Expedice O2 aneb Obě Orlice
22. 5. - 26. 5. 2019
navštíveny: pivovar Holba Hanušovice, Dělostřelecká tvrz Hůrka, Králíky, pramen Tiché Orlice, Rozhledna Val, Klášter Hora Matky Boží Hedeč, pěchotní srub U továrny, Mladkov, tajná nemocnice Těchonín, Jablonné nad Orlicí, pivovar U Černého medvěda, smírčí kříž Verméřovice, tvrz Orlice, Muzeum řemesel a zámek v Letohradě, pivovar Žamberecký kanec, rodný dům Prokopa Diviše, hrad Litice, pivovar Clock Potštejn, zámek Doudleby, Nový zámek Kostelec nad Orlicí, zámek Častolovice, Suté břehy, Podorlický skanzen Krňovice, pivovar U Hušků Běleč, Všesportovní stadion, Koželužská škola, Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové, soutok Labe a Orlice, Pivovarské domy HK, Borohrádek, Peliny Choceň, Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, přírodní bludiště Labyrint, Bezpráví, nádraží Ústí nad Orlicí
Popis trasy
Jaká expedice byla
Středeční prolog expedice O2 podle obou Orlic se odehrál na Moravě. Z vlaku v Hanušovicích jsme rovnou sjeli do pivovaru. Stačila jedna čepice Holby a už byl vymyšlen bojový pokřik O - O - O – ÓÓÓ - 2. Po ukončení nácviku jsme vyrazili proti toku zdivočelé Moravy. Další úspěšný trénink v Dolní Moravě, kde se mžení definitivně proměnilo v déšť. A tak v Králíkách žádné KPČ v dělostřelecké tvrzi Hůrka, natož v muzeu celnictví, ale rychle do apartmánů u truhláře a pak mezi kapkami deště na náměstí, kde jsme svedli tuhý boj se silným Gustavem (vzpomínáte Litovel – Gustav Frištenský?)
Ráno pochmourno, zdatnější jeli přivítat ranní frakci k vlaku, my jsme začali rovnou stoupat. U pramene Tiché Orlice v pláštěnkách, ale šťastni – musíme si bouchnout, že výš už zaručeně nepojedeme. Přes rozhlednu, ze které nebylo v mlze skoro nic vidět, do kláštera v Hedči a hlavně restaurace s velice nepřiléhavým názvem Poutní dům. U nás se svítí, přijelo dvacet úplně promočených poutníků, ale nevpouští se. Museli jsme ještě přetrpět prudký sjezd zpátky do Králíků a pak už bylo blaze. U Lípy jsme si O-O-O běd natáhli o kafe s, a když rosnička dala pokyn k evakuaci, opravdu už nepršelo, nelilo a do konce expedice už nepadla ani kapka. Širokým údolím ponejvíce po uzounkých silničkách do Mladkova (zavřená hasičská hospoda- nešel proud), do Těchonína, kde se Julek opožděně hlásil do služby v super tajné nemoci. V Jablonném tak brzy, že jsme jeli do pivovaru U Černého medvěda ještě před ubytováním na koupališti a v Srdíčku a pak se tam znovu dotrousili po zahnízdění.
V pátek ráno loukami do tvrze Orlice, kde nás dojela Stáňa a hned bylo živo, z muzea řemesel v Letohradu nám málem odjela kabrioletem Kaipan. My jsme se raději vnutili do zámku podívat se na polovinu světničky Járy Cimrmana a pak do baru Rolland. Jen jsme párkrát šlápli do pedálů a rázem jsme byli v Žamberku u Divoké Orlice. Oběd v Žambereckém kanci s devítkou Kormidelníkem neměl chybu, sama servírka nám nabídla, že nás sládek (už mu bylo osmnáct?) provede podzemím pivovaru. Blesková návštěva spřátelené šestnáctky i Prokopa Diviše. Někdo na hrad Litice, někdo rovnou do Clocku, ale všichni museli překonat „cyklostezku“ podle Orlice a ďábelské stoupání do Brné. V Potštejně v pivovaru odměna hořko-sladká – hned naproti je cukrárna. Podvečerními loukami do kempu v Kostelci – jé, tady už jsme byli na Cykločundru. Dlouho jsme odolávali zimě na terásce před kempovou hospodou, ale nakonec jsme Janu slavili vevnitř.
