95. Hanspaul City II
neděle 5. 12. 2021
navštíveny: OC Bořislavka, usedlost Beránka, vila U lesa, Kodešova vila, Linhartova vila, Pernikářka, vila manželů Stránských, vila Jaroslava Šaldy, bývalý hotel Praha, Kellnerova vila, vila Antonína Engela, vila Richarda Klenky, Hruška vila, Jakešova vila, vila Oldřicha Blažíčka, vila Stretti, Kotlářka, vila Vlasty Buriana, francouzské školy, Steinova vila, Dvojčata ve svahu, viladomy od Ladislava Lábuse, vila Lídy Baarové, Verunáčova vila, Mölzerova vila, usedlost Špitálka, Na Staré faře
Pozvánka
Sraz ve 13 hodin. Sice nám po třiceti letech postavili OC Bořislavka, ale je v ní jediná restaurace - suši. Takže sraz bude před bývalou hospodou Bořislavka nad bývalým kinem Bořislavka. Hospoda se teď jmenuje Solid, náměstí Bořislavka zůstalo. Kdo nechce suši t hubu - oběd či startovací pivo od dvanácti uvnitř, odchod od hospody v jednu.
Jaká vycházka byla
Tak jsme si skoro po 19 letech zopákli Hanspaulku. 26. ledna 2003 jsme totiž vyrazili na historicky úplně první vycházku po usedlostech Můj rodný kraj. Tentokrát jsme se sešli před bývalým kinem Bořislavka a bývalou hospodou Bořislavka (naštěstí tu jenom přejmenovanou) a hned vyrazili Na horu. V zádech nám totiž vyrostlo obrovské obchodní centrum. Těšili jsme na něj třicet let a teď už máme, co jsme chtěli. Kanceláře, kanceláře, kanceláře. OC se smrsklo na Lídl a jedinou!! restauraci Osaka, která pochopitelně praská ve švech - nikdo přece nechce suši-t hubu. I z ráje Karla Komárka jsme byli nemilosrdně vyhnáni vrátným. Před Beránkou slavil výklad o výrobě renesančních terčů opět úspěch. Pak už následovaly v ostrém sledu vily – malý, velký, kulatý, s kurtem pro wimbledonského vítěze, vila pro Indru, pro Vráťu, od kněze. První ne-vila byla až Pernikářka, kterou jsme zanedbanou míjeli při dobývání Rocky Mountains v roce 2015, a která je teď vzorně opravená. Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina, autor Zdivočelé země bydlel na dohled od Štrougala. Vilu nakladatele Šaldy jsme viděli na Hřebenkách i tady. Buď si postavil rovnou dvě, nebo kde udělali soudruzi ze Slavných vil chybu? Petr Kellner koupil mateřskou školku s přilehlým hotelem Praha. Aby ho nerušil Tom Cruise a fotbalisti, okamžitě ho zboural. Jeho přísně střežené soukromí ale má mezírku, jeho vila si zahrála v majoru Zemanovi, v Honu na lišku, ostatně i já jsem v jeho rezidenci měla tři roky svou postýlku. Antonín Engel postavil celé Dejvice a vodárnu a pak neměl na vodné a stočné ve své vile. První opravdickou vilu si na hanspaulským kopci postavil rytíř. Hned vedle Milouše, ten ji ale nepostavil, jen si ji „koupil“.
Novým přírodním parkem jsme došli nad usedlost Kotlářka. Konečně klid od vil, můžeme si bouchnout. Z chudinského rodného domku v Liberci se Vlasta Burian vypracoval až do mohutné vily v Dejvicích. Před válkou francouzské školy napravo, po válce kohoutky nalevo – tragédie jednoho architekta v Bílé. Mezihospoda Na Kotlářce úředně zrušena - svůj čas jsme promarnili vilami. A další nás ještě čekají. Dvojčata ve svahu, viladomy, kostky a zámořský parník Lídy Baarové. A taky moje rodné betonové hnízdo. Z jeho terasy si užívala výhledy i Čtrnáctka všem Oberthorům navzdory. Tak to jsme si museli taky bouchnout. Hospodu U Matěje, kde jsme končili první vycházku, teď okupuje Masterchef, a tak jsme zamířili Na starou faru. Tady jsme začínali v roce 2008 vycházku Na hraně II. Usadili jsme se skoro do obýváku a přijali poslední večeři a něco klášterních Benediktů. Venku zatím řádili čerti.
