnici mají teď i kapli

Terasové domy, Talichova – Náročně koncipované terasové domy navrhl V. Mulač v roce 1971. Stavěly se v letech 1972 - 1978.

UVN, U Vojenské nemocnice 1 – Rozhodnutí o postavení nové vojenské nemocnice padlo již v roce 1925. Ale nakonec byla Masarykova vojenská nemocnice vybudována podle návrhu Bedřicha Adámka až v letech 1936- 38. V červenci 1938 přijala první pacienty a příští jaro nemocnici obsadila německá armáda a začal ji využívat Wehrmacht jako svoji záložní nemocnici. V roce 1950 byla nemocnice přejmenována na Ústřední vojenskou nemocnici. V padesátých letech také pokračovala výstavba dalších nemocničních budov v duchu původního návrhu. Pro nás je důležité, že v roce 1994 se nemocnice otevřela civilním pacientům, a tak jsme tady častými hosty. Mezi křídly původní nemocniční budovy vzniklo v roce 2004 zastřešené prosklené atrium. V roce 2014 byl postaven kruhový altán jako dar pro válečné veterány, v jeho středu je umístěna fontána. Prázdný prstenec uprostřed zastřešení altánu představuje okno do nebe. A kdo by si pomyslel, že v nemocnici plné plukovníků bude v atriu nemocnice odhalena pamětní deska věnovaná pétépákům, kteří se v letech 1950-54 podíleli na stavbě nemocnice nebo že bude v areálu nemocnice zřízena kaple sv. Samaritána. Kaple byla otevřena v roce 2015.

ÚVN, Fotograf se svým objektem - Socha Petra Orieška z roku 1995 je před pavilónem radiologie CH2.

ÚVN, Pomník Zdeňku Kuncovi - Generálmajor MUDr. Zdeněk Kunc (1908–1985) byl český lékař, zakladatel československé neurochirurgie, Neurochirurgické kliniky lékařské fakulty. Od roku 1948 pracoval v Ústřední vojenské nemocnici, kde zahájil neurochirurgické operace. Je také autorem první učebnice neurochirurgie (1968). V roce 1954 se stal generálmajorem, v roce 1981 akademikem ČSAV. Stal se předobrazem hlavního hrdiny románu neuroložky Valji Stýblové Skalpel, prosím (1981), který zfilmoval v roce 1985 režisér Jiří Svoboda.

    1) Rothmayerova vila je nyní muzeum                                                         4) Vila podle návrhu manželů Oehlerových
    2) V roce 1928 stála vila naprosto osamocena                                             5) I Praha 6 má svou Zlatou uličku
    3) A nebylo ani stopy po Sudkově Kouzelné zahrádce                                 6) U Andělky se scházela vybraná společnost

Na Bateriích – Odtud v roce 1744 a poté 1757 pruské vojsko ostřelovalo z děl Hradčany a Strahov. Název místa Baterie se ale vžil až ve 20. a 30. letech 20. století, kdy zde začala vznikat téměř na zelené louce nová vilová čtvrť.