V sobotu po ránu jsme si užili s Jarmilou něco starých pověstí pod „Erbenkou“, projeli jsme parkem hraběte Kinského a způsobně vedli kolo u hraběnky Šternberkové. V Týništi jsme odložili v Roubence přebytečné saky paky a ve Worker´s Pubu (co by tomu asi řekl Zápotocký, že mu přejmenovali Dělnický dům) jsme si dali opožděné ranní pivo. Pak už rovnou do lůna přírodního parku Orlice. U skanzenu v Krňovicích jsme potkali prvního z domorodců Podorlického kmene – Lucku a s ní dojeli na oběd v pivovaru U Hušků. Jedeme přímo po břehu Orlice a stotisícové město nevidět. Jen se náhle vynořila lízátka a studijní knihovna a už je tu soutok. Tak další vrcholové foto a hajdy na náměstí na pivo. Je to neuvěřitelné, ale museli jsme Libigerovi radit, kde má v Hradci ten nejjasnější Klenot. Cesta zpět hradeckými lesy ubíhala jako vítr. V pět v Klenotu, v Týništi před šestou (kecám před sedmou). V Roubence abiturienti skoro našeho věku (diskotéka a la Cést la vie), ale Worker´s Pub to jistí večeří i hokejem v televizi.
O co luxusnější snídaně v Roubence, o to zajímavější prostředí v Murphy´s baru v Borohrádku (tady se nezavírá). Pivo za 22, někteří hosté od večera, ale hezké posezení na přilehlé terásce. Opět zelenými loukami a lány do Chocně. Peliny jsou jak hotel, tak i skály – obé navštíveno. V Brandýse na počest Komenského vysadili Labyrint – pár keříků, jak v něm mohli ti tři blbci ve člunu zabloudit. Mohli. Šéf nás sice dovedl po našich mnoha marných pokusech k ráji srdce, ale pak nám utekl a kdyby nepomohl další nepotměšilý účastník expedice, tak tam bloudíme dosud. V Bezpráví U Pildy se někteří dožadovali předčasného závěrečného zhodnocení: "Je to v popisu cesty!". Naštěstí paní Pildová vyšťourala jeden, jediný vychlazený Brut, a tak první zhodnocení dopadlo výtečně. A U Kačera v Ústí těsně před nádražím už jsme hodnotili jeden za druhým. Vlak frakce časný odjezd měl brutální zpoždění, a tak jsme je chudáky přibrali k nám do o hodinu pozdějšího vlaku. O - O - O – ÓÓÓ ten je narvaný, ale naštěstí za O - O - O – ÓÓÓ 2 hodiny jsme byli v Praze!
2) Jedeme proti zdivočelé Moravě 5) Pramen Tiché Orlice je řádně označen
3) Dělostřelecká tvrz Hůrka nad Králíky 6) Vrcholové foto u pramene
středa Hanušovice – Králíky 20 km
Hanušovice (německy Hannsdorf) - Město ležící na soutoku řeky Moravy a říčky Branné bylo založeno počátkem 14. století. V Hanušovicích se nachází památkově chráněný barokní farní kostel sv. Mikuláše, fara a sochy sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie. Žije zde přibližně 3 200 obyvatel.
Pivovar Holba, Hanušovice - Pivovar vyrábí tradiční české pivo podle původních receptur od roku 1874. V současné době je součást akciové společnosti, která sdružuje tři severomoravské pivovary: Hanušovice, Litovel a pivovar Zubr z Přerova. Roční výstav se pohybuje okolo 350 tisíc hl ročně.
Pivovarské muzeum, Zábřežská 265 – Součástí muzea je i Pivovarská restaurace, kde čepují osm druhů Holby.
Pěchotní srub U nádraží - Poblíž železniční stanice Červený Potok stojí pěchotní srub K-S 8. Srub byl postaven v rámci prvorepublikového pohraničního opevnění ve 30. letech minulého století. Dnes je objekt využíván jako vojenské muzeum zaměřené na předválečné opevnění.