2) Tentokrát jsme se sešli před bývalou Bořislavkou 5) Čtyři krystaly–samé kanceláře a jeden Lídl-to je OC Bořislavka
3) Skulpturu Na Horu vytiskli na tiskárně 6) Památkáři sami sobě k usedlosti Beránka si postavili slušivou přístavbu
"Obchodní" centrum Bořislavka – Bořislavka je původně zaniklá hospodářská usedlost, postavená roku 1840 a zbořená na počátku 20. století. Poté se po ní jmenovala ulice, kino, trolejbusová zastávka, zastávka autobusů. Nyní se tak jmenuje stanice metra s původně plánovaným názvem Červený vrch, v místě původní tramvajové a autobusové zastávky Horoměřická. Je to proto, že obchodní a kancelářské centrum, které se plánovalo stavět od roku 1991, a začalo se stavět až v dubnu 2018 (tedy 27 let poté), má podle Prahy 6 korespondovat s komerčními zájmy majitele polyfunkčního centra Bořislavka. Tím je Karel Komárek a jeho firma KKCG Real Estate. První návrh na obchodní centrum Na Bořislavce navrhl architekt Ladislav Lábus už v roce 1991 (společně s Janem Línkem, Josefem Pleskotem, Radkem Lampou). Poté se na pozemku vystřídalo několik majitelů. Na poslední verzi projektu od autorů Aulík Fišer Architekti vydala radnice Prahy 6 stavební povolení v roce 2012. Současný investor, firma KKCG Real Estate, pozemky společně se schváleným projektem koupil v témže roce. Zároveň ale Aulík Fišer Achitekti navrhli novou verzi stavby. Čtyři krystaly proti původním dvěma velkým monolitním blokům. Jenže proti novému návrhu brojila občanská iniciativa vedená Janou Štumpovou Konicarovou, takže to vypadalo, že se bude stavět podle staršího daleko mohutnějšího návrhu, které mělo stavební povolení. Nakonec získaly povolení i ty čtyři krystaly. V říjnu 2018 pronikl do metra velký vrták ze stavby centra a způsobil průsak vody. Stavební vrták neprorazil jen tubus metra ve stanici Bořislavka, ale poškodil i dvě projíždějící vlakové soupravy. Za provrtání tubusu nebyl nikdo potrestán, protože firma Zakládání staveb mělo plány bez ještě zakreslené trasy metra. Plány stavby totiž vznikly daleko dříve, než schválení trasy metra v roce 2005. To se začalo stavět v roce 2010 a otevřelo 2015. Teprve tři roky poté se vytáhly plány na základy stavby centra.
Na Horu, Centrum Bořislavka - Česko-argentinský umělec Federico Díaz 18. listopadu 2021 před Centrem Bořislavka představil sochu nazvanou Na Horu. Jde o betonovou strukturu vysokou 7,5 metrů vytvořenou 3D tiskárnou. Sousoší odkazuje k historické stezce, která přes Bořislavku vedla. Na detailech sousoší jsou patrné vrstvy odkazující k břidlici, která se nachází pod Bořislavkou. Součástí díla jsou i vodní prvky.