Vila Rothmayer, U páté baterie 50 - Vyučený truhlář Otto Rothmayer (1892-1966) vystudoval ještě před první světovou válkou UMPRUM, kde byl žákem Plečnika. Později se stal jeho asistentem při úpravách Pražského hradu. Vzhledem k tomu, že už rok po jmenování hradním architektem se Slovinec v roce 1921 odstěhoval z Prahy zpět do Lublaně a pro Hrad pracoval na dálku, zůstala realizace jeho hradních projektů pouze na Rothmayerovi. On dohlížel na výrobu exaktních modelů všech detailů, které se zhotovovaly dle Plečnikových nákresů, on byl u provádění definitivních prací. Když v roce 1934 Plečnik práskl dveřmi a definitivně opustil Hrad, překvapivě jmenoval prezident Beneš v roce 1936 jeho nástupcem Pavla Janáka. Rothmayer nezatrpkl a pracoval pod Janákem dál na úpravách Hradu dalších dvacet let až do roku 1956, kdy byli vyhozeni oba. Rodinnou vilu si Rothmayer postavil v letech 1928-29. Parcela byla na místě, kde nebylo ani stopy po střešovických vilkách, ani nemocnici. Ve vile žil se svou manželkou a synem Janem, který tu bydlel až do roku 2008. V roce 2010 vilu odkoupil Magistrát 12 milionů a po rekonstrukcie byla vila v roce 2015 otevřena jako domovní muzeum s expozicí Otto Rothmayer a Josip Plečnik - žák a jeho učitel. Vila je jedinečná svým slohem klasicizující moderny. Ve vile je nábytek navržený samotným architektem. V zimní zahradě jsou dnes vystaveny drobné plastiky od Josefa Mařatky a unikátní stativ Josefa Sudka, blízkého přítele, který v zahradě pořídil sérii snímků Kouzelná zahrádka. Rothmayer za svůj život nastřádal tolik předmětů, že ho vytěsnily z ateliéru a konec života nejraději trávil v suterénní místnosti domu. Za upozornění stojí jeden drobný detail. Jindy standardizované popisné číslo je unikátní – design číslic je Plečnikův, jeho žák červenou tabulku vytvořil speciálně pro svůj dům.

Vila sochaře Josefa Mařatky, U Páté baterie 40 – Vilu navrhl Pavel Janák v roce 1933. Sochař Josef Mařatka byl např. asistentem Stanisalvu Suchardovi, když 11 let modeloval slečnu Slepičkovu na pomníku Františku Palackému. Dcera Suchardy Marty vzpomínala: „Já jsem také na pomníku Palackého. Jako devítiletá holčička, musela stát modelem na Létající mládí. My děti jsme milovali Mařatku, který utíkával z tatínkova ateliéru a hrál si s námi na zahradě. Právě pro jeho vztah k dětem, tatínek rozhodl, že model Létajícího mládí bude dělat on, že mu jako model budu lépe držet. Zavěsili mne na prkno, ruce k němu přivázali a prohnuté tělíčko spočívalo jen na prstech u nohou. Jednou si Mařatka pochvaloval: Dneska se mi dobře modelovalo. Tři čtvrti hodiny jsi spala. Já jsem v té hrozné poloze dokázala usnout!“. Dosud zde bydlí Mařatkovi potomci.

U Páté baterie 12 – Funkcionalistický dům s ateliérem s rytířem na střeše je od architekta Jaromíra Kotíka.

U druhé baterie 19 – Zde se narodila i zemřela herečka Jana Rybářová (1936-1957). Ve filmu zazářila jako Anička ve Stříbrném větru. V Bulharsku, při natáčení filmu Labakan se seznámila s ženatým operním pěvcem Přemyslem Kočím. Nešťastná známosti a skryté deprese způsobily, že si 11. 2. 1957 pustila svítiplyn. V bytě v té době spali i její matka a bratr. Druhý den volal režisér Jiří Weiss, že by ji chtěl obsadit do filmu Vlčí jáma. Role schovanky nakonec proslavila jinou herečku – Janu Brejchovou.

Na Bateriích 13 - Funkcionalistickou vilu si nechal postavit pro svoji rodinu ředitel Ústřední sociální pojišťovny Antonín Marek v letech 1931-32. Autory návrhu byli architekt Oskar Oehler a tehdy ještě jeho partnerka Elly Sonnenschein. Strohý železobetonový korpus domu doplňují velké okenní plochy na východní straně a v jižním průčelí. Manželé, původně spolužáci z brněnské německé techniky Elly Sonnenscheinová (1905-1953) a Oskar Oehler (1904-1973) založili v roce 1932 kromě společné domácnosti také vlastní projekční kancelář. V roce 1939 se Oehlerovi rozhodli emigrovat do Austrálie, ale plán se nezdařil a byli internováni v Mnichově a v Berlíně, poté v koncentračních táborech. Po válce obnovili projekční kancelář v Ostravě a změnili si příjmení na Olárovi. V letech 1951-53 pracovali společně v Praze ve Stavoprojektu. Po smrti Elly projektoval Oskar v Hutním projektu, nejprve jako hlavní specialista a v posledních letech jako hlavní architekt. Po roce 1968 emigroval do Vídně. Kromě spousty mimopražských realizací navrhli v letech 1935–1936 manželé ještě funkcionalistickou vilu pro lékaře Josefa Kefurta v ulici V Nových Bohnicích 34.