Králíky (německy Grulich)- Historicky se jedná o nejvýchodnější město Čech, při trojmezí s Moravou a Slezskem (resp. Kladskem). Poblíž se nachází strategicky důležité Mladkovské sedlo se silničním a železničním přechodem do Polska. Nedaleko Králík prochází jedno z hlavních evropských rozvodí mezi Černým a Severním mořem, asi 20 km severně od města na Králickém Sněžníku pramení řeka Morava. Historické jádro je městskou památkovou zónou.
Dělostřelecká tvrz Hůrka, Králíky - Měla se stát opěrným bodem předválečného systému opevnění. Výstavba probíhala v letech 1936–1938. Bojeschopná měla být v druhé polovině roku 1939. K tomu už však nedošlo. Za války bylo na objektech tvrze vyzkoušeno několik vyvíjených zbraní německé armády. Němci také začali upravovat podzemní prostory pro výrobu leteckých součástí. Po druhé světové válce se z objektu stal sklad munice. Až v roce 2008 byl celý objekt převeden na město Králíky a zpřístupněn pro veřejnost.
Muzeum celnictví, Králíky - V budově bývalého gymnázia byla v roce 2018 otevřena expozice Východočeského památníku celnictví. Muzeum mapuje vývoj a historii výběru cla od starověku až po současnost. Největší zájem je o ukázky pašovaného kontrabandu. Např. konzervované sušené maso, poválečná americká pomoc z UNNRY, která se stala předmětem šmeliny v době lístkového hospodářství. Jsou zde vystavené uniformy, výstroj, výzbroj a pomůcky celníků, plomby, cejchované míry, písemné záznamy. Mezi nejcennější patří historické celní tarify z tereziánského období, nejstarší je z roku 1766. Některé části jsou stylově zařízené, například jako kancelář Josefa Němce, manžela spisovatelky Boženy Němcové, nebo jako služebna Finanční stráže. Nejnovější expozice se věnuje pašování, vystaveny jsou boty, hodinky, různá elektronika. Jsou to ukázky padělků, které jsou k nerozeznání od originálů.
čtvrtek Králíky – pramen Tiché Orlice – Jablonné nad Orlicí 37 km
Orlice - Její celková délka činí 33 km (od soutoku Divoké a Tiché Orlice), Vzniká soutokem Divoké Orlice dlouhé 99 km (na území Česka) a Tiché Orlice dlouhé 108 km. Tok řeky Orlice charakterizují četné meandry a slepá ramena. Jde o jeden z mála zachovalých a minimálně narušených vodních toků v Česku.
Tichá Orlice - Pramení na západním svahu hory Jeřáb v Hanušovické vrchovině, nad Horní Orlicí ve výšce 865 metrů n. m. Pramen je přístupný z odbočky po modré značce. Pod obcemi Lichkov a Mladkov protéká zalesněným údolím přes Těchonín k Jablonnému nad Orlicí. U Albrechtic nad Orlicí v soutoku s Divokou Orlicí tvoří řeku Orlice. Jediným větším přítokem je Třebovka zleva v Ústí nad Orlicí. Řeka protéká několika velkoplošnými chráněnými územími. Od obce Mladkov níže byl přímo na ochranu řeky zřízen Přírodní park Orlice.
Divoká Orlice - Pramení v horských rašeliništích Czarne bagno na území Polska v nadmořské výšce 800 metrů, jižně od lázeňského městečka Duszniki-Zdrój. Na české území vstupuje nad osadou Trčkov v nadmořské výšce 695 m. Od soutoku s Černým potokem tvoří státní hranici v délce téměř 30 km. Leží při ní obce Orlické Záhoří a Bartošovice v Orlických horách. Pohraniční úsek končí malebným chráněným územím Zemská brána. Pod Kláštercem nad Orlicí a Lhotkou je na řece přehradní nádrž Pastviny s vyrovnávací nádrží u obce Nekoř. Úsek mezi Liticemi nad Orlicí a Potštejnem tvoří romantické údolí s peřejnatou částí řeky, která je vodákům známá jako Litický oblouk. Od Doudleb a Kostelce nad Orlicí se tok řeky hodně zklidňuje.