Beránka, Na Beránce 2 – První zmínku o vinici nacházíme k roku 1599. Pak se střídali majitelé, až roku 1645 koupil vinici malostranský měšťan Pavel Beránek. Ten vystavěl vedle lisu i dům o dvou světnicích. Podle jeho se také ujal název Beránka. V roce 1708 zakoupil usedlost Linhart Ferdinand Meisner, univerzitní profesor a zemský fyzik, který vtiskl usedlosti klasicistní ráz. Ve 20. a 30. letech 20. století přestavěl majitel Antonín Zeman pravé křídlo na restauraci a dvůr sloužil jako zahradní restaurace. Vilovou výstavbou po první světové válce ztratila Beránka svou původně dominantní polohu. Po válce zde sídlila Obnova středočeských památek, za jejíhož působení získala usedlost v 80. letech moderní přístavbu i novou patrovou budovu, která dvůr uzavírá. V 90. letech byla Beránka restituována. Dnes jsou zde kanceláře a sklady. V Obnově památek pracoval Honza Adámek i restaurátor Petr Chotěbor, který renovoval i vyráběl zcela nové muzejní exponáty (renesanční terče či směrovka Roztoky v azbuce pro Roztocké muzeum).
2) Wimbledonský vítěz si nechal svou vilu obložit novinkou-kabřincem 5) Hned vedle stojí první funkcionalistická vila - od Evžena Linharta
3) Alois Indra přišel k hotovému, vilu koupil za babku po emigrantech 6) Vilu navrhl Jan Rosůlek, budoucí farář v Praze-Podolí
Dům u lesa, Na Černé hoře 17 – Autorem je Stanislav Fiala (autor DRNu či rekonstrukce paláce Špork, kde je dnes restaurace Červený jelen), postavena v letech 2015-2019. Dům je postaven na příkrém svahu, a tak architekt navrhl objekt oblých tvarů s několika úrovněmi zahrad. Středem vily prochází výtah. Střešní terasa umožňuje panoramatický výhled.
Vila Jana Kodeše, Na Beránce 18 – Vilu pro Jana Kodeše navrhl architekt v roce 1973, přesně v roce jeho wimbledonského triumfu. V domě už tenkrát navrhl saunu, tělocvičnu, na zadní terase se za vysokým skleněným zábradlím nacházel velký bazén a na zahradě dva tenisové kurty. Vila byla řešena jako pevnost, ochrana před zvědavými pohledy z venku. Tvarovky z Horní Břízy byly tehdy zajímavou novinkou. V roce 1998 došlo na rekonstrukci, místo bazénu vznikl další malý byt, na místě terasy dvě ložnice. Tenista se po rozvodu začal s manželkou soudit o vypořádání majetku v roce 1988. O sedm let později podala jeho žena dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten musel téměř pět let čekat na spis, který mu až do roku 2001 nebyl Obvodní soud pro Prahu 6 schopen poslat. Následně Nejvyšší soud nařídil nové projednání. Tři roky pak případ ležel na obvodním soudu, spor se rozhýbal až po zásahu Ústavního soudu a byl ukončen v červenci 2008. Téměř dvacet let soudních sporů se bývalý tenista rozhodl nenechat jen tak a zažaloval stát za nepřiměřeně dlouhé řízení. Za dobu soudů jeho nemovitý majetek prudce změnil hodnotu, což se nakonec projevilo i ve výši podílu, který musel vyplatit exmanželce. V průběhu řízení se měnila také cena soudních poplatků a znaleckých posudků, které se musely provádět znovu a znovu. Žalobu na stát podal Kodeš v roce 2008. Tentokrát byly soudy rychlejší. Za pouhých sedm let definitivně rozhodly. Nejdříve mu obvodní soud mu z požadované částky 8,4 milionu přiznal 182 tisíc. Wimbledonský vítěz podal stížnost k Ústavnímu soudu, který uznal, že Kodešovi škoda prokazatelně vznikla. Ústavní soud rozhodl, že odškodnění má být vyšší. A tak přiznal bývalému tenistovi dalších 236 tisíc.
Alois Indra, Nad Šárkou 24 - Do vlastnictví státu přešel rodinný domek v roce 1981 jako konfiskát majetku manželů, kteří emigrovali. Dne 12. května 1981 o odprodej požádal předseda Federálního shromáždění Alois Indra, 25. června 1981 už podepsali kupní smlouvu: Dům postavený v roce 1972 byl oceněn na 208 000 Kčs.