Na zástřelu – Tady bydlel Honza Winkler z TURASu.

Kocourka, Ve Střešovičkách 36 - Kdysi se Kocourkou nazývala celá jižní stráň od Andělky k Břevnovu. Jméno je zřejmě po majiteli zdejší vinice. Domek čp. 6 se zachoval v podobě z druhé poloviny 18. století i s původním popisným číslem nad vchodem. Dům je zachycen na Ouden-Allenově pohledu Prahy z roku 1685. Až do roku 1785 stál na Kocourkách pouze tento jediný dům, tehdy byl přistavěn čp. 16 a stal se počátkem výstavby Střešoviček. Je zvláštní, že ulice Na Kocourkách, jedna z nejstarších střešovických ulic, byla pojmenována až roku 1957.

Andělka - Za osazenstvo vilkové kolonie na Andělce může tak trochu Jiří Melíšek (1932-2015), spisovatel a scénárista filmu Ať žijí duchové a zároveň soused Ally. Jiří Melíšek vzpomíná: „Někdy v roce 1968 jsem seděl ve vinárně s nějakým pánem a ukázalo se, že je to hradní architekt. Když zjistil, že dělám v rozhlase, tak řekl. ´Ježišmarjá, to znáte Gotta, Vondráčkovou?´ ´Znám i Vondráčkovou´, suše jsem odvětil. ´Od té kdybych měl věnování, tak vám dám všecko.´ ´A co byste mi dal?´ - Teď zrovna stavíme u Hradu takové řadové domky, tak jestli chcete, od hodiny tam máte bydlení.´ Na to jsme samozřejmě slyšel a slíbil jsem: ´Tu Vondráčkovu vám zítra přinesu.´ Přišel jsem domů, podepsal jsem Vondráčkovou, a když jsem mu ji přinesl, ukázal mi plány domku, kde bych mohl brzy bydlet. Zaplatil jsem zálohu a na radu kamarádů jsem pak na to staveniště jezdil s basama piv, aby stavba pěkně ubíhala. Nakonec baráček stál a já se všude chlubil, že mám vilu u Hradu. První se chytil Eduard Hrubeš, který se nastěhoval v létě 1970. Pak postupně přišel Janík Roháč (1932-1980) se Zuzanou Burianovou (číslo 21), Vlastimil Brodský s Janou Brejchovou (19), akademik Wichterle, jeden z otců Špejbla a Hurvínka Miloš Kirschner s Helenou Štáchovou nebo jazzový klavírista Milan Dvořák. Když v roce 1974 přibyl Janík Roháč, ihned začal kolektiv v ulici stmelovat. Na vánoce řekl: ´Přijďte k nám, trošku se napijem a půjdeme zpátky k dětičkám slavit Ježíška.´ Mluvil vždycky tak roztomile československy. Přišli jsme k nim, tam plná vana šampaňského, pak už ťukaly dětičky, ale Ježíšek nepřišel, protože jsme se opili jak dobytek…“ Od té doby se tu život dalších sedm let nezastavil. Tolik měl ještě Roháč vyměřeno života. Nejraději jsem měl Vlastíka Brodského. On vždycky působil tak trochu ukňouraně – stěžoval si, že má špatnou paměť a Janinka se doma učí role a on se taky učí a že by na to potřeboval mít klid. Tak mu moje žena Olga nabídla: ´Hele my jedem teď na Slovensko na čtrnáct dní něco natáčet, půjč si náš kvartýr´. Vlastík se rozjasnil, a když jsme se vrátili, bylo perfektně uklizeno a celej byt voněl Chanelem č. 5 – on si sem totiž vodil holky! Našli jsme od něj krásnej vzkaz: ´Olinko, vracím ti klíče od vašeho baráčku, který jsem v době vaší nepřítomnosti bohatě využil nejen na zalévání. Děkuji za důvěru chudému starému herci. Omládnul jsem a zbohatnul. Volala vám sousta krásných lidí. Majka z Vídně, Marcela z Mnichova, hezky jsme si pohovořili. Vaši přátelé se stali i mými přáteli. Tvůj Brodský.´ Na Roháče Melíšek taky vzpomínal:“ Jelikož jsme v ulici první a řadě, tak když se Janík vracel pozdě v noci z natáčení, tak házel kamínky do oken. Potřeboval se ještě povídat. „Len kokoti spí,“ vpadl vždy rozjásaný dovnitř. Jednou přišel ve dvě hodiny v noci celej rozzářenej a říkal: ´Stal se zázrak. Werich si našel novú milenku – tak to je stoprocentně zdráv´. A oslavovali jsme až do rána, že se Werich uzdravil. Melíškovi ve svém domě pořádali pravidelné večírky s Milošem Kopeckým a doktorem Plzákem. “Milda Kopecký vždycky přišel ukázat nový úlovek, novou slečnu. Když nepřišel čtrnáct dní, tak jsem mu volal, co se děje – a on řekl: ´Nemám, co bych vokázal´.“ Jiří Melíšek měl v přízemí sloup s podpisy slavných návštěvníků, který mu založil Janík Roháč. Největší mejdan se na Andělce konal u příležitosti Roháčových pětačtyřicátých narozenin. Janík slavil v tak velkém stylu, jakoby tušil, že se padesátin nedožije. Tehdy se v jeho domě sešli všichni, co v šoubyznysu něco znamenali. Po odchodu Janíka Roháče už na Andělce nebylo tak veselo. Brodský se po rozvodu s Brejchovou odstěhoval. Nakonec zbyl jen Eduard Hrubeš, Jiří Melíšek umřel v roce 2015.