2) Dohlédli jsme stěží na klášter v Hedči 5) I v Králíkách bude pivovar, zatím jen jeho obrázek na plechové ohradě
3) Poutní dům a nepustí nás, zmoklé jak slepice, dovnitř?!? 6) Na tvrzi U továrny zkoušeli Němci pevnost betonu
Rozhledna Val, nad Králíky - Ocelová konstrukce byla postavena v roce 2002. Horní část slouží a slouží k potřebám radiokomunikací, na úpatí je umístěn vodojem. Celková výška rozhledny je 35 metrů, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 22 metrů. Z něj se vám naskytne výhled na Kralický Sněžník, panorama Jeseníků nebo Orlické hory. Rozhledna je volně přístupná.
Klášter Hora Matky Boží, Hedeč - Počátky vzniku kláštera souvisí s dokončením poutního kostela. Je barokní, kromě kostela Nanebevzetí Panny Marie je jeho součástí kaple Svatých schodů s ambity, pramenem, hřbitovem a poutním domem. Přístupová cesta z Králíků je lemována sedmi šestibokými kaplemi Roku 1883 byl klášter za kostelem zrušen a do uprázdněné budovy se nastěhovali redemptoristé, kteří zde zůstali až do roku 1950. Následně zde byl zřízen jeden z tzv. centralizačních klášterů pro řeholníky, kteří byli komunistickým režimem vyhnáni ze svých působišť. Tuto nešťastnou minulost připomíná hlavní expozice Památníku obětem internace. Vyplatí se koupit společný lístek do ambitů i památníku internace. V restauraci – bývalém poutním domě točí pivo Prorok z pivovaru v Neratově.
Pozorovatel, Mariánský kopec - Socha zde stojí od roku 2005. Říká se mu Turista, ale jeho autor německý sochař Emil Wiele ji nazval Pozorovatel. Socha vznikla na sochařském sympoziu v Králíkách, autor se údajně nechal inspirovat menhiry v Stonehenge.
Králíky (německy Grulich) - Historicky se jedná o nejvýchodnější město Čech, při trojmezí s Moravou a Slezskem (resp. Kladskem). Poblíž se nachází strategicky důležité Mladkovské sedlo se silničním a železničním přechodem do Polska. Nedaleko Králík prochází jedno z hlavních evropských rozvodí mezi Černým a Severním mořem, asi 20 km severně od města na Králickém Sněžníku pramení řeka Morava. Historické jádro je městskou památkovou zónou.
Pěchotní srub U továrny, za Králíky – Byl vybudován v listopadu 1936. Osádku mělo tvořit 35 mužů. Během okupace se na srub testovaly protibetonové střely Röchling, a tím došlo k jeho značnému poškození. I po válce se stal zdrojem stavebního materiálu a místem skládky a jeho devastace pokračuje dosud.
Mariánská skála u Mladkova – Na jejím úpatí vyvěrá údajně zázračná studánka, vedle ní je umístěna socha bohorodičky a sloup. Na skále stála ve středověku tvrz Mladkov.
Mladkov – V hospodě U Bohouše jsme přespávali při Paukově stezce v roce 2001. Už nefunguje, místo ní jako dobrá náhrada je Dům hasičů.
2) V pivovaru U Černého medvěda jsme strávili celý večer 5) Smírčí kříž ve Verméřovicích kvůli zabití kolovrátkem
3) A v Srdíčku naproti někteří z nás spali 6) V tvrzi Orlice je i wellness
Fotoalbum expedice...
Nemocnice, Těchonín - Centrum biologické ochrany Těchonín se specializuje se na vysoce nakažlivé a smrtelné choroby, jako např. ebola, SARS. Biologická ochrana se stala prioritou po teroristických útocích 11. září 2001. V roce 2002 se Česká republika na summitu NATO zavázala k výstavbě specializované infekční nemocnice. Nemocnice byla zkolaudována v roce 2009. Její účel byl utajován až do roku 2014, teprve tehdy začala patřit do sítě zdravotnických zařízení a jako jediná v zemi smí testovat ebolu. Zařízení jede naplno jen dvakrát ročně při cvičení, jinak vyčkává v pohotovosti. Celé zařízení je izolováno od vnějšího světa. Okna zde nejdou otevřít, na několik pokojů ve zcela oddělených patrech připadá obří technické zázemí sestávající z filtrů, čističek a vzduchotechniky. Personál včetně uklízeček zde chodí pouze v oblecích s dýchací maskou, nebo přímo ve skafandrech, které jsou tlakované vzduchem.