Vráťova vila, Nad Šárkou –
Nad Šárkou 38 – Zde žije Michael Žantovský se ženou. Nejdřív s první, překladatelkou Kristinou, pak s druhou - fotografkou Janou.
Vila Jaroslava Koska, Na Pernikářce 26 - Tuto vilu si přestavěl architekt Jaroslav Kosek pro sebe, dceru a svou matku. Srovnejte s vedlejší vilou, kterou si postavil architekt Evžen Linhart pro svou rodinu o 60 let dříve. Honza Adámek, architekt a jeho spolu vyučující na fakultě architektury se ho příhodně zeptal: „A bude ten dům pro vás tři stačit?“
Linhartova vila, Na Viničních horách 46 – Vlastní rodinný dům architekta Evžena Linharta je v Praze první realizovaný funkcionalistický dům, byl postaven v letech 1927–1929. Dvě úrovně obytného prostoru jsou propojeny rampou. Puristicky čistá, Le Corbusierem inspirovaná architektura, je oživená krytou salou terrenou u vstupu, půlkruhovým balkonem na východní fasádě a vnějším schodištěm vedoucím na terasu na severním průčelí. Dům je památkově chráněn, dosud v něm bydlí potomci architekta. Na Praze 6 je Linhart autorem funkcionalistického Benešova gymnázia na Velvarské, nyní Evropské třídě z roku 1935.
Vila, Na Viničních horách 44 – Vilu vyprojektoval v 27 letech architekt Jan Rosůlek. Byla postavena v roce 1929. Vilu po deseti letech upravil v roce 1939 pro nového majitele architekt barrandovských vil Vladimír Grégr. Rosůlek je polozapomenutý architekt, k jeho vrcholné práci patří funkcionalistický dermatologický pavilon na Bulovce. Rosůlek se sice v roce 1927 oženil a měl i dceru, ale v roce 1941 bylo jeho manželství zrušeno a on v roce 1945 vstoupil do piaristického kláštera. Zajímavostí je, že od roku 1925 byl bez vyznání, do katolické církve se navrátil v roce 1941. Dlouhé roky pak působil jako farář v kostele sv. Michala v Podolí. Jeho sestra byla herečka Marie Rosůlková.
2) Od kapličky sv. Michala byl překrásný výhled na Prahu 5) Hotel Praha jako reklama na Krym
3) Tady psal Jiří Stránský Zdivočelou zemi 6) Zbyly z něj jen dvě vrátnice
Fotoalbum vycházky...
Pernikářka, Na Pernikářce 15 – Vinice zde vznikla kolem poloviny 16. století. Jméno získala podle povolání majitele Václava Doležala, pernikáře ze Starého Města, který ji vlastnil v letech 1656-1664. Dochovaná je klasicistní jednopatrová budova. Po válce získal usedlost Ústav experimentální botaniky, bývalá zahrada slouží jako pokusné pole tohoto ústavu. Na začátku 19. století byla původně barokní usedlost přestavěna na letní sídlo. Datum 1861 pod fasádou hlavní obytné budovy připomínalo úpravu usedlosti do dnešního stavu, při opravě neobnoveno. Jižní část pozemků byla prodána soukromému investorovi, jemuž se podařilo z hospodářských budov sejmout památkovou ochranu. Poté byly budovy zbořeny a na jejich místě vystavěno rodinné sídlo o dvou patrech.
Kaple sv. Michala na Pernikářce - Kaple byla postavena, 6. října 1693, což je napsáno na stěně a viditelné přes mřížku dveří. Kapli vystavěl Jan Tobiáš Becker, který nechal vystavět i poutní areál u Králíků v roce 1695. Jméno získala zřejmě kvůli jejímu vystavění na kopci. Byla vidět z dálky podobně jako jiné svatomichaelské svatyně např. Mont St. Michel ve Francii. Od kaple býval jeden z nejlepších výhledů na Prahu. V roce 1956 se vlastníkem usedlosti s kaplí stala Akademie věd ČR, ale stav kaple se stále zhoršoval. V roce 1965 bylo z kapličky zřízeno skladiště pro stavbu okolních bytových domů. V roce 2008 byla kaple odkoupena Městskou částí Praha 6, která ji nechala opravit. Opravená kaple byla veřejnosti slavnostně předána 29. září 2010, na svátek sv. Michala.