    1) Rozzářená ulička Pod Bateriemi                                                         4) Konečně jsme doputovali ke Hvězdě
    2) Rozzářená Praha pod námi                                                                5) Vystoupali jsme do restaurace Kanada
    3) Tady začala svou pouť Charta 77                                                       6) a mezi konzumací jsme mohli sledovat, co se děje na ledě

Nám před Bateriemi 14 – Zde bydlí Iva Janžurová se svými dcerami a jejich rodinami.

Střešovická 64 - Na domě je pamětní deska s textem: „V tomto domě žil a pracoval Zdeněk Urbánek 1917-2008 Autor, překladatel, bojovník za lidská práva. Z tohoto místa se 6. 1. 1977 vydala na svou historickou pouť Charta 77“. Přesně to bylo takhle: Ve čtvrtek 6. ledna 1977 se měla československá i zahraniční veřejnost poprvé dozvědět o prohlášení Charty 77. Zatímco Pavel Kohout se postaral o propašování textu za hranice a publicitu ve světových médiích, Václav Havel si vzal na starost rozeslání textu všem dosavadním 242 signatářům a také předání Charty do tehdejšího parlamentu – Federálního shromáždění. Chtěl vše rozvést svým mercedesem, ale ten se porouchal – jak se později ukázalo, i v tom měla prsty StB. Havel proto povolal svého kamaráda a též signatáře Pavla Landovského, ať za ním přijede svým autem. Třetím do party byl Ludvík Vaculík. Nikdo z nich toho rána netušil, že šíření Charty začne scénou jak z akčního filmu, automobilovou honičkou v pražských ulicích. StB zjistila, že 6. ledna mají být převáženy jakési texty. Od 6:30 proto čekala na Smíchově před domem v Mělnické ulici, kde Landovský bydlel. Po deváté herec nastartoval svůj Saab a vyrazil do ulice U Dejvického rybníčku, kde tehdy bydlel Havel. „V 9:45 opustil Boháček (tak označovala StB Landovského) bydliště a nasedl do svého vozu. V ruce nesl modrou sportovní tašku, kterou uložil do vozu ABP 86-98 bílý SAAB. Tím zacouval do ulice U Dejvického rybníčku. V tuto dobu zde nebyl objekt pod kontrolou. Asi po pěti minutách vyjel Boháček se svým vozem, ve kterém seděli Vaculík a Havel,“ stojí ve zprávě ze sledování. Následně se disidenti zastavili u Zdeňka Urbánka ve Střešovické ulici. Zatímco Havel a Vaculík k němu odnesli dvě modré sportovní tašky, Landovský odjel ke Kohoutovi na Hradčanské náměstí. Strávil u něj jen několik minut, při cestě zpět přibrzdil u jedné z telefonních budek, ze které si zavolal, a poté se vrátil k Urbánkovi. K honičce došlo až těsně před polednem. Když Landovský, Havel, Vaculík odjížděli v Saabu směrem k ulici V Průhledu, pronásledovali je agenti Těšný