Jablonné nad Orlicí - Jablonné se poprvé připomíná jako trhová obec snad už roku 1093, bezpečné záznamy od roku 1304. Král Václav II. daroval Jablonné Závišovi z Falkenštejna, ve 14. století patřilo zbraslavskému klášteru. Obec byla velkou převahou česká, roku 1929 se k německé národnosti hlásilo jen 1 % obyvatel. Na čtvercovém náměstí, které je památkovou zónou, je několik pozdně barokních domů, dva roubené s charakteristickými lomenicemi a Mariánský sloup z roku 1748. Na mostě a v ulici Českých bratří je několik barokních soch z 18. století. Pod náměstím je model chaty a rozhledny na Suchém vrchu, vyrobený v šedesátých letech minulého století.
Pivovar U Černého medvěda, náměstí 5. května 24 - Pivovar sídlí v historickém domě U Černého medvěda z konce 16. století, do začátku 19. století sloužil jako usedlost. V pivovaru vaří piva Medvěd a Adler.
Koupaliště, Jablonné – Na začátku 30. let 20. století se Jablonné stalo vyhledávaným místem letního pobytu. Nejvyhlášenější byl penzion Filipinum. V té době se okrašlovací spolek rozhodl vybudovat ve městě koupaliště. Mohl to uskutečnit díky subvencím od státu na vybudování hospodářské nádrže k plavení dobytka. Dobytek se zde pochopitelně nikdy neplavil, ale koupaliště s kabinkami a sprchami bylo otevřeno v roce 1933. Jablonné bylo české město, ale okolní vesnice byly německé. Při vyměřování hranic záboru Sudet v roce 1938 mělo nedávno zbudované koupaliště na kraji města připadnout do Sudet. Český účastník vyměřování Václav Jansa se s lítostí v hlase obrátil na velícího důstojníka říšské moci a poznamenal, že takto budou ochuzeni o radost z pohledu na koupající se dívky všichni starší páni z Jablonného. Zástupce Říše zavelel skupině „Zurück“, čímž se hranice posunula až za koupaliště.
pátek Jablonné nad Orlicí – Kostelec nad Orlicí 51 km
Kašna, náměstí 5. května - Kašna má tvar obří lžíce, měří 4 metry a váží 750 kilogramů. Když se totiž v 80. letech rozhodovalo, jaký ideologický pomník má uprostřed Jablonného stát, podařilo se architektovi Petru Fuchsovi přesvědčit soudruhy z okresního výboru, aby odsouhlasili jiný motiv. Obří lžíci - symbol dřevařství a také chudoby zdejších lidí, kteří měli vždy hluboko do talíře. Lžíce sloužila jako kašna a původně byla napájena pitnou vodou z vodovodního řádu. Dnes už pitná voda v kašně neteče, ale nedaleko je umístěné pítko. Samotná obří lžíce už není původní, její přesnou repliku vyrobili v roce 2014.
Kamenný most přes Orlici, Jablonné nad Orlicí - Byl postaven jako tříobloukový v roce 1840, aby nahradil již starý most. Na mostě jsou dvě sochy z 18. století sv. Jana Nepomucký a sv. Florián.
Smírčí kříž, Verméřovice – Stojí hned u silnice v zahradě mateřské školky. Jednoho pozdního večera se vracela děvečka, která sloužila ve statku, z předení. Její milý si na ni počkal v křoví, aby ji vystrašil. Vybafnul na ni, ale ona byla žena činu, a protože měla v ruce kolovrat, praštila ho a on padl na zem mrtev. Od té doby stál na tomto místě smírčí kříž. Jsou to hrubě tesané kamenné kříže, které se zhotovovaly na důkaz odčinění viny.