Dvouletkové domy - S Jaroslavem Vaculíkem, posledním českým žákem Le Corbusiera, jsme se setkali na Vinohradech, kde jeho sorelový dům v Anglické 18 byl zařazen mezi slavné stavby Prahy 2. Od počátku osmdesátých let se zaměřoval na projekty v oblasti sociálního bydlení v nástavbách panelových domů a humanizaci sídlišť. Má podíl i na „humanizaci“ Hanspaulky. Na dvouletkové domy v okolí ulice Na Pískách navrhl a zrealizoval nová podkroví v letech 1977-1983. V roce 1991 obdržel v Hirošimě mezinárodní ocenění Building and Social Housing Foudation Habitat Awards 90 za projekt „Půdní byty pro 500 000 obyvatel Československa“. Jaroslav Vaculík bydlel na Hanspaulce, v prvorepublikové vile Na Pískách 5, společně se svým synovcem hercem Lukášem Vaculíkem.
Vila, Na Pískách 19 – Písničkář Ivan Hlas se přistěhoval na Hanspaulku se svými rodiči a sourozenci v květnu 1958, když mu byly čtyři roky. Do velké činžovní vily se po čase nastěhoval i scénárista a spisovatel Jan Procházka s manželkou a třemi dcerami Ivou, Lenkou a Kristýnou. Není to náhoda, jak sám Hlas píše ve své knize vzpomínek Za barevným sklem, jeho otec byl špión a Jan Procházka byl tehdy člen ÚV KSČ. Hlas píše: „Starší kluci brzy zjistili, že se holky dají nejlíp balit na muziku, a tak vznikaly první kapely. Měl jsem výhodu, že moje sestra, která byla o čtyři roky starší, mě přitáhla ke svým kamarádům, a tak jsem poznal kapelu B-Side a Pavla Dydoviče, který bydlel jen pár kroků od nás". (Na Pískách 23). Jeho Bláznova ukolébavka (Máš, má ovečko, dávno spát) z roku 1968 zlidověla. Hlas s Procházkou nebyli jediní slavní, kteří zde bydleli. V přízemí vily se narodil Jiří Menzel. Jeho však odsud rodiče stěhovali už jako osmiměsíční miminko v kočárku do Strašnic. Bylo to právě ve dnech zářijové mobilizace 1938. „Všechna auta musela být k dispozici armádě, stěhoval nás koňský povoz. A protože se s kočárkem tehdy do tramvaje nesmělo, vezl nás tatínek v kočárku přes celou Prahu z Dejvic až do Strašnic“. Jejich nové bydliště bylo v ulici V Olšinách 61, kousek od nynější stanice metra Strašnická.
Vila manželů Stránských, Sušická 17 – Vilu si nechal postavit právník Karel Stránský s manželkou Boženou, dcerou předsedy vlády Jana Malypetra, v roce 1934. Ačkoliv měli povolenu jednopatrovou vilu s částečným podkrovím, podařilo se architektům vykouzlit vilu o čtyřech obytných úrovních včetně garáže. Manželé měli čtyři syny, nejznámější je Jiří Stránský, který byl před maturitou v roce 1950 propuštěn z gymnázia. V roce 1953 byl zatčen a obviněn z velezrady a odsouzen na osm let vězení, byl souzen jako mladistvý. Ve vězení prošel několik pracovních táborů včetně jáchymovských uranových dolů. Roku 1960 byl amnestován. Z vězení vytěžil své nejznámější dílo Zdivočelá země. Ale Stránský by zavřen ještě jednou. Od roku 1965 byl zaměstnán na pumpě v Opletalově ulici. Pro pumpaře si přišla policie v roce 1974. Obvinili ho z rozkrádání socialistického majetku, což v tomto případě znamenalo, že kradl benzín. Odsouzen na čtyři roky, propuštěn po roce a půl.