v modré simce, Mareš v zeleném žigulíku, Fráz v Renaultu 16 a Závodský v zeleném Fiatu. Landovský si jich ale všiml a v ulici Na Pískách se mu podařilo estébákům na chvíli zmizet. „Protože jsem měl toho Saaba nadupanýho, tak jsem to osolil, prolítl jsem viaduktem, přejel Leninku, zamířil na Hanspaulku, ale na kdejaké křižovatce se za nás přidávala další a další embéčka s třímetrovejma anténama, já měl na tachometru hodně přes sto dvacet,“ líčil herec. StB zaznamenalo: „Pro riskantní jízdu Boháčka nebyl další směr jízdy jeho vozu zachycen.“ Mezi tím Landovský zastavil u poštovní schránky a Václav Havel do ní naházel svou tašku s dopisy pro signatáře Charty. „Vašek cpal do tý schránky dopisy s Chartou, to si nedovedeš představit, jak to jde pomalu, ale podařilo se mu tu jednu tašku, v který bylo asi čtyřicet dopisů, odeslat,“ popsal vhazování dopisů Landovský. Ve zprávě StB o závěru sledování stojí: „Po krátké chvíli byl vůz Boháčka zachycen v ulici Gymnasijní, kde byl objekt spolu s Vaculíkem a Havlem realizován.“ „Já jsem jenom zevnitř toho auta zacvakl špunty u dveří, aby na nás hned nemohli. Ještě jsem Vaškovi povídal: „Vidíš, teď třískaj do auta, trochu se unavěj a až budou třískat do nás, nebude nás to tak bolet! A Vašek na to pronesl památnou větu: To nám ten boj za lidský prráva hezky začíná!“

Zahradnictví Chládek, Střešovická 47 - Zahradnické centrum bylo založeno v roce 1992 manželi Chládkovými na restituovaném pozemku. Zahradnická tradice rodiny Chládkových sahá až do 18. století a proto rozhodnutí vybudovat zahradnictví na pozemcích, kde začínal praděda dnešního majitele, bylo přirozené. K původně zastavěné plochy 320m2 se v roce 1996 a 1998 přistavěly další dvě lodě prodejního skleníku. V letech 2002 – 2003 byly foliové skleníky přestaveny na prodejní zasklené plochy. Poslední největší přestavbou prošlo zahradnické centrum v roce 2008, kdy ke stávajícím skleníkům přibylo dalších 2000m2 prodejních ploch. A v roce 2009 byla otevřena restaurace přímo v areálu zahradnického centra, jediná její nevýhoda je, že zavírá společně s centrem.

Zimní stadion Hvězda, Na Rozdílu 1 – Klub vznikl s původním názvem HC Praha v roce 1969. Od roku 1983 má vlastní stadion. V roce 1992 byl stadion zastřešen. Současný název klubu odkazuje na nedaleký letohrádek Hvězda. Již od svého založení se klub zaměřuje na výchovu mládeže. HC Hvězda má kromě mužstva mužů a veteránů i dvanáct mládežnických družstev, ve kterých hraje více než 250 chlapců od 5 do 20 let. A kromě toho je zde i restaurace Kanada s výhledem na ledovou plochu.

« NAHORU

TOPlist