Tvrz Orlice, Letohrad - Tvrz byla založena pravděpodobně na konci 13. století, v 16. století byla upravena v renesanční zámek. Po roce 1650 se majitelé přemístili na kynšperský zámek a objekt byl upraven pro hospodářské účely. Nově zrekonstruovaný areál tvrze je v provozu od roku 2012. Historické místnosti, sklepení, skleněné podlahy, kterými je vidět do hloubky 4 metrů, unikátní nástěnné malby jsou doplňkem hotelu s wellness.
2) Město mělo peníze jen na polovinu jeho světničky 5) Stejně jako rodný domek Prokopa Diviše
3) Pivovar Žamberecký kanec má velice příjemnou restauraci 6) Zřícenina hradu Litice je hezká, ale vysoko
Letohrad - Do roku 1950 mělo město název Kyšperk podle stejnojmenného hradu Kyšperk, ze kterého jsou dnes patrné jenom zbytky. Město bylo na krátkou dobu přejmenováno na Orličné a poté definitivně na Letohrad. Název Letohrad je umělý a nemá v historii žádnou oporu. Historické jádro tvoří městskou památkovou zónu. Nejstarší zmínka o hradu je z roku 1308, o městečku 1513. V letech 1680–1685 byl kostel sv. Václava s honosnou štukovou výzdobou přesahující regionální význam. U kostela je pomník buditele F. V. Heka, jenž byl předobrazem Jiráskova románové postavě F. L. Věka. V 18. století byl na náměstí postaven monumentální morový sloup, v letech 1734–1736 pětiboká barokní kaple sv. Jana Nepomuckého nad městem. Od první poloviny 19. století se Kyšperku říkalo „sirkařský“. Rozmohla se zde výroba sirek a to ještě o dva roky dříve než v Sušici.
Tyršova 305, Letohrad – Rodný dům Josefa Korbela. Narodil se v roce 1909, od roku 1933 pracoval na ministerstvu zahraničí, v letech 1936-39 byl atašé v Bělehradě, kde se roku 1937 narodila jeho dcera Madeleine, pozdější ministryně zahraničí USA Albrightová. Za války vedl československé vysílání BBC v Londýně, v letech 1945 – 48 byl velvyslancem v Jugoslávii, v roce 1948 emigroval do USA, kde působil jako profesor na univerzitě Colorado. Zemřel v roce 1977.
Muzeum řemesel, Nový dvůr 143 - Bývalý hospodářský dvůr (kolem 1720) je dnes jedno z největších ve střední Evropě. Mezi nejzajímavější expozice patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry, vozovna historických vozidel a 100 let stará školní třída s ukázkou národních krojů.
Informační centrum, Václavské náměstí – Rodný dům spisovatele a komunisty Petera Jilemnického (1901-1949 Moskva). V nejkratším slovníku slovenského jazyka je uvedeno jeho jméno jako ilustrace jednoho z obsažených slov – „Peter Jilemnický bol kokot“.
Zámek, Václavské náměstí - Pozdně barokní zámek byl postaven v roce 1680. V 19. století vznikl zámecký park s mnoha vzácnými rostlinami (např. kandík psí zub). V zámecké zahradě rostl až do roku 2014 buk lesní, pod kterým se odehrávalo mnoho svateb i stříbrných a zlatých. Když byl buk nuceně pokácen, vznikly z jeho dřeva dvě lavičky. Na nich jsou umístěny dva páry – jeden mladý a druhý starý, které umožňují navázat na tradici ve fotografování. V zámeckém parku byla kdysi i oranžérie, později přestavěná na záchodky. V roce 2011 byly záchodky přestavěny na voliéru, které od té doby hostí papoušky. Jednou z expozicí zámku je i je muzeum Járy Cimrmana. Doporučujeme zejména navštívit Cimrmanovu světničku. Na terase zámku je socha Járy Cimrmana, kterou „vděční občané města Kynšperka instalovali u příležitosti stého výročí návštěvy Mistra v roce 1904“. Návštěvu Járy Cimrmana ve městě je doložena z těchto faktů: Ve sklepení pod topírnou dráhy byl nalezen linkovaný sešit, jenž byl pravděpodobně osobní zápisník Theodora Macháčka, který si dělal poznámky o údržbě strojů. V zápiscích ze začátku listopadu roku 1904 pod nánosem špíny bylo možno dešifrovat: „... je teprve začátek listopadu a zima jako (další slovo se nepodařilo dešifrovat). Do depa přišel jakýsi člověk, který chodil po topírně a neustále si něco kreslil do zápisníku. Před odchodem předal strojnímu topičovi nákres lopaty, kterou lze přikládat za roh.“ Nemohl to být nikdo jiný než Jára Cimrman.