Kaple Nejsvětější Trojice, Nad Komornickou - Dříve patřila k usedlosti Hadovka, která je nyní od ní oddělená řadou domů v ulici Komornické. Pozdně barokní stavba s půdorysem trojlistu a s připojenou předsíní, byla postavena po roce 1750. Kopulovitou klenbu vyzdobil v roce 1853 Josef Navrátil malbou světců, váz a květů. V roce 2004 byly nástropní malby restaurovány.
Vládní vila, Sušická 19 – Někdy se nazývá Štrougalova. Bydlel v ní Lubomír Štrougal už jako ministr vnitra a poté jako nejdéle sloužící předseda vlády, kterým byl 18 let od roku 1970 do roku 1988. Ve vile bydlel také Václav Klaus, když byl předsedou vlády.
Hotel Praha, Sušická 20 - Sporným zásahem do celkové architektury Hanspaulky byla výstavba hotelu Praha na území bývalé Petschkovy zahrady. Architektonická soutěž na návrh hotelu byla vypsána v roce 1971 a zvítězil návrh čtveřice architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka. Samotná výstavba začala v roce 1975. Hotel přišel na astronomických 800 milionů korun. Hotel byl určen pro komunistické funkcionáře při mezinárodních sjezdech komunistických stran. Při stavbě se uplatnily jen ty nejkvalitnější dostupné domácí technologie a materiály, například lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází od interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče, obložení bylo ze dřeva určeného na výrobu houslí. Zastavěná plocha hotelu Praha byla přibližně 9 000 m2, ale bylo zde jen 136 neobvykle rozlehlých pokojů včetně téměř čtyřsetmetrového prezidentského apartmá. Pokoje směřovaly k jihu a nabízely jedinečný výhled na Pražský hrad. V minulosti se v hotelu ubytovala řada známých lidí, například v roce 1995 zde pobýval během natáčení filmu Mission Impossible Tom Cruise. Hotel Praha měla jako místo pro svá soustředění v oblibě také česká fotbalová reprezentace. Zde se v roce 2007 po prohře s Německem konal neslavný večírek s účastí prostitutek (Ujfaluši: „Nic jsem neplatil a ta částka absolutně nesouhlasí“). V roce 2013 ho koupila PPF. V roce 2014 byl hotel během tří a půl měsíců zbořen. Pro odstranění budov byla zvolena moderní technologie „rozstříhání“ speciálními stavebními stroji. V dolní části pozemku, místo zchátralých garáží u ulice Evropská měl vyrůst areál základní školy a gymnázia Open Gate, v usedlosti Hadovka, kde bylo kanadské velvyslanectví, mělo být ředitelství školy. Jenže děti Kellnorovi vyrostly, a tak ze stavby sešlo. Na místě hotelu je nyní park, ovšem veřejnosti nepřístupný.
2) Kellnerova vila si zahrála v majoru Zemanovi v Honu na lišku 5) Vlastní vilu nebyl schopný architekt Engel finančně utáhnout
3) I já Kellnerovu vilu dobře znám, chodila jsem sem do školky 6) První vilu na hanspaulském kopci si postavil rytíř z Vlastimilu
Vila Jaroslava Šaldy, Sušická 25 – Funkcionalistická vila pro Jaroslava Šaldu byla postavena podle projektu Jan E. Kouly v třicátých letech. Jaroslav Šalda byl selfmademan podobného ražení jako Tomáš Baťa. Původně vyučený čalouník se postupně přes účetního tiskárny stal ekonomickým ředitelem a nakonec generálním ředitelem koncernu a posléze nejvýznačnějšího meziválečného nakladatelství Melantrich. Toto místo zastával od roku 1924 do roku 1945. Podařilo se mu dokonce uhájit existenci Melantrichu v dobách nacistické i komunistické totality, přestože on sám musel po roce 1945 podnik opustit. Tohle jsem četla před vilou Na Hřebenkách 12, okolo které jsme šli v březnu 2020 při vycházce Za hranou. A totéž platí pro tuto vilu. V roce 1932 se podruhé oženil a je tedy možné, že postavil rovnou dvě vily od stejného architekta pro svou původní i novou rodinu. A nebo se autoři knihy Slavné vily Prahy 6 Hanspaulka udělali někde chybu. Na začátku 50. let byla rodina Šaldova označena za politicky nevhodnou a musela svou vilu opustit. Šaldovi se odstěhovali na venkov, kde kdysi významný ředitel Melantrichu poslední roky jen krmil na rybníku kachny.
Na Viničních horách 3 – Vedle bývalého hotelu Praha bydlí rodina Petra Kellnera. A to byl zřejmě hlavní důvod demolice hotelu. Petr Kellner nechtěl být rušen. Jeho přísně střežené soukromí má mezírku, jeho vila si zahrála v majoru Zemanovi, konkrétně v 5. dílu Hon na lišku. Ve vile bydlí továrník ing. Čadek a jeho továrna na zbraně sídlí v bubenečské čističce, zřejmě aby to pan továrník neměl do práce daleko. Na zahradě Kellnerovy vily je památkově chráněný pavilon zednářů. A zde se také odehrál pohřeb, poté co v březnu 2021 Petr Kellner zemřel na Aljašce.
Vila Antonína Engela, Na Karlovce 6 – Vilu si pro sebe a svou rodinu navrhl Antonín Engel (1879-1958) na svažitém pozemku o rozloze 2800 m2. Dům obývala s rodinou od roku 1928, nicméně rodina důvodu finanční náročnosti jeho provozu roku 1939 vilu pronajala a přestěhovala se do Čechovy ulice na Letné, kde profesor Engel v roce 1958 zemřel. Engel je autorem celkové koncepce vysokých škol v Dejvicích, autorem Masarykových kolejí, nebo úpravny vody v Podolí. Vedle projekční činnosti se věnoval i pedagogické práci. V roce 1922 byl jmenován profesorem, byl děkanem a posléze rektorem ČVUT. V roce 1948 byl ale na nátlak levicových studentů v akčním výboru Vysoké školy architektury zbaven titulu profesora a penzionován. Dnes je dům sídlem Afgánské islámské republiky. Nyní je zastupitelství dočasně uzavřeno.
Vila Richarda Klenky rytíře z Vlastimilu, Nad Strakovkou 13 – První novodobá vila, jež vznikla na začátku 20. století, a napověděla budoucí stavební rozvoj Hanspaulky, patřila architektu Richardu Klenkovi rytíři z Vlastimilu. Zdeněk Lukeš píše: „Párkrát se mi už stalo, že mi redaktoři jeho jméno rozdělili na dvě, neboť se domnívali, že jde o pány dva. Zřejmě už tehdy podnikal Klenka na svém velocipédu dlouhé cesty do evropských zemí a byl tak jedním z prvních propagátorů cykloturistiky u nás. Aktivním cyklistou byl stařičký kmet ještě po válce, kdy v dopise, který napsal svému kolegovi, vřele doporučoval jezdit v létě na kole do Španělska, jako to činí každoročně on sám.“ Klenka byl spoluautorem domu v Maiselově ulici 21, v kterémjezdil domů zlatým výtahem Oldřich Nový a dnes Marek Eben a Jiří Bartoška. A také navrhl dům U staré synagogy - bohatě zdobený secesní dům naproti Staronové synagóze se stejnojmennou luxusní restaurací. Svou vlastní vilu v duchu secese a moderny si sám v roce 1909 naprojektoval. Stála osamocena několik desetiletí, než byla odklopena v šedesátých letech řadovými rodinnými domky a bytovkami. Rytíř Klenka zemřel v roce 1954. Po jeho smrti zůstal vila vdově, ale ta ji v roce 1963 darovala státu. Poté došlo k adaptaci podkroví na byt Ústředního ústavu geologického, do kterého se nastěhoval ekolog Bedřich Moldan. Po sametové revoluci vila přešla do soukromého vlastnictví, na konci 90. let s dalším vlastníkem došlo na rekonstrukci, která vrátila vile víc méně původní dispozici.