Žamberk - Nejstarší doložená zmínka o Žamberku je na listině, kterou v roce 1332 zbraslavský opat prodával lanškrounskou rychtu jakémusi Tyczkovi (Tyčkovi) ze Žamberka. Historické jádro města tvoří městskou památkovou zónu. Ve městě je barokní zámek, který je veřejnosti nepřístupný. Kostel sv. Václava má věže vysoké 72 metrů. Proti pivovaru je městské muzeum, umístěné v empírové budově Kateřinského špitálu. Vedle něj se nachází židovský hřbitov založený pravděpodobně v 17. století. Nejstarší dochovaný náhrobek z roku 1731. Za nacistické okupace hřbitov demolován, po osvobození opraven. Jsou zde cenné barokní a klasicistní náhrobky.
Pivovar Žamberecký kanec, Žamberk, Čs. armády 1400 - Minipivovar Žamberecký Kanec byl založen v roce 1995. Značka piva má podobu se znakem města. V přední části pivovaru je tradiční pivnice. Obědové menu.
Tyršova rozhledna (Rozárka) - Dřevěná stavba je také nazývána jako rozhledna Rozárka. Byla postavena v roce 1932. Základ tvoří kamenná zeď postavená systémem kyklopského zdiva. Z výšky 16 metrů lze spatřit panorama Orlických hor, Králický Sněžník, polské příhraničí nebo Krkonoše.
Albertinum, Albertova - Eduard Albert (1841 Žamberk – 1900 Žamberk) byl český chirurg, univerzitní profesor, popularizátor české poezie, překladatel a básník. V roce 1889 koupil v Žamberku rozsáhlý pozemek a nechal zde postavit vilu, do níž si zval významné osobnosti kulturního i politického života. K jeho přátelům patřili T. G. Masaryk, Jaroslav Vrchlický, Karel Klostermann, F. L. Rieger, Alois Jirásek, Adolf Heyduk. Věnoval se různým činnostem, psal básně, společně s T. G. Masarykem a Jaroslavem Vrchlickým pátral po stopách Českých bratří v Žamberku. Po jeho smrti vilu společně s pozemky dědici prodali a v průběhu několika let zde bylo vystavěno sanatorium pro léčbu tuberkulózy, nazvané na památku pana profesora „Albertinum“. Po Eduardu Albertovi nese název areál budov Univerzity Karlovy v Praze - Albertov. Muzeum starých strojů, Žamberk - V bývalé továrně se nachází muzeum starých strojů. Muzeum nabízí expozice zaměřené do různých odvětví historické techniky a jejího vývoje. Prohlédnout si zde můžete parní stroje, lokomotivy, staré motory, obráběcí stroje i historické automobily.
Rodný dům Prokopa Diviše, Betlém 326, Žamberk - Helvíkovice - Expozice v domku je rozdělena na dvě části, světnice je vybavena do přibližné podoby, v době vynálezcova narození. Žil 1698 až 1765. Druhá část se věnuje Divišovým studiím, vědecké, léčitelské a kněžské dráze. Před domkem stojí replika původního bleskosvodu.
Hrad Litice – Na vysokém skalnatém ostrohu nad meandrem Divoké Orlice byl založen hrad koncem 13. století. Za Václava II. se stal majetkem českých králů. Za Jiřího z Poděbrad se na hradě prováděly nákladné úpravy, které vytvořily z Litic jednu z nejpřednějších pevností. Jako panské sídlo sloužil naposledy ve 2. polovině 16. století. Poté přestal být udržován, chátral. V roce1815 získal hrad Jan Parish. Jeho potomek Karel Parish v letech 1933–1935 nechal hradní zříceninu rekonstruovat. Opravil a zpřístupnění jižní paláce. Budova byla nově zastřešena valbovou střechou, zřízeny dřevěné stropy nad prvním a druhým patrem a vybudováno dřevěné schodiště do